Negližee

Allikas: Vikipeedia

Negližee tuli esimesena kasutusele 18. sajandi Prantsusmaal, kui olid moes maani ulatuvad tualetid. 1920. aastal hakkas negližee meenutama satäänist ühekihilist õhtukleiti. Termin negližee tuli kasutusele aastal 1927 ja tähendas üheosalist, põlveni ulatuvat, siidist või viskoosist pitsiga kaunistatud naiste ööpesu. Sõna ise tuleb prantsuskeelsest sõnast negligee, tähendades millegi eiramist või puudumist.

Kuigi õhtukleidistiilis öörõivas sarnanes juba tol ajal tänapäevasele (pitskaunistused, läbikumavad materjalid, jne), muutus ta alles peale Teist maailmasõda sensuaalseks ja erootiliseks pesutooteks.

Tänapäevane negližee koosneb tihti kahest osast, kombineest ja öömantlile või -keebile sarnanevast osast, ta on sageli avaram, valmistatud satiinist või läbikumavast materjalist ja kaunistatud pitsi, lipsukeste, paelte ja teiste peenete materjalidega. Lühikest mantlilaadset negližeed kantakse vahel koos aluspesuga. Negližee valmistamiseks kasutatakse mitmekihilist kangast või lihtsalt mitut erinevat kangast kihiti. Seoses masstootmise ja supermarketite laia levikuga on negližeed tihti tehtud odavatest sünteetilistest materjalidest nagu nailon ja polüester.

Aastatel 19401970 toodetud negližeed on saanud kollektsionääride maiuspalaks üle maailma.

1998. aastal omas negližee Inglismaal naiste ööriiete turust, kus domineerib siiani pidžaama, vaid 4%, kuid omab täna kõige kiiremini kasvav turuosa.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]