Morfinism

Allikas: Vikipeedia

Morfinism on sõltuvusseisund, mis tekib opioidide tarvitamisel.

Sagedasemad tarvitatavad opioidid on oopium, heroiin, metadoon, fentanüül, α-metüülfentanüül, morfiin, oksükodoon, kodeiin, petidiin, buprenorfiin.

Morfinism võib areneda nii meditsiiniliste protseduuride tüsistusena (valusündroomi ravi) või psühholoogilistel põhjustel (uudishimu, rahulolematus).

Sõltuvus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Morfinismi kodeeritakse RHK-10 järgi F11.2x

Morfinismi iseloomustab tugevalt väljendunud psüühiline ja füüsiline sõltuvus.

Füüsilisele sõltuvusele iseloomulikud ärajäämanähud on:

Psüühilisele sõltuvusele iseloomulikud tunnused on:

Preparaadi mittesaamisel ilmnevad esmalt psüühilised häired ja siis kehalised häired. Umbes kuu aja jooksul kehaline seisund stabiliseerub, kui tugev iha preparaadi järgi jääb püsima mitmeks kuuks. Psüühilise seisundi stabiliseerumisel võib patsienti pidada paranenuks, kuid mitte tervistunuks. Ka aastaid hiljem peale viimase narkootikumi doosi manustamist võib haigus retsidiveeruda.

Ravi[muuda | redigeeri lähteteksti]

Põhjuslikku ravi ei tunta.

Laialdaselt kasutatakse metadoon-asendusravi. Asendusravi peamiseks eesmärgiks on anda narkomaanile võimalus mitte raha kulutada illegaalse narkootikumi tarvis. Patsiendile antakse tasuta narkootikumi. Sagedasti on selleks metadoon, kuna metadoon imendub hästi soolestikust ja tema verenivoo püsib kõrge 24–36 tunni jooksul. Kuna rahalised kulutused illegaalse opioidi omandamiseks on tähelepanuväärselt kõrged (kuni 2500 krooni päevas), siis metadoonasendusravi leevendab tunduval määral kriminogeenset olukorda.

Asendusravi teine eesmärk on anda patsiendile võimalus narkootikumi kasutamisest loobuda. Kuna vesilahustuvat metadooni on võimalik täpselt doseerida, siis kasutatakse aeglast, mitu kuud vältavat metadooni annuse alandamist, et võõrutusnähud oleksid minimaalsed.