Mindanao

Allikas: Vikipeedia
Mindanao
Bandeau avertissement silver 3.svg
Selle malli parameetrid tuleb tõlkida ja asendada.

Mindanao
Mindanao (Filipiinid)
Mindanao
Mindanao (Filipiinid)
Asukoht Kagu-Aasia
Saarestik Filipiinid
Pindala 97 530 km²
Maailma saarte seas pindalalt: 19.
Kõrgem punkt Apo (2954 m)
Riik
Filipiinid Filipiinid
Regioonid Caraga, Davao, Muslim Mindanao, Põhja-Mindanao, SOCCSKSARGEN, Zamboanga Peninsula
Provintsid Agusan del Norte, Agusan del Sur, Surigao del Norte, Surigao del Sur, Davao del Norte, Davao del Sur, Davao Oriental, Compostela Valley, Misamis Oriental, Misamis Occidental, Bukidnon, Lanao del Norte, Lanao del Sur, North Cotabato, South Cotabato, Saranggani, Sultan Kudarat, Maguindanao, Zamboanga del Norte, Zamboanga del Sur, Zamboanga Sibugay
Suurim linn Davao (1 363 337)
Rahvastik
Elanikke 21 582 540 (2007 aastal)
Rahvastikutihedus 221,3 in/km²
Rahvad Bajaud, visayanid, (utuanonin, surigaononid), lumad (kamayod, manobod, tasadaid, t'bolid), morod (maguindanaod, maranaod)

Mindanao on Filipiinide suuruselt teine saar Luzoni järel.

Saare pindala 94 630 km². Saar on mägine. Apo vulkaan (kõrgus 2954 m) on saare ning ühtlasi ka Filipiinide kõrgeim tipp.

Mindanao on nimetatud maguindanaode hõimu järgi, kes enne eurooplaste saabumist oli saare suurim ja võimsaim hõim.

Mindanao on olnud asustatud kümneid tuhandeid aastaid. Eelajaloolisel ajal saabusid saarele negriitod, umbes 1500 eKr austroneeslased.

13. sajandil levis piirkonda islam ja rajati Filipiini sultanaadid, näiteks Maguindanao ja Sulu sultanaat. Siiski oli eurooplaste saabumise ajaks islamisse pöördunud ainult osa saare elanikest. Enamik inimesi saare põhja- ja idaosas järgisid oma rahvuslikke religioone, kuni eurooplased nad lõpuks ristiusustasid. Tänapäeval on saare elanikkonnast 63% kristlased ja 32% muslimid.

16. ja 17. sajandi vahetusel toimus Mindanao elanike esimene kokkupuude hispaanlastega saare vallutasid.

Mindanao on Filipiinide suuruselt 2. ja maailma 19. saar. Sealjuures on ta suurem kui näiteks Austria, Iirimaa, Ungari või Portugal. Rahvaarvult on ta maailma 8. saar. Saare suurimas linnas Dawaos elab 1,3 miljonit inimest.

Saart ümbritsevad läänest Sulu meri, idast Filipiini meri ja lõunast Sulawesi meri.

Kõigist Filipiini saartest on Mindanaol kõige mitmekesisemad maastikud: kõrged sakilised mäed, peaaegu isoleeritud vulkaanitipud, kõrged platood, ürgmetsad ja laiad soised tasandikud.

7.54388889124.94055556