Michael Moore

Allikas: Vikipeedia
Michael moore.jpg

Michael Francis Moore (sündinud 23. aprillil 1954 Michigan) on Oscari võitnud Ameerika Ühendriikide filmilooja, publitsist ja vasakliberaalne poliitikakommentaator. Ta on filmide "Bowling for Columbine", "Fahrenheit 9/11" ja "Sicko" produtsent ja režissöör.

Moore sündis Flinti linnas. Tema isa Frank oli autotehase liinitööline ja ema Veronica sekretär. Mõlemad töötasid General Motorsis. Tema onu oli ametiühingutegelane, kes aitas korraldada streike.

22-aastaselt asutas ta oma ajakirja "Flint Voice", mis varsti muutis oma nime "Michigan Voice"'iks, et kajastada mitte ainult linna, vaid kogu osariigi sündmusi. Aastal 1986 kutsuti ta ajakirja "Mother Jones" toimetajaks. Ta kolis Californiasse ja "Michigan Voice" suleti. Nelja kuu pärast lasti ta lahti, kui ta keeldus avaldamast artiklit inimõiguste rikkumise kohta Nicaraguas. Moore'i sõnul tegi ta seda artikli tugeva erapoolikuse tõttu: näiteks polnud seal mainitud, et USA on Nicaraguaga viimased viis aastat sõjas. Moore kaebas ajakirja kohtusse ja sai kahjutasu 58 000 USA dollarit, millega rahastas oma esimese dokumentaalfilmi.

Sellest ajast teeb Moore mängufilme, milles on sageli kriitiline USA valitsuse suhtes.

Moore ei ole enda väitel poliitiline aktivist, kuid sellegipoolest on ta oma poliitiliste vaadete propageerimisel aktiivne. Enda väitel on ta roomakatoliiklane, kuid astub avalikult välja katoliku kiriku vastu abordi ja homoabielude küsimuses.

Ajakiri "Time" valis ta 2005. aastal maailma saja mõjukaima inimese hulka.

Michael Moore

Alates 1990. aastast on Moore abielus produtsendi Kathleen Glynniga, kellega tal on kasutütar Natalie.

Teosed[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ta on raamatute "Downsize This!", "Lollid valged mehed" ("Stupid White Men"; eesti keelde tõlkis Tõnis Leemets) ja "Dude, Where's My Country?" autor.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]