Markion

Allikas: Vikipeedia

Markion (u 110160), oli tähtis varakristlik teoloog, markionismi rajaja, üks esimesi teolooge, kelle teised kristlased kuulutasid ketseriks.

Elulugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Markion oli rikka laevaomaniku poeg, pärit Pontuse Sinopest. Pärast pöördumist kristlusesse hakkas ta seal õpetama, ent leidis vastuseisu teiste kristlaste poolt. Seepärast läks ta 139 Rooma kogudusse. 144 ekskommunitseeriti, mispeale otsustas ta rajada enda kiriku, mis pakkus pikka aega varakatoliiklikule kirikule konkurentsi ning hävitati alles 4. sajandil. Markion ise suri suri aastal 160

Õpetus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Markion tahab kirikut tagasi viia radikaalse paulinismi alge juurde. Kasutab gnostilist skeemi- pessimism maailma suhtes, Dualism, antisemitism, kosmiline lunastusõpetus. Gnostilistest loomisspekulatsioonidest ja müsteeriumiõpetusest ta aga hoidub.

Eetika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lunastustee läheb loojajumala tegudest loobumises; range askees, paastumine, abielutus. Tundeline armastusõpetus koos rangete eetiliste nõudmistega, mille järgi Markion ise laitmatult elas, nagu tema vastased tunnustasid. Pauluse õpetust ristiinimese vabadusest ja seadusest ei mõistnud Markion kunagi. Kõigest hoolimata sundis ta kirikut uuesti läbi mõtlema teoloogia ja kristoloogia ning lõpule viima kaanoni kujundamise.

Teosed[muuda | redigeeri lähteteksti]