Manussüsteem

Allikas: Vikipeedia
Foto ADSL modem/Ruuteri sisust. Tänapäevane manussüsteemi näide.

Manussüsteem ehk sardsüsteem on kontrollfunktsioonidega arvuti suurema süsteemi osana. Manussüsteemidel on tihti reaalajalised nõuded. Manussüsteemid erinevad üldkasutuses olevatest arvutitest, näiteks personaalarvutist selle poolest, et on kavandatud täitma ühte kindlat eesmärki, mitte suurt hulka erinevaid kasutaja nõudmisi. Manussüsteemid kontrollivad paljusid tänapäevaseid seadmeid, näiteks auto elektrisüsteeme, fotoaparaate ja roboteid. [1]

Manussüsteemid sisaldavad arvutustuumasid, nendeks võivad olla mikrokontrollerid, signaaliprotsessorid või väravamassiivid. Paljudes manussüsteemides kasutatakse ka reaalaja operatsioonisüsteeme.

Peamine eripära on kindlale ülessandele keskendumine. Kuna manussüsteem on pühendunud kindlale ülessandele, saavad insenerid seda optimeerida. Võimalik on saavutada väiksemat suurust ja hinda ning parandada töökindlust ja jõudlust. Mõned manussüsteemid on masstootmises, lõigates kasu mastaabisäästust.

Füüsiliselt ulatuvad manussüsteemid kaasaskantavatest seadetest nagu käekellad ja MP3-mängijad kuni hiiglaslike püsivate seadeteni, näiteks valgusfoorid ja tööstuskontrollerid. Keerukus varieerub madalast ühe mikrokontrolleriga disainist kuni ülikeeruliste võrgu kaugu suhtlevate struktuurideni.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. embedded system. Kasutatud 28.01.2013.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]