mIRC

Allikas: Vikipeedia
mIRC
Arendaja mIRC Co. Ltd. (Khaled Mardam-Bey)
Esmaväljalase 28. veebruar 1995
Viimane väljalase 7.32 / 23. mai 2013
Kirjutatud keeles C/C++ (alguses Borland C++)[1]
OS Microsoft Windows
Platvorm x86
Arenduse staatus Aktiivne
Suunitlus IRC-klient
Litsents Jaosvara

mIRC on Microsoft Windowsi jaoks mõeldud IRC-klient. See on loodud aastal 1995 ja selle töötas välja Khaled Mardam-Bey. Kuigi see on täiesti funktsionaalne IRC-klient, teevad selle integreeritud skriptimisvõimalused sellest väga laiendatava ning mitmekülgse programmi.

mIRC-i on alla laaditud CNET-ist ning Download.com-ist üle kolmekümne miljoni korra.[2] Nielsen/NetRatings paigutasid ka mIRC-i esikümnesse aastal 2003, kui üks kõige populaarsematest Interneti aplikatsioonidest.[3]

Ei olda kindel, kas 'm' nimes mIRC tähendab midagi, kuid autori personaalne KKK selgitab, et "On päris võimalik, et m tähendab 'moo'-d või isegi MU-d".[1]

Praeguseks on mIRC-i alla laaditud kokku üle 150 miljoni korra.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Khaled Mardam-Bey otsustas luua mIRC-i, kuna ta leidis, et esimestel Windows-i jaoks loodud IRC klientidel puuduvad põhilised IRC funktsioonid. Pärast seda otsustas ta mIRC-i edasi arendada enese väljakutseks ja ka osalt selle tõttu, et inimesed hindasid tema tehtud tööd. Järgnenud populaarsus võimaldas tal elatuda oma programmist.[4] mIRC on jaosvara ning pärast 30-päevast kasutamist ja katsetamist tuleks selle kasutamise õigus 20 dollari eest osta.

mIRC 5.91 on viimane versioon, mis toetab 16-bitist Windowsi[5] ja mIRC 6.35 on viimane versioon, mis toetab Windows 95, NT 4.0, 98 ja ME-d. Praegune versioon toetab Windows 2000 ja uuemaid Windowsi versioone.[6]

Põhilised funktsioonid[muuda | redigeeri lähteteksti]

mIRC-il on arvukalt erinevaid funktsiooni. Üks kõige olulisematest on selle skriptimise keel, mida arendatakse edasi iga uue versiooniga. mIRC-I skriptimiskeel lubab kasutajal teha väikseid muudatusi arvutiprogrammis, nagu näiteks luua enda käsklusi (aliaseid), samas lubab see keel muuta täielikult mIRC-i käitumist ja ka välimust. mIRC-iga saab ka jagada faile läbi DCC protokolli tänu sisseehitatud failiserverile.

Aastate vältel on kasutajate ettepanekul lisatud uusi funktsioone. Näiteks lisa, mis lubab kasutajal ühenduse luua mitme serveriga korraga, SSL krüpteerimis-, UTF-8, proksi, UPnP tugi ja võimalus vaatada kanaleid ja teadete liste treebar fromaadis, mitte vaikimisi switchbar formaadis. mIRC-i arendatakse ikka veel aktiivselt edasi, kuid väga harva antakse kasutajatele teada, et mis uut neid ootab järgmises versioonis. mIRC 7.1, mis väljastati 30 juulil, 2010,[7] on Unicode aplikatsioon ja toetab nüüdsest IPv6.

mIRC-i skriptimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

mIRC-i funktsionaalsust ja käitumist saab muuta ning laiendada tänu sisseehitatud mIRC skriptimise keelele. mIRC-i skriptimine ei piirdu IRC-iga seondutave sündmuste ega käskudega. On ka toetatud COM objektid, DLL, soketid ja ka dialoogiboksid teiste asjade hulgas. See kõik lubab kasutada mIRC klienti paljudeks muudeks asjadeks peale jutustamise, nagu näiteks IRC botina, meedia mängijana, veebi HTML parserina või ka siis teiste meelelahutuslike eesmärkide jaoks, nagu näiteks mIRC mängude. Praktikas aga ei kasutata mIRC-i üksnes selliste asjade jaoks, kuid selle kõik on võimalikuks teinud skriptid, mida saavad inimesed alla laadida oma IRC kliendi jaoks.

Tänu selle keele juurdepääsutasemele (näiteks saab arvutis ümber nimetada ning kustutada faile) on loodud ka pahatahtlikke skripte. Võib-olla üks silmatorkavamatest näide kuritahtlikusest oleks $decode indetifitseerija, mis dekodeerib kodeeritud stringi. Paljud kasutajad, kes sellest midagi aru ei saanud, olid ekslikult dekodeerinud stringi, mis käivitas käsklusi nende süsteemis. Selliseid stringe dekodeeriti, kuna heatahtlikele kasutajatele lubati mingis teatud IRC jututoas operaatori staatust. Tänu sellistele probleemidele viidi sisse muudatused versioonis 6.17, nüüdsest on $decode vaikimisi keelatud koos teiste sarnaste funktsioonidega, mida peetakse "ohtlikuks".

Kriitika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Onno Tijdgat, Ircle autor, kritiseerib mIRC-i värviformaati, väites, et autor kasutab vigast disaini ja et autor ei jälgi tavapärast standardit.[8] Khaled Mardam-Bey vastas kriitikale järgnevalt: märkides, et sellel ajal puudus IRC klientidel tavapärane standard, oleks varasema formaadi kasutamine häirinud neid kasutajaid, kes parasjagu ei kasutanud seda konkreetset formaati. Lõppkokkuvõttes loos ta tänu kriitikale uue formaadi, mis tugines kasutusmugavusel, kuid ta tunnistas, et uue formaadi disain oleks pidanud olema jõulisem.[9]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 mIRC: Personal FAQ. mirc.com. Vaadatud 14.02.2011.
  2. mIRC. Download.CNet.com. Vaadatud 3.02.2011.
  3. InternetNews Traffic Patterns 2003. InternetNews.com. Vaadatud 13.08.2008.
  4. mIRC: Personal FAQ. mirc.com.
  5. mIRC 6.0 drops 16bit support. mirc.com.
  6. mIRC download for 6.35 and latest version. mirc.com.
  7. mIRC: Latest News. mirc.com. Vaadatud 14.02.2011.
  8. Color FAQ. ircle.com. Vaadatud 13.08.2008.
  9. Re: Khaled's personal article/mIRC criticism on Wikipedia. mirc.com, 31. jaanuar 2008. Vaadatud 13.08.2008.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]