mIRC

Allikas: Vikipeedia
mIRC
Arendaja(d) mIRC Co. Ltd. (Khaled Mardam-Bey)
Esimene väljalase 28. veebruar 1995
Arendusjärgu staatus Aktiivne
Programmeerimiskeel C/C++ (alguses Borland C++)[1]
Operatsioonisüsteem Microsoft Windows
Platvorm x86
Tüüp IRC klient
Litsents Patendeeritud tarkvara,
jaosvara
Lehekülg www.mirc.com
IRC channel

mIRC on Rühmadiskussioon Internetis (IRC, ing.k. Internet Relay Chat) klient mõeldud Microsoft Windows-i jaoks, see on loodud aastal 1995 ning välja töötatud Khaled Mardam-Bey poolt. Kuigi see on täiesti funktsionaalne IRC klient, teevad selle integreeritud skriptimisvõimalused sellest väga laiendatava ning mitmekülgse programmi.

mIRC-i on alla laetud CNET-st ning Download.com-st üle kolmekümne miljoni korra.[2] Nielsen/NetRatings paigutasid ka mIRC-i esikümnesse aastal 2003, kui üks kõige populaarsematest Interneti aplikatsioonidest.[3]

Ei olda kindel, kas 'm' nimes mIRC tähendab midagi, kuid autori personaalne KKK selgitab, et "On päris võimalik, et m tähendab 'moo'-d või isegi MU-d”.[1]

Praeguseks on mIRC-i alla laetud kokku üle 150 miljoni korra.

Kõige uuem ning stabiilsem versioon on hetkel mIRC 7.29, mis väljastati 16. jaanuaril 2013.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Khaled Mardam-Bey otsustas luua mIRC-i, kuna ta leidis, et esimestel Windows-i jaoks loodud IRC klientidel puuduvad põhilised IRC funktsioonid. Pärast seda otsustas ta mIRC-i edasi arendada enese väljakutseks ja ka osalt selle tõttu, et inimesed hindasid tema tehtud tööd. Järgnev populaarsus võimaldas tal elatuda oma programmist.[4] mIRC on jaosvara ning peale 30 päevast kasutamist ning katsetamist, tuleks ostmiseks maksta 20 dollarit.

mIRC 5.91 on viimane versioon, mis toetab 16-bitist Windows-i[5] ning mIRC 6.35 on viimane versioon, mis toetab Windows 95-t, NT 4.0-i, 98-t ja ME-d. Praegune versioon toetab Windows 2000-t ning hilisemaid Windows-e.[6]

Põhilised funktsioonid[muuda | redigeeri lähteteksti]

mIRC-il on arvukalt erinevaid funktsiooni. Üks kõige olulisematest on selle skriptimise keel, mida arendatakse edasi iga uue versiooniga. mIRC-I skriptimiskeel lubab kasutajal teha väikseid muudatusi arvutiprogrammis, nagu näiteks luua enda käsklusi (aliaseid), samas lubab see keel muuta täielikult mIRC-i käitumist ning ka välimust. mIRC-iga saab ka jagada faile läbi DCC protokolli tänu sisseehitatud failiserverile.

Aastate vältel on lisatud erinevaid funktsioone, mis on välja pakutud kasutajaskonna poolt. Nagu näiteks lisa, mis lubab ühenduda kasutajal mitme serveriga korraga, SSL krüpteerimis-, UTF-8, proksi, UPnP tugi ning võimalus vaatada kanaleid ja teadete liste treebar fromaadis, mitte vaikimisi switchbar formaadis. mIRC-i arendatakse ikka veel aktiivselt edasi, kuid väga harva antakse kasutajatele teada, et mis uut neid ootab järgmises versioonis. mIRC 7.1, mis väljastati 30 juulil, 2010,[7] on Unicode aplikatsioon ja toetab nüüdsest IPv6-t.

mIRC-i skriptimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

mIRC-i funktsionaalsust ja käitumist saab muuta ning laiendada tänud sisseehitatud mIRC skriptimise keelele. mIRC-i skriptimine ei piirdu IRC-iga seondutave sündmuste ega käskudega. On ka toetatud COM objektid, DLL, soketid ja ka dialoogiboksid teiste asjade hulgas. See kõik lubab kasutada mIRC klienti paljudeks muudeks asjadeks peale jutustamise, nagu näiteks IRC botina, meedia mängijana, veebi HTML parserina või ka siis teiste meelelahutuslike eesmärkide jaoks, nagu näiteks mIRC mängude. Praktikas aga ei kasutata mIRC-i üksnes selliste asjade jaoks, kuid selle kõik on võimalikuks teinud skriptid, mida saavad inimesed alla laadida oma IRC kliendi jaoks.

Tänu juurdepääsutasemele, mis sellel keelel on, (nagu näiteks, saab arvutis ümber nimetada ning kustutada faile) on loodud ka mitmeid kuritahtlikke skripte. Võib-olla üks silmatorkavamatest näide kuritahtlikusest oleks $decode indetifitseerija, mis dekodeerib kodeeritud stringi. Paljud kasutajad, kes sellest midagi aru ei saanud, olid ekslikult dekodeerinud stringi, mis käivitas käsklusi nende süsteemis. Selliseid stringe dekodeeriti, kuna heatahtlikele kasutajatele lubati mingis teatud IRC jututoas operaatori staatust. Tänu sellistele probleemidele viidi sisse muudatused versioonis 6.17, nüüdsest on $decode vaikimisi keelatud koos teiste sarnaste funktsioonidega, mida peetakse ‘ohtlikuks’.

Kriitika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Onno Tijdgat, Ircle autor, kritiseerib mIRC-i värviformaati, väites, et autor kasutab vigast disaini ning, et autor ei jälgi tavapärast standardit.[8] Khaled Mardam-Bey vastas kriitikale järgnevalt: märkides, et sellel ajal puudus IRC klientidel tavapärane standard, seega varasemalt olemasoleva formaadi kasutamine oleks häirinud neid kasutajaid, kes parasjagu ei kasutanud seda konkreetset formaati. Lõppkokkuvõttes loos ta tänu kriitikale uue formaadi, mis tugines kasutusmugavusel, kuid ta tunnistas, et uue formaadi disain oleks pidanud olema jõulisem.[9]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "mIRC: Personal FAQ". mirc.com. Vaadatud 14.02.2011.
  2. "mIRC". Download.CNet.com. Vaadatud 3.02.2011.
  3. "InternetNews Traffic Patterns 2003". InternetNews.com. Vaadatud 13.08.2008.
  4. mIRC: Personal FAQ. mirc.com.
  5. mIRC 6.0 drops 16bit support. mirc.com.
  6. mIRC download for 6.35 and latest version. mirc.com.
  7. "mIRC: Latest News". mirc.com. Vaadatud 14.02.2011.
  8. "Color FAQ". ircle.com. Vaadatud 13.08.2008.
  9. "Re: Khaled's personal article/mIRC criticism on Wikipedia". mirc.com (January 31, 2008). Vaadatud 13.08.2008.