MESSENGER

Allikas: Vikipeedia
MESSENGER
Messenger.jpg
Kunstniku kujutis MESSENGER-ist kosmoses
Organisatsioon NASA
Alltöövõtjad APL
Missioonitüüp Teaduslik
Stardi aeg 3. august 2004
Kanderakett Delta II
Mass 485 kg
Võimsus 450 vatti

MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging 'Merkuuri pind, kosmosekeskkond, geokeemia ja korrastamine') on NASA kosmoseaparaat, mis startis 3. augustil 2004 Delta II raketi pardal, et uurida orbiidilt planeet Merkuuri omadusi ja keskkonda.

Eesmärgiks on uurida Merkuuri pinna keemilist koostist, planeedi geoloogilist ajalugu, tema magnetvälja allikat, Merkuuri tuuma mõõtmeid ja olekut, Merkuuri pooluste lenduvat ainet ning planeedi eksosfääri ja magnetosfääri loomust orbiidilt. Orbiidilennu kestuseks on ette nähtud üks Maa aasta.

See on esimene Merkuuri külastus rohkem kui 30 aasta jooksul. Varem on Merkuuri juures käinud ainult Mariner 10, mille töö lõppes märtsis 1975. MESSENGER-i skannimisvõime on tunduvalt parem. Kaamerate lahutusvõime on 18 m (Mariner 10-l 1,6 km). Samuti on MESSENGER-il võimalik pildistada kogu planeeti (Mariner 10-l oli võimalik vaadelda ainult seda poolkera, mis oli tema möödalendude ajal valgustatud.

MESSENGER-i nimi tähendab väljaloetuna ka sõnumitoojat. See on vihje jumalate sõnumitoojale Mercuriusele vanarooma mütoloogias.

Sond asetus Merkuuri orbiidile 18. märtsil 2011.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]