Möiraahv

Allikas: Vikipeedia
Möiraahv
Möiraahv loomaaias
Taksonoomia
Riik: Loomad Animalia
Hõimkond: Keelikloomad Chordata
Klass: Imetajad Mammalia
Selts: Esikloomalised Primates
Sugukond: Altelidae
Alamsugukond: Alouattinae
Perekond: Möiraahv Alouatta

Möiraahv (Alouatta) on kõige arvukam Lõuna- ja Kesk-Ameerika metsades elutsev ahvide perekond.[1]

Välimus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Möiraahvidel on lühike ja lai nina, ümmargused ninasõõrmed. Neil on paljudele Uue Maailma ahvidele omaselt tugev haardevõimeline saba, mille otsas võivad loomad rippuda kogu keha raskusega. Nende kasv ilma sabata on sõltuvalt liigist ja soost 56-92cm, saba 58-91 cm, eluiga ulatub 15-20 aastani. Mõiraahvidel on alalõua all puhendi- kõritaskud ja nende keeleluu keskosa on paisunud luuliseks keraks, moodustades omamoodi kõlari. Slline anatoomiline iseärasus lubab loomadel tekitada väga valju, mitmete kilomeetrite kaugusele kostuvat heli. Möiraahvid eristavad värve [2].

Toitumine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Need suured ja aeglaselt liikuvad, põhiliselt metsa kõrgemas rindes tegutsevad taimetoidulised ahvid toituvad lehtedest, õitest, pungadest ja viljadest. On teada, et mõnikord nad siiski rüüstavad ka linnupesi ja söövad mune.

Sotsiaalsus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Enamus möiraahve elavad 10-15 liikmeliste karjadena, kuhu kuulub 1-3 isast, emased ja noorloomad. Suguküpsed isendid lahkuvad reeglina karjast ja karja moodustavad mittesugulased.

Nagu loomade nimigi ütleb, on möiraahvide üheks iseloomulikumaks tunnuseks möirge sarnane vali häälitsus, mis Guinnessi rekordite raamatu (Guinness Book of World Records) anndmeil on kõige valjem looma poolt tekitatud heli maailmas ja võib kosta kuni 32 km kaugusele. Sellise möirgesarnase valju häälega loomad suhtlevad omavahel, kaitsevad ja märgistavad territoriumi. Füüsilist võitlust esineb loomade vahel harva ja lühiajaliselt.

möiraahvil on tugev haardsaba

Paljunemine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Enamasti sünnib möiraahvidel 1 poeg, kes kohe peale sündimist ema karvadesse klammerdub.

Elupaigad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kogu oma elu veedavad möiraahvid puuotsas.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Turisti äratab Costa Ricas möiraahvi möiratus

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Miksike.ee - Leet-möiraahv
  2. Jacobs, G. H.; Neitz, M., Deegan, J. F., & Neitz, J. (1996). "Trichromatic colour vision in New World monkeys". Nature 382 (6587): 156–158. doi:10.1038/382156a0. PMID 8700203. 

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]