Ménière'i tõbi

Allikas: Vikipeedia

Meniere'i tõbi (ka meniere'i haigus; ladina morbus Ménière) on sisekõrva haigus, mis põhjustab kuulmise nõrgenemist ja tasakaaluhäireid.

Häiritud on vedeliku imendumine sisekõrvast, sisekõrva rõhk suureneb ning sisekõrva tasakaaluelundis olevaid vedelikke, (põhiliselt naatriumkarbonaadist koosnevat perilümfi ja kaaliumkarbonaadist koosnevat endolümfi) eraldav õhuke kelme võib puruneda. Tasakaaluelundina toimivate sisekõrva poolringkanalite töö kahjustub ning see toob kaasa tasakaaluhäired ja peapöörituse. Kui sisekõrvas kogunev vedelik kahjustab ka tigu, kaasneb tasakaaluhäiretele kuulmislangus. Tihti esineb kohinat või undamist kõrvades – nn tinnitust. Kahjustub tavaliselt üks, 20–25% haigetest mõlemad kõrvad. Haigus väljendub atakkidena, mis kestavad mõnest tunnist ööpäevani. Haigushoo ajal on haigel raskelttalutav pearinglus koos tugeva iiveldusega, mis ei lase püstiasendis olla ega raskemal juhul isegi silmi avada.

Haiguse tekkepõhjused ei ole teada. Haigestutakse tavaliselt 40–50 aasta vanuses, kuid on teada ka tunduvalt nooremalt ja vanemalt haigestunuid. Meniere´i haiguse jaoks puudub efektiivne ravi. Tavaliselt kirjutatakse Eestis haigetele välja betaserci, kuid selle kasutegur on küsitav. Sümptomite leevendamiseks kasutatakse sisekõrva verevarustust soodustavat tsinnarisiini, samuti pearingluse ja iivelduse vastaseid ravimeid, turset alandavaid põletikuvastaseid ravimeid ja rahusteid. Mõned haiged on saanud abi homöopaatilisest ravimist Vertigoheel. Kasutatakse ka kirurgilist ravi sisekõrva šunteerimisega rõhu alandamiseks, sisekõrva kanalite eemaldamise või tasakaalunärvi läbilõikamisega. Viimased meetodid on tunnistatud viimasel ajal ebaotstarbekateks.

Meniere´i haigushoogude ennetamiseks on soovitav vähendada soola (NaCl) tarvitamist, loobuda alkoholist, tubakast ja šokolaadist.

Meniere`i haigus võib ägeneda ka negatiivsete emotsioonide (stressi) kogemise tagajärjel.[1]

Ajaloos tuntud tinnituse all kannatajaid[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Imperaator Titus Flavius Vespasianus, kes lasi seppadel kolida enda kõrvale lossi, et nende töö heliga summutada tinnitusest tulevaid oma kannatusi.
  • Vincent van Gogh, kes tinnituse heli kannatuste pärast lõikas kõrva peast.[viide?]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. youtube.com vaadatud 24.05.11

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kuulsused tinnitusega[muuda | redigeeri lähteteksti]