Mängupult

Allikas: Vikipeedia
SNES mängupult

Mängupult (inglise keeles gamepad) on mängukonsoolide sisendseade, mida hoitakse käes ja millega juhitakse nuppude abil mängu käiku. Kõige tähtsamaks sõrmeks osutub tavaliselt pöial. Mängupuldil on tavaliselt teatud hulk tegevusnuppe, mida vajutatakse parema käe pöidlaga ja suunanupp, mida vajutatakse vasaku käe sõrmedega. Suunanupp oli vanasti ristikujuline neljasuunaline nupp (nn. joypad või D-pad),aga tänapäeva puldid kasutavad selle jaoks juhtkangi.

Mõnedel tuntud mängupultidel on lisaks standardnuppudele ka veel lisanupud, mis asuvad puldi külgedel ja puldi keskele asetatud Start, Select ja Mode nupud.

Mängupuldid on tänapäeva mängukonsoolide peamised sisendseadmed, välja arvatud Nintendo Wii mängukonsooli jaoks (kuigi Wii Remote suudab samuti töötada nagu traditsionaalne mängupult). Mängupulte on olemas ka personaalarvutitele.

On olemas ka programmeerivad mängupuldid, mis emuleerivad klaviatuuri. Neid tehti peamiselt selle jaoks, et lihtsustada nende kasutamist erinevate arvutimängudega. On ka mitu programmi, mis simuleerivad klaviatuuri või hiire sisendit mängupuldiga, nagu näiteks JoyTokey, Xpadder ja Pinnacle Game Profiler.

Kolmas generatsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Videomängude kolmands generatioon tõi kaasa mitmed suured muutused ning mängupultide väljapaistvuse videomängude turul. Nintendo lasi välja NES mängupuldi, mõnda aega pärast Sega Master Systemit 1986. aastal. Mängupuldid pakkusid mängijatele uue ja rohkem universaalse viisi mänge mängida ning sellisel kujul puldid domineerisid läbi järgnevate generatsioonide, kuni nendest sai tähtsaim mängukontrolleri tüüp.

Nintendo Entertainment System/Family Computer[muuda | redigeeri lähteteksti]

NES (tuntud kui Family Computer või "Famicon" Kagu-Aasias) kontroller kasutas Nintendo patendeeritud ristikujulist pulti, mida kasutati nende "Game & Watch" mänguseeriates standardina konsoolides. Mõlemate, NESi ja Famiconi, kontrollerite tunnuseks oli telliskivi-kujuline disain lihtsa, nelja nupu paigutusega: 2 tegevusnuppu märgitud "A" ja "B", "Start" ja "Select" nupud. NESi eluea lõpus, enne AV Famiconi ja NES 2 välja laskmist, kontrollerite disainis toimusid väikesed muudatused, loobudes "telliskivi" kujust muutudes rohkem "koerakondi" kujuliseks.

NES mängupult
Famiconi mängupuldid


Algsed Famiconi kontrollerid olid erinevad NESi omadest selles mõttes, et peale kosmeetiliste erinevuste ja et Famiconid oli konsooli sisseehitatud, puudusid neil ja "Select" ja "Start" nupud. Nende asemel oli sisseehitatud mikrofon, kuigi vähesed mängud toetasid seda. Famiconi kontrollerid olid algul toodetud ruudukujuliste "A" ja "B" nuppudega, aga sellest kujust loobuti 1984. aastal, sest nupud kippusid katki minema.

Famiconi süsteem kasutas esimest korda juhtimisnuppe puldi vasakul pool.

Master System[muuda | redigeeri lähteteksti]

Diagram Master System kontrolleri paigutusest.
Sega Master System I/II kontroller

Master Systemil on sarnane "telliskivi" kujuline väljanägemine NESi kontrolleriga, aga d-pad (juhtimisnupp, nimetusega "D nupp") on ruudukujuline ristikujulise asemel ning sellel pole eraldiseisvaid "Select" ja "Start" nuppe. 2 tegevusnuppu on märgitud "1" ja "2"-na. Nupp "1" oli "Start" nupu eest. Master System oli pauseeritav ainult vajutades konsooli enda peal asetsevat nuppu. Mõnedel varajastel mudelitel oli auk juhtnuppude keskel, kuhu oli võimalik kruvida väike lisand, mis meenutas joystick'i. Korralik joystick töötati hiljem konsoolile välja. Erinevalt tolleaegsetest Nintendo masinatest, Sega masinad kasutasid standardset D9-connectorit ja protokolli, mis võimaldas kasutada pulte ka teistel toetavatel süsteemidel.
Neljas generatsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Genesis/Mega Drive[muuda | redigeeri lähteteksti]

Originaais 3 nupuga ning hiljem 6 nupuga pult

Mega Drive/Genesis puldil on 8-suunaline d-pad, start nupp ning 3 tegevusnuppu. 3 tegevusnuppu oli piisav varajastele arcade-mängudele, nagu "Golden Axe", aga kui võitlusmängud tekkisid (eriti "Street Fighter II" ja "Mortal Kombati" tulekuga, mille mängimiseks oli vaja rohkem kui kolme tegevusnuppu), lasti välja 6 tegevusnupuga versioon. See oli nähtavalt väiksem ning 3 lisanuppu paiknesid olemasolevate nuppude üleval. Mõned mängud algselt ei toetanud 6-nupu pulti ning selle jaoks lisati "mode" nupp, et neid mänge oleks võimalik mängida. [1] Režiimi sai selle nupuga vahetada siis, kui konsool käima läks ning enne kui SEGA logo ekraanile ilmus. Mõlemad versioonid pultidest kasutasid DE9 connectorit ning oli võimalik kasutada enamustel Master System konsoolides ning ka muudes süsteemides, nagu Atari 2600.

TurboGrafx-16/PC-Engine[muuda | redigeeri lähteteksti]

TurboGrafx-16 kontroller oli sarnane Nintendo NES kontrolleritega ("d-pad", "Start" ja "Select" nupud, 2 tegevusnuppu, märgistatuna "I" ja "II"). Süsteem lasti välja Jaapani (kus on see tuntud kui PC-Engine), Ameerika ja Euroopa kasutajatele 1987-1993 aastatel ning mänge toodeti aastani 1999. Unikaalne omadus puldil oli sisseehitatud Turbo nupud, mis sisaldas kolme erinevat sätet "I" ja "II" nupule.

Super Nintendo Entertainment System/Super Famicom[muuda | redigeeri lähteteksti]

SNES kontroller, mida müüdi PAL regioonis. See on identne Jaapani versiooniga, ainuke erinevus on brändinimes.
SNESi Põhja-Ameerika versioon

Super Nintendo Entertainment Systemii (SNES) puldil oli rohkem "koerakondi" moodi disain ning lisandunud on kaks tegevusnuppu, "X" ka "Y", mis moodustavad eelneva kahega teemanti kuju. Veel lisati kaks nuppu puldi külje peale, "L" ja "R" nupp, mis sellest ajast praeguseni on enamus pultidel kasutatavad. Kuue tegevusnuppu kaasamine oli tugevalt mõjutatud mängu "Street Fighter" populaarsuse tõttu, mille mängimiseks oli vaja sellist arvu nuppe.


Viies generatsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Saturn[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jaapani Sega Saturn mängupult baseerus Mega Drive'i (Genesis) kuuenupulisest puldist. Sellel on D-pad, 6 tegevusnuppu (A, B, C, X, Y, Z), "Start" nupp ning 2 puldi küljel asetsevat nuppu. Algne Euroopa ja Põhja-Ameerika variant oli suurem ning erineva kujuga, kuid 1996/1997 aastatel vahetati välja Jaapani omaga mudel 2 Saturn tulekuga.

SEGA Saturni Jaapani versioon.

"3D Control Pad" (tuntud kui Multi Controller või NiGHTS Controller) [2], välja lastud 1996. aastal, tutvustas analog-kangi ja analog-nupud. See sisaldus mänguga "NiGHTS into Dreams...", mis oli läbimurre tollel ajal ning ka teised mängud, nagu "Manx TT", "Daytona USA: Championship Circuit Edition", "Space Harrier", "After Burner" ja "Sky Target" toetasid analogi.

SEGA on välja lasknud ka USB liidesega Saturn mängupuldi (Jaapani versioon), mida on võimalik kasutada Microsoft Windows'i, Mac OS X arvutites ning ka PlayStation 3 konsoolis. [3][4]

Kuues generatsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Dreamcast[muuda | redigeeri lähteteksti]

Dreamcast oma puldiga.

Dreamcastil tuli välja uus pult, millel oli analog-kang, D-pad, 4 tegevusnuppu (A, B, X, Y), "Start" nupp ja kaks analog-nuppu vasakul ja paremal pool puldi all. Puldil oli ka kaks sisendit, kuhu sai panna vibratsioonipaki või VMU (ekraaniga seade, mida sai kasutada mäluna). Dreamcastil oli ka teisi kontrollereid, nagu kalapüügi õng, hiir ja klaviatuur ning valguspüss.

PlayStation 2[muuda | redigeeri lähteteksti]

PlayStation 2 tuli välja uue puldiga - DualShock 2. Uue versiooniga muutusid nupud rõhutundlikuks (tuvastasid, kui tugevalt nupp oli alla vajutatud), kaablid mustaks ja puldil oli siniselt kirjas "DUALSHOCK 2". Pea kõik uued mängud kasutasid lisandunud analog-kange, mistõttu vanem DualShock pult paljude mängudega ei sobinud. Puldi tavaliseks värviks oli must, kaaskõlastudes konsooli enda värvimuutusega.

GameCube[muuda | redigeeri lähteteksti]

GameCube tuli välja puldiga, mis sarnanes PlayStation 2e DualShock 2le. Sel oli 2 analog-kangi, D-pad, 4 tegevusnuppu (A, B, X, Y), start/pause nupp, kaks rõhutundlikku nuppu (L ja R), tavaline nupp (Z) ja värinamootor. Nupud tegid täielikult alla vajutades klõpsu, andes igale nupule teoreetiliselt kahe nupu funktsiooni. Nintendo tuli hiljem välja ka juhtmevaba puldiga, mis kasutas Atari Wireless RF pultidelt võetud juhtmevaba tehnoloogiat, et ei peaks infrapunal töötama. Need puldid olid samasugused, aga ilma värinamootorita.

Xbox[muuda | redigeeri lähteteksti]

Microsofti Xboxi pult on disaini poolest sarnane Dreamcasti puldile, aga lisades paremale poole veel ühe analog-kangi. Ette lisati veel kaks nuppu (must ja valge) ning "back" (select) nupp. Algselt oli kriitikat, et pult oli liiga suur ja kohmakas, nii et väljastati teine, Type-S pult.

Seitsmes generatsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Xbox 360[muuda | redigeeri lähteteksti]

Xbox 360 juhtmevaba pult.

Xbox 360 väljatulekuga tuli ka uus pult, mis oli juhtmevaba ja eemaldas originaalselt puldilt musta ja valge nupud, asendades need puldi ülaosas paiknevate "bumper" nuppudega (LB ja RB). Tuli ka välja juhtmega pult, mis ühendus konsooliga USB-kaabli kaudu. Juhtmega pulti või juhtmevaba pulti koos adaptriga saab kasutada ka arvutiga ning töötavad standardina kõigi Games for Windows mängudega.

PlayStation 3[muuda | redigeeri lähteteksti]

PlayStation 3 väljatulekuga kaasnes ka uus, DualShock 3 kontroller, algselt Sixaxis. Disainilt sarnane DualShockiga, sellele lisati sisseehitatud kallutussensor ja kiirendusandur ning 4 LEDi, et näidata nelja mängija puhul puldi numbrit. Pult muutus ka juhtmevabaks ja seda saab laadida mini-USB pordi kaudu, mis paikneb seal, kus varasematel pultidel on kaabel. See ühendus võimaldab ka juhtmega mängimist. Sixaxis puldil puudus värina tugi litsensi puudumise tõttu. Kui litsents omastati, väljastati DualShock 3, mis oli pea kõigil muul viisidel sama, mis Sixaxis.

Wii[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nintendo Wii väljatulekuga tuli välja hoopis teistsugune pult, Wii Remote. See pult on kujult sarnane televiisori puldiga ning võimaldab kolmedimensioonilist asukoha ja pöörde tuvastust. Puldil on ka nupud (A, B, 1, 2, start, select, D-pad ja Home). Puldile saab ka külge ühendada liideseid, näiteks Nunchuck pult, millel on analog-kang ja kaks nuppu teise käe jaoks. Pulti saab ka kasutada külili kui tavalist pulti. Välja tuli ka Classic pult, mis on loomult sarnane Super NES puldile, kuid sel on ka kaks analog-kangi PlayStationi puldi asetuses.

Hiljem tuli välja ka liides, mis parandas Wii Remote'i liikumistuvastust, nimega Wii MotionPlus. See hiljem integreeriti pulti ja uue puldi nimetuseks sai Wii Remote Plus.

Kaheksas generatsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Wii U[muuda | redigeeri lähteteksti]

Wii U konsool ja pult.

Wii U tuli välja uue Wii U GamePad puldiga, mille suurim tunnus on ta 6,2 tolline puutetundlik ekraan, mis võib lisada televiisori ekraanil toimuvale infot või töötada kui koopia sellest, mida seal kuvatakse, andes funktsionaalsuse kui käeshoitav konsool. Lisaks on ka puldil liikumisandurid, kaamera, kõlarid, mikrofon ja värinamootor. Puldil on kaks analog-kangi, D-pad, neli esinuppu (A, B, X, Y), neli ülalpaiknevat nuppu (L, R, Zl, Zr), select, start, home nupud ja voolu nupp.

Xbox One[muuda | redigeeri lähteteksti]

Xbox One'i pult on sarnane Xbox 360 puldile. Aku hoidja on tehtud õhemaks ja D-padi nupud on üksteisest eraldatud, start ja back nupud on asendatud menu ja view nuppudega. Lisaks on rõhutundlikel nuppudel ka eraldi värinamootorid.

PlayStation 4[muuda | redigeeri lähteteksti]

PlayStation 4 väljatulekuga kaasneb DualShock 4 pult, mis erineb oma eelkäijast väikese puutetundliku ala lisandumisega. Pult toetab ka liikumistuvastust ja paremat värinat. Puldil on ka väljundava headseti jaoks ja micro-USB port laadimiseks ja juhtmega mängimiseks. Puldil on ka lisandunud Share nupp, mis võimaldab mängust üles laadida videot, et teistega jagada. Puldil on ka väike valgusriba, mis võib näidata erinevaid värve.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]