Luud

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib luuast; luude kohta vaadake artiklit Luu

Kaseluud
Riisiluud kühvliga

Luud on maapinnalt või põrandalt prahi pühkimiseks mõeldud tööriist. Luudasid valmistatakse puuokstest, riisivartest, tugevate rohttaimede kõrtest või lehtedest jms.

Kaseluua ehitus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Klassikaline kaseluud valmistatakse noore kase okstest. Luuaoksad lõigatakse kevadel, enne puude lehteminekut, noorematelt kaskedelt ning oksad ei tohi enne luua valmistamist ära kuivada. Luud valmistatatakse oksi üksteise vastu nii surudes, et oksa käharam pool jääb luua südamiku poole, vajadusel lõigatakse ära väljaturritav räsus oks, kui seda on ja võetakse järgmine oks ning surutakse punti. Et luuakand ei muutuks liiga jämedaks lõigatakse luuaoksal tüve poolt üks külg ära. Kui luud on piisavalt suur seotakse luuakand kahe või kolme vitsast tehtud luuavõruga (ka traadiga) punti ning väljaulatuvad oksad raiutakse ühepikkuseks ning valmis luud viiakse varjulisse kohta kuivama. Enne luua kasutuselevõtu luud varrestatakse ja luuaoksi leotatakse vees luuaraagude elastsuse taastamiseks.

Luuavars on umbes 4...6 sentimeetri jämedune ja kuni pooleteise meetri pikkune ümar puulatt, mis on luuapoolset otsast 20...30 sentimeetri ulatuses teravaks tahutud, et siseneks varrestamisel paremini luuakanda. Luuavarre tagumine ots on ümaraks, vestetud, et oleks mugavam käes hoida.

Luudade tüübid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kaseluud on ümarluud. Riisivartest ja rohtaimedest valmistatud luuad on üldiselt lehvikluuad.

Kaseluudasid kasutatakse üldiselt varrestatult, riisiluudadel on enamlevinud riisivartest moodustatud käepide (luuavars). Rohtaimedest valmistatud luudasid kasutatakse nii pika varrega, kui käsiluudadena (varreta).

Nüüdisajal valmistatakse õues kasutatavad luuad plastikust, kuna on vastupidavamad.

Muruluud sarnaneb rohkem rehale kui traditsioonilisele luuale.

Nõiad luudadel[muuda | redigeeri lähteteksti]

On usutud, et nõiad sõidavad kaksiratsi varrega luua seljas, eriti Blocksbergi mäel käies.

J. Rowlingu Harry Potteri teostes mängivad võlurid ja nõiad luudadel lennates lendluudpalli.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]