Lordi

Allikas: Vikipeedia
Lordi
Lordi 2009. aastal. Vasakult paremale: Kita, Ox, Mr. Lordi, Awa, Amen
Lordi 2009. aastal. Vasakult paremale: Kita, Ox, Mr. Lordi, Awa, Amen
Info
Päritolu Helsingi, Soome
Stiil(id) Hard rock, Glam metal, Heavy metal, Shock rock
Tegev 1992-...
Plaadifirma(d) AFM Records, Sony Music, BMG, GUN, The End, Drakkar Records
Veebileht www.lordi.fi
Koosseis
Mr. Lordi
Amen
OX
Mana
Hella
Endised liikmed
G-Stealer
Enary
Magnum
Kita
Kalma
Awa
Otus

Lordi on heavy metal'it ja hard rock'i mängiv Soome bänd, mis loodi 1992 aastal laulja ja laulukirjutaja Mr. Lordi poolt, kes on disaininud ja meisterdanud ka bändiliikmete kostüümid. Bänd on tuntud selle poolest, et nad kannavad esinedes alati koletisekostüüme ning kasutavad pürotehnikat ja õudusteemalisi lavarekvisiite. Kodumaal saavutasid nad edu aastal 2002 singliga "Would You Love a Monsterman?" [1]

2006. aasta mais esindas Lordi Soomet Eurovisiooni lauluvõistlusel lauluga "Hard Rock Hallelujah" ning võitis esimese koha. Võit tuli Eurovisiooni ajaloos rekordilise punktiarvuga – 292. Sama aasta maikuus Lordi auks korraldatud rahvapidustustel püstitati rekord maailma suurimas grupikaraokes: bändi eurolaulu laulis Helsingis otsekui ühest suust üle 80 000 soomlase. Sellega pääses Lordi Guinnessi rekordiraamatusse.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Algusaastad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lordi sai alguse 1990ndate algusest Rovaniemist pärit Tomi Putaansuu ideest hakata tegema muusikat. Ta alustas projekti oma sõbra Pete Riskiga, kus ta sai ka hüüdnime Lordi. Toonane Lordi erines palju tänapäeva ansamblist; Putaansuu idee oli, et Lordi muusika oleks keeruline ja toimuks palju tempovahetusi ning et trummide ja süntesaatorite osakaal oleks suur. See oleks pidanud olema White Zombie stiilis, ent Lordi muusika oleks olnud meloodilisem.

Putansuu mängis algselt kõik muusikainstrumendid ise; ainult soolokitarri salvestasid muusikaks tema sõbrad. 1993. aastal valmis Lordi esimene demoalbum Napalm Market. Ta saatis selle arvustamiseks ka muusikalehtedele, ent nende poolt arvustusi ei tulnud. Putaansuu jätkas muusika tegemist, minnes otse plaadifirmadesse, kuid kodus tehtud Lordi-demod ei huvitanud neidki.

1995. aastal tegi Lordi esimese muusikavideo Inferno oma kooli lõputööna. Lisaks Putaansuule osalesid muusikavideos tema sõbrad, kes oli maskeerunud koletisteks. Sealt tuli Putaansuule mõte teha bänd, kus liikmed oleksid koletiste kostüümides. Infernost sai Lordi esimene avaldatud Lordi lugu, kui see hiljem ilmus Rovaniemi muusikakogumikul Rockmurskaa.[2]

Pärast kooli lõpetamist asutas Lordi suure Kiss-fännina Kiss Army Finland- fänniklubi. Selle eestvedamisel toimus 6. detsembril 1996. aastal kruiis Stockholmi Kissi kontserdile. Sellel kruiisil kohtusid kõik tulevased Lordi liikmed - Jussi Sydänmaa, Sami Keinänen, Erna Siikavirta, Sampsa Astala - esimest korda. [2] Kokku oli kruiisil ligi 350 Kissi fänni, nende seas ka Ville Valo ja The 69 Eyes trummar Jussi 69.

Bändi loomine (1996–2002)[muuda | redigeeri lähteteksti]

1997. aastal kolis Putaansuu Helsingisse. Ta soovis Lordist teha tuntuma bändi ja lootis pealinnast leida selleks paremaid võimalusi. Ta püüdis saada tuntuid muusikuid mängima oma bändi ja sama aasta suveks oli ka Lordi esimene koosseis loodud. Sinna kuulusid Tomi Putaansuu (laulja), Jussi Sydänmaa (kitarr), Sami Keinänen (basskitarr) ja Erna Siikavirta (klahvpillid). Trummarit ei olnud, sest alguses kavatses bänd kasutada päris trummari asemel MIDI-trummiradasid.[2]

Putaansuu tegi liikmetele ka neile sobivad kollikostüümid. Lordist sai sarvedega mäekoll, Sydänmaast sai Ameni-nimeline surnud muumia. Keinänenist tuli tulnukas G-Stealer ja Siikavirtast tuli Enary, naise ja koletise "segu".

Aastal 1999 salvestasid nad oma esimese albumi Bend Over And Pray The Lord. Tiainen, plaadifirma omanik, kavatses esialgselt küll albumi avaldada, kuid siiski ei olnud piisavalt ressursse selle turustamiseks. Tiainen soovitas Lordit plaadifirmale Kimmo Hirvonen's Records, mille omanikuks oli Anaconda. Albumit ei avaldatud ikkagi, kuna Anaconda Records läks pisut enne planeeritud avaldamisaega pankrotti. Bänd ei esinenud algkoosseisus mitte kunagi, kuigi neile lubati anda plaadiesitluskontsert aastal 1999. Samal aastal lahkus bändist ametialastel põhjustel G-Stealer ning tema asemele asus Sami Wolking (Magnum), keda Mr. Lordi kohtas fänniklubi Kiss Army Finland kaudu. Järgmisel aastal soovitas Wolking Lordille teiseks kitarristiks Tuomas Grahnia. [3] Grahn jõudis Lordile teha kolm lugu, ent temast ei saanud siiski Lordi ametlikku liiget, kuna ta läks tööle Norra. Aastal 2000 liitus Lordiga trummar Sampsa Astala (Kita).

Astala sai G-Stealeri tulnuka kostüümi, mida Putaansuu muutis pisut. Kuna Astala polnud piisavalt pikk, kandis ta bändis ka kõrgepõhjaga jalanõusid, millega oleks võimalik ka trumme mängida.

Get Heavy (2002–2003)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pärast mitmeid nurjunud katsetusi saada plaadilepingut, allkirjastas Lordi 2002. aastal lepingu BMG Finland'iga. Juulis avaldas bänd oma esimese singli, "Would You Love a Monsterman?", mis tõusis esikohale[2] ning millele tehti ka muusikavideo. suvel läks bänd produtsendi TT Oksala's käe alla Finnvox'i stuudiosse, et salvestada esimene album,[2] kuigi esmasalvestusega oli ka mõningaid probleeme.[2]

Sügisel 2002 lahkus bändist isiklikel põhjustel basskitarrist Magnum, kelle mantlipärijaks sai Niko Hurme (Kalma). Kuigi Lordi debüütalbum oli Kalma liitumise ajaks juba salvestatud, on ta siiski paadiümbrise kujunduses ja tiitrites esindatud Magnumi asemel. Debüütalbum Get Heavy avaldati novembris ja selle kaanekujundus põhines kergelt Kiss'i albumil "Love Gun". Albumikaane algupärane visand oli aga inspireeritud Kiss'i albumist "Destroyer". Album sai 2003 aastal Emma auhinna parima kodumaise hard rock/metal-stiilis albumi eest, ning Get Heavy müüs rohkem kui 67,000 eksemplari. See tõusis aastal 2003 Soomes plaatinumplaadiks ja multi-plaatinumiks aastal 2006.[2]

Lordi andis esimese kontserdi 8. detsembril 2002 Helsingis, Nosturi klubis.[2] Algselt kavandati küll Tavastia klubi, kuid kuna bänd kasutas pürotehnikat, oleks see liiga ohtlik olnud Tavastia väikeste ruumide tõttu. Nosturi klubis toimunud kontsert müüdi juba enne esinemist välja. Kontsert on täispikkuses ilmunud kogumikul Scarchives Vol. 1.

Aastal 2003 osales Lordi mitmetel muusikaüritustel Soomes ja välisriikides, eelkõige Saksamaal, kus nad mängisid Wacken Road Show'l. Saksamaa tuuri ajal oli Lordi ka Nightwish'i soojendusesinejaks. Bänd sai haruldase võimaluse osaliseks, kuna Nightwish lubas Lordil kogu lava ära kasutada - tavaliselt saavad soojendusbändid kasutada enda tarbeks vaid pool lavast. Tuur kasvatas Saksamaal mõlema bändi populaarsust ning aitas neil sõlmida lepingu saksa plaadifirmaga Drakkar. Läbimurdeks võib pidada ka Soomes Raumanmeri festivalil esinemist 2003. aasta juunis, kus esineti pealaval. Kontsert võeti ka linti ning seda näidati samal aastal telekanalil YLE2.

2003. aastal valiti Lordi Soome ajakirja Soundi lugejate poolt Aasta tulija ja Aasta laulu ("Would You Love a Monsterman?") tiitli vääriliseks. Soome Rahvusringhäälingu raadiokanali YleX Metalliliitto kuulajad hääletasid 2002. aasta Soome albumite seas "Get Heavy" 7. kohale.

3. veebruaril ilmus Lordi teine singel "Devil Is a Loser".

Populaarsuse kahanemine (2004–2005)[muuda | redigeeri lähteteksti]

2004. aasta alguses alustas Lordi järgmise stuudioalbumi salvestamist. Seekord oli produtsendiks Hiili Hiilesmaa, kellega oli bändil hea klapp. See, Lordi teine album ilmus 14. aprillil 2004 pealkirjaga The Monsterican Dream. Kaks laulu sellelt albumilt, "My Heaven Is Your Hell" ja "Blood Red Sandman", avaldati ka singlitena. Seoses uue albumi ilmumisega muutusid ka bändi liikmete kostüümid ja imidž. Albumi eriväljaandega oli kaasas ka DVD bändi oma lühifilmiga, The Kin. Film, vastupidiselt sellega kaasnenud albumile, sai jaheda vastuvõtu osaliseks. The Monsterican Dream sai 2006. aastal kuld- ja 2007. aastal plaatinumplaadiks, müües üle 33,000 koopia.

Veebruaris 2005 ilmus kogumikalbum The Monster Show, väljaandjaks Sanctuary Records. Soomes avaldas kogumiku ka Sony BMG.

Plaadi ilmumise järgselt läks Lordi 2005. aasta kevadel Euroopas kontserttuurile European Monstour.

Pärast tuuri oli bändisisene õhkkond intensiivseks muutunud ja tekkisid liikmete vahelised lahkhelid. Kõigepealt lahkus bändist klahvpillimängija Enary. Kuna 2005. aasta novembris oli Lordi kontserdid Venemaal tulekul, leiti bändi uus liige Leena Peisa (Awa), kelle esimene kontsert oli 5. novembril 2005 Moskvas ning päev hiljem Peterburis.

Hiljem samal aastal avaldas Niko Hurme (Kalma) soovi lahkuda perekonna ja rahaliste probleemide tõttu. Tomi Putaansuu, proovides veenda Kalmat jääma, soovitas, et ta võiks mängida nendega ainult suurematel tuuridel ja lepinguliselt kohustatud esinemistel. Kalma ei andnud siiski järele, kuna ta tahtis olla kas bändiga tervenisti seotud või siis üldse mitte. Sellegipoolest mängis Kalma bassi ka järgnenud albumil The Arockalypse, mis ilmus 2006. aasta märtsis. Kalma lahkus bändist vahetult enne seda, kui Lordist sai Eurovisiooni lauluvõistluse kandidaat.

Kalma asemele bassist Samer el Nahhal (OX). Liikmete vahetumine tõi kaasa ka rohkem muutusi bändi kostüümides. "OX'i" tegeleskuju nimeks kaaluti algul el Nahhal'i tõelist eesnime: Samer. Kuna Samer on egiptusepärane nimi, jõudis Putaansuu järeldusele, et see kõlab naeruväärsena, umbes nagu see, kui egiptuse hard rock-bänd laseks liikmel nimeks võtta soomepärase "Tapani". Nimi "OX" viitab härjale, seega sai el Nahhal'i lavakarakteriks mehe ja härja ristand. "Awa" kostüüm ja lavakarakter kujutasid aga tapetud aadlipreilit, kes oli surnust üles tõusnud.

2005. aasta lõpus avaldati uued Lordi kostüümid uue ilmuva albumi jaoks.

The Arockalypse: enne Eurovisiooni (2006)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Uus album "The Arockalypse" ilmus mitmel pool maailmas 2006. aasta märtsi alguses, selle eelkuulamine toimus 24. veebruaril Helsingi Hevimesta restoranis. Paar päeva hiljem valiti album YleX nädala plaadiks. Kevadel alustati Soome klubituuri, kus 11. märtsil Helsingi Nosturi klubis toimunud kontserdil tuli külalisena lavale Lordi endine basskitarrist Kalma.

Eurovisioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

2005. aasta novembris helistati Lordile Soome riigitelevisioonist YLEst ja kutsuti esinema Soome Eurovisiooni eelvooru. Kui Lordile helistati, tundus telefonis esitatud kutse bändi liikmetele nii uskumatuna, et arvati olevat tegemist vale numbriga. Sellegi poolest otsustati kohale minna. Lordi võttis kutse vastu enda sõnul vastu ainult selleks, et nende ilmuvale plaadile "The Arockalypse" (2006) tähelepanu saada.

13. jaanuaril 2006 esitas Lordi Soome Eurovisiooni eelvoorus kaks laulu: "Bringing Back The Balls To Rock" ning "Hard Rock Hallelujah", mis oli ka esimene kontsert OXile. Samal päeval selgus, et "Hard Rock Hallelujah" pääseb 10. märtsil Turus toimuvale Soome finaali. Laul "Hard Rock Hallelujah" sai jaanuari eelvoorus 41,6% kõigist häältest. Ülejäänud 11 võistleja hääletusprotsendid jäid 1,7% ja 13,9% vahele. Eurovisiooni laval esineti koos erikülalisega - Thunderstone'i vokalist Pasi Rantaneniga, kes oli mõlemas laulus eelvooru ajal taustalaulja.

Kuigi "Hard Rock Hallelujah" polnud veel Soome Eurovisiooni finaalis võitnud, alustati uue muusikavideo tegemist ning laul otsustati esimese singlina välja lasta. Lordi ilmus mitmetel kogumikplaatidel. Tulid ka esimesed kontserdipakkumised suveks festivalidele, sealhulgas Haapsalus toimuvale American Beauty Car Showle.

Märtsis toimunud Eurovisiooni Soome finaalis sai "Hard Rock Hallelujah" sai 67 369 häält, mis tegi 42,2% häälte üldarvust, võites sellega Soome Eurovisiooni. Nii pääseski Lordi Soome esindajana Ateenasse, Eurovisiooni lauluvõistluse poolfinaali, mis toimus 18. mail.

20. mail toimus Ateenas Eurovisooni 51. lauluvõistluse lõppvoor, kuhu poolfinaalist pääses kümne parima hulgas ka Lordi. Lõpptulemus: Lordi võitis kõigi aegade suurima punktisummaga, teenides 35 riigi televaatajatelt 292 punkti. Lordile andisid 12 punkti Eesti, Saksamaa, Island, Poola, Rootsi ja Inglismaa – kokku kuus riiki. Ainult kolm riiki - Armeenia, Albaania ja Monaco - ei andnud finaalis ühtegi punkti Soomele. Koos Lordiga oli laval nii poolfinaalis kui finaalis Gene Simmonsi näomaalinguga Pasi Rantanen.

Pärast Eurovisiooni toimusid 26. mail pidustused Helsingis Kauppatoril, kus oli kohapeal hinnanguliselt 80 000-90 000 kuulajat. Enne kontserdit püstitati ka uus Guinessi maailmarekord karaokes, kus 80 000 inimest esitas laulu "Hard Rock Hallelujah". [4] Ürituse korraldas Karaoke Service Finland ning rekord märgiti 2007. aasta Guinessi maailmarekordite raamatus. Ansambel ise esitas hiljem kontserdil lood "Bringing Back the Balls to Rock", "Devil is a Loser", "Blood Red Sandman", "It Snows in Hell", "Would You Love a Monsterman?" ja "Hard Rock Hallelujah". Ürituse jooksul andis Soome president Tarja Halonen isiklikult üle Lordile Soome Tööliidu pronksvõtme lipuga. Üritus võeti DVD jaoks linti ja ilmus hiljem Market Square Massacre väljaandel.

The Arockalypse: pärast Eurovisiooni (2006–2008)[muuda | redigeeri lähteteksti]

2006. aasta juunis avati Rovaniemis Lordi-väljak, mis varem kandis nime Sampo-väljak. See otsus tehti Rovaniemi linnapea poolt. Just sellel samal väljakul tõmmati Mr. Lordit lapsepõlves juustest, kuna ta kandis enda iidoli Kissi pärast leopardi mustriga pükse. Hiljem istus Mr. Lordi väljakul, käes punt omaenda veriseid juukseid. Tema kuklal ei kasva juuksed tänaseni.[2] Soome linnades Mäntsäläs avati kitarrist Ameni ausammas ja Karkkilas trummari auks Kita-nimeline noortekeskus.

6. juulil pidi Lordi äikesetormi tõttu tühistama oma Belgias Meseni kindluses toimuma pidanud kontserdi. Päev varem kohtus bänd fännidega Leuveni linnas autogrammitunnil. [5]

15. juulil esines bänd esimest korda Eestis, kui Haapsalus toimus American Beauty Car Show.

Augusti lõpus ilmus Lordi singel Who's Your Daddy?.

Lordi alustas 2006. aasta sügisel tuuriga Bringing Back the Balls to Europe; tuuri esimene kontsert ilmus kontsert-DVD kujul veebruaris 2007 nime all Bringing back the Balls to Stockholm. Tuur lõppes üllatusega: viimase kontserdi ajal Londonis, 31. oktoobril, oli laval ka Lordi endine bassimees Niko Hurme. 28. septembris esines bändiga Kölni kontserdil Udo Dirkschneider, kes oli külalisena ka "The Arockalypse" albumil.

Novembris 2006 oli Lordi peaesinejaks MTV Euroopa Muusikaauhindade gaalal Kopenhaagenis, kus Mr. Lordi andis üle auhinna parimale rockbändile. Gaala lõppedes esitasid nad lugu "Hard Rock Hallelujah". Umbes samal ajal sai Lordi mänedžeriks Bill Aucoin, kes on tuntud kui Kiss'i originaalmänedžer.

Oktoobris ilmus Lordi hittsingli "Would You Love a Monsterman?" uusversioon, mis salvestati "The Arockalypse" stuudiosessiooni ajal, ning seega astub singlil üles Lordi eelmine basskitarrist Kalma.

11. detsembril ilmus Lordi biograafia "Mie oon Lordi".

15. detsembril 2006 avati Rovaniemis Lordi restoran Rocktaurant. Kujunduses on kasutatud lossi ja vangikongide motiive ning hoones avati ka koletisebaar Monsterdiscohell. Samuti sai restoranis näha Lordi vanu kostüüme ja rekvisiite, mida on esinemiste ajal kasutatud. Restoran suleti 2011. aasta juuni lõpus, kuna rendipinanga lõppes üürileping. [6]

19. jaanuaril 2007 võitis Lordi kodusel NRJ gaalal aasta parima Soome rock bändi auhinna. Kokku kandideeriti viies kategoorias (lisaks veel parima laulu ("Hard Rock Hallelujah"), parima albumi ("The Arockalypse"), parima Põhjamaade laulu ("Hard Rock Hallelujah") ja parima Põhjamaade artisti kategoorias).

10. märtsil 2007 võitis Lordi kodusel Emma gaalal viies kategoorias; saadi 2006. aasta parima ansambli, aasta loo ("Hard Rock Hallelujah"), aasta albumi ("The Arockalypse"), välismaal kuulsust kogunud artisti ja e-Emma auhind "Hard Rock Hallelujah" eest. Lisaks oli albumi "The Arockalypse" produtsent Jyrki Toivunen kandideerinud parima produtsendi tiitlile.

2007. aasta alguses alustas Lordi Bringing Back the Balls-tuuri, külastades Jaapanit ja Balti riike.[7] 24. veebruaril andsid nad konsterdi ka Tallinnas, Saku Suurhallis, mis oli nende teine esinemine Eestis.[8] Kontserdi korraldas Promorecords OÜ.

Kevadel sai Lordi uueks tuurimänedžeriks Tommi Niemi asemel Rikk Scholvinck.

Maikuus 2007 avas Lordi Helsingis Eurovisiooni lauluvõistluse eelmise aasta võidulooga "Hard Rock Hallelujah".[9]

2007. aasta varasuvel osalesid Lordi liikmed Oulus õudusfilmi Dark Floors võtetel[10], mis esilinastus 6. veebruaril 2008[11].

Juulis 2007 tuuritas Lordi Põhja-Ameerikas, esinedes Ozzfest'i festivali pealaval.[12]

Pärast Ozzfest-tuuri lõppemist augusti lõpul pidas Lordi väikese pausi. Septembris teatati, et bänd läheb uuele tuurile Ameerika Ühendriikides koos bändidega Type O Negative ja Twin Method, alustades 12. oktoobril 2007 New Havenis. Tuur lõppes 31. oktoobril 2007 ning selle aja jooksul anti 16 kontserti. Viimasel kontserdil New Yorgis astus erikülalisena Lordi esinemise ajal lavale Jay Jay French Twisted Sisterist. Tuuri ajal leidis aset ka juhtum, kui bändi tuurimeeskonna liige, turvatöötaja ja mõned fännid langesid röövlite ohvriks.[13] Pärast tuuri lõppu naases bänd Soome, et hakata salvestama teemalaulu filmile Dark Floors.

2007. aastal ilmus Lordil koostöös Fanplugged'iga ka nende esimene mobiilimäng.

2008. aasta lihavõttepühadel esines Lordi esimest korda toimunud Rock2Wgtn festivalil, mis toimus Wellingtonis Uus-Meremaal Westpac Stadiumil. Bänd esines 22. märtsil ning samal õhtul esines seal samal laval Lordi iidol KISS ning Alice Cooper. Eriefektide eest kontserdil hoolitses Weta-workshop. Festivalil esinesid 23. märtsil veel Poison, Ozzy Osbourne, Whitesnake ning teised kohalikud bändid.

2. augustil esines Lordi Saksamaal Wackeni festivalil pealaval viimase esinejana. Enne neid astus üles Nightwish. Bändile jäi see viimaseks esinemiseks vanades "The Arockalypse"-ajastu kostüümides. Bändiga teist korda tuli lavale "They Only Come Out At Night" loo ajal Udo Dirkschneider.

Deadache (2008–2009)[muuda | redigeeri lähteteksti]

2008. aasta veebruaris ilmus Lordi teine film "Dark Floors", mis linastus ka Eesti kinodes.[14]

Uue albumi kallal alustati tööd juba 2007. aasta suvel, teatades, et neil on juba 25 uut laulu varuks ja umbes sama palju on veel tulekul.

15. septembril 2008 kohtusid Lordi fännid Jaapanis Tokyos Takadanobaba ESP hallis enda uutes kostüümides iidolite Mr. Lordi ja Kitaga, kus oli kohal ligi 200 fänni, kellest noorim oli 3- ja vanim 60- aastane. Tokyos toimus sel päeval Lordi uue albumi promomine, kuna see oli müüki tulemas ka seal. Esimest korda esineti uutes kostüümides laval 10. oktoobril Saksamaal Popkommi klubis.

Lordi alustas neljanda albumi salvestamisega 2008. aasta kevadel ja album anti välja 29. oktoobril 2008. Deadache-nimelise albumi produtsent oli Nino Laurenne. Uue albumi avaldamisega kaasnes ka järjekordne kostüümide vahetus. Album sarnanes stiililt om eelkäijatega: meloodiline hard rock ja heavy metal, lisatud oli rohkem õuduseteemat. Esimene singel sellelt albumilt, "Bite It Like a Bulldog", avaldati 3. septembril 2008. Plaadi esitus toimus 31. oktoobris Tavastia klubis Helsingis, mis on üks kuulsamaid Soome rokiklubisid. Seal plaanis Lordi algselt ka enda esimese kontserdi anda 2002. aastal.

Veidi pärast Deadache'i väljatulekut tegi Lordi novembris tuuri Ameerika Ühendriikides koos Lizzy Bordeniga. 6. novembril 2008 esitas Lordi lugu "Bite It Like A Bulldog" NBC saates "Late Night with Conan O'Brien".[15] Tuur lõppes 24. novembril New Yorgis, kus tuli taas lavale Jay Jay French.

Uus Lordi singel "Deadache" ilmus 10. detsembril 2008.

Euroopa tuur algas 29. jaanuaril 2009. 5. veebruaril 2009 toimus Lordi täispikast kontserdist Münchenis otseülekanne livedome.com kodulehel. "Deadache to Europe" tuur lõppes 29. märtsil Göteboris.

Kuna Drakkar oli lõpetanud Saksamaal Lordi plaatide levitamise ("Deadache" levitas GUN Records), tuli neil lepingujärgselt avaldad Lordi kogumik. "Zombilation - The Greatest Cuts" ilmus 20. veebruaril 2009.

Pärast Jaapani tuuri kevadel läks bänd puhukusele.

Oktoobris selgus, et Lordi uue albumi produtsent on Michael Wagener. Michaeliga kohtus Mr. Lordi esmakordselt 19. oktoobril 2009, kus vahetati ideid uue albumi üle ja kuulati demosid. Uue albumi salvestus algas 2010. aasta veebruaris Nashvilles USAs.

28. juunil 2010 suri 66-aastasena enda kodus Floridas Lordi mänedžer Bill Aucoin.

18. juulil 2010 lõpetas Lordi Tšehhis "Deadache"-tuuri ja esines viimast korda vanades kostüümides. Lavale tuli kolmandat korda erikülalisena Udo Dirkschneider.

Babez for Breakfast ja bändiliikmete vahetused (2010–2012)[muuda | redigeeri lähteteksti]

9. august 2010 ilmus Lordil iTunesis mäng "Lordi the Game", mis oli algselt saadaval iPod Touch'ile ning iPhone'ile. 2011. aastal ilmus mäng ka iPad'ile. Eriti suur menu on mängul olnud Ameerika Ühendriikides, Inglismaal ja Jaapanis. iPadi versioonis on tehtud mitmeid kasutajasõbralikke muudatusi. Näiteks kergendati mängimist ja üleminekut mängu ühelt tasemelt teisele. Enne albumi "Babez for Breakfast" ilmunud mängul oli kaasas ka kaks lugu albumilt – This Is Heavy Metal ja "I Am Bigger Than You". Mängus on kolm erinevat taset kuue erineva paigaga ning mängija on mängus nö Mr. Lordi, liigutades tema kirvest. Lisaks innustab mängijat paremate tulemusteni Mr. Lordi originaalhääl. [16]

Esimene singel nimega "This is Heavy Metal", viiendalt stuudioalbumilt Babez for Breakfast, anti välja 2010. aasta augustis, album ise ilmus septembris. Putaansuu veetis nädal aega Los Angeleses koos Jeremy Rubolino'ga ja endise Kiss'i kitarristi Bruce Kulick'iga kirjutades kaks uut lugu, "Cut Off My Head" ja "Call Off The Wedding". Lordi viienda albumi produtsent oli Michael Wagener.

Lordi uut albumit sai kuulata juba 3. septembrist bändi MySpace kodulehel. 12. septembril esines Lordi Tallink Baltic Princess laeval Radio Rock kruiisil esimest korda kontserdil uute kostüümidega. Plaadi esitluskontsert toimus 18. septembril klubis Nosturi Helsingis.

Sama aasta novembris mindi "Europe for Breakfast"-tuurile. 8. novembril 2010 esines Lordi ka Tallinnas klubis Rock Café.[17]

4. oktoobril 2010 teatati, et trummar Kita on bändist lahkunud[18], ning 16. oktoobril postitas OX oma Twitter'i kontole, et uus trummar on leitud[19]. 26. oktoobril 2010 teatati Lordi kodulehel, et nende uueks trummariks sai Otus,[20] kuid juba 15. veebruaril 2012 teatas bänd Otuse surmast.[21] 5. mail 2012 andis Lordi Itaalias kontserdi koos asendustrummariga Ironcross liikme Jimmy Hammeriga, nimetades teda lihtsalt Trummariks.[22]

Bändist lahkus ka klahvpillimängija Awa. Teda sai viimast korda näha 11. augustil Simerock'il Rovaniemis, Soomes.[23] Awa asendaja leiti sama aasta maikuus.

2012. aasta septembris avaldati Sony Music'u poolt kogumik-CD/DVD, Scarchives Vol. 1. CD peal on seniavaldamata album aastast 1997, Bend Over And Pray The Lord. DVD peal on aga Lordi esimene kontsert Helsingis aastast 2002.

To Beast or Not to Beast ja uus koosseis (2012-tänapäev)[muuda | redigeeri lähteteksti]

1. septembril 2012 alustas Lordi kuuenda stuudioalbumi salvestamist Nashvilles Ameerika Ühendriikides. Albumi produtsendiks oli Michael Wageneriga.[24]

17. detsembril teatas Lordi oma ametlikul veebilehel, et uue albumi pealkirjaks saab To Beast or Not to Beast ja see avaldatakse 1. märtsil 2013.[25] Lordi tuvustas ka uusi bändiliikmeid: uut trummarit, lavanimega Mana ja uut klahvpillimängijat, lavanimega Hella.[26] Esimene singel "The Riff" ilmus ülemaailmselt 8. veebruaril 2013. [27]


Uue albumi ilmumise järel läks Lordi 2013. aasta aprillis Euroopa tuurile "Tour Beast Or Not Tour Beast". Eestis esines bänd 20. juulil 2013 Narvas motofestivalil Narva Bike. [28]

Liikmed[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mr. Lordi
Mana
Amen
Hella
Ox

Praegused liikmed[muuda | redigeeri lähteteksti]

Endised liikmed[muuda | redigeeri lähteteksti]

Väljaanded[muuda | redigeeri lähteteksti]

Albumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kogumikud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Singlid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kaverid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • "Midnight Mover" – ilmus live-esituses singlil "They Only Come Out at Night" (originaalesitaja Accept)
 • "He's Back (The Man Behind the Mask)" – esitatud kontsertidel (originaalesitaja Alice Cooper)
 • "The House" – laul, mille originaalesitaja on Soome ansambel Dingo. Ilmus albumi Deadache Soome versioonil.
 • "Almost Human" – pärit seni ilmumata albumilt "Bend Over and Pray the Lord", mis promona tuli välja 1999. aastal ning see on Lordi ainus Kiss'i kaver. Laul mängiti esmakordselt Radio Helsinkis ette 07. veebruaril 2011 "Rakkaudesta" saates, kus Mr. Lordi oli külas Lasse Kurkil.

Muusikavideod[muuda | redigeeri lähteteksti]

DVD-d[muuda | redigeeri lähteteksti]

Filmid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Koomiksid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • "Monster Magazine" (2002)
 • "The Uninvited Guests" (2003)
 • "Keräilijä" (2006)
 • "Lordi 1: Alkuperä" (2006)
 • "Lordi 2: Verenjano" (2007)
 • "Lordi 3: Verensininen" (2008)
 • "Graphic Novels" (2013)

Raamatud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Allikad[muuda | redigeeri lähteteksti]

 1. http://www.lordiarmy.com/band.htm
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 Ahlroth, Jussi (2006). Mie oon Lordi. Juva: Johnny Kniga. ISBN 951-0-32584-8. 
 3. Ahlroth 2006, lk. 56.
 4. LORDI Presents Guinness World Records 2007
 5. Blabbermouth.net LORDI: Belgian Concert Cancelled Due To 'Heavy Rain
 6. Lapin Kansa: Lordin ravintola kiinni Rovaniemellä
 7. http://www.lordi.fi/tour/tour-2007/
 8. http://www.epl.ee/news/melu/soome-koletisteband-lordi-esineb-veebruaris-saku-suurhallis.d?id=51071135 Lordi esineb veebruaris Saku Suurhallis
 9. http://www.belgovision.com/en/index_f.php?id=2750
 10. http://www.epl.ee/news/melu/oulus-algasid-lordi-filmi-votted.d?id=51088804 Oulus algasid Lordi filmi võtted
 11. http://www.epl.ee/news/melu/lordi-filmi-esilinastus-loob-rekordeid.d?id=51188748 Lordi filmi esilinastus lööb rekordeid
 12. http://www.metalfromfinland.com/news/2007-03-23_15:24/lordi_confirmed_for_mainstage_of_ozzfest Lordi confirmed for mainstage of Ozzfest
 13. http://www.ohtuleht.ee/252357 Lordi liikmeid tabas USAs kuulirahe
 14. http://www.ohtuleht.ee/269973 Lordi õudukas jõuab eesti kinodesse
 15. http://www.metalunderground.com/news/details.cfm?newsid=39731 Lordi to perform on Late Night With Conan O'Brien
 16. Lordi-peli kiinnostaa maailmalla
 17. http://www.ohtuleht.ee/401254
 18. http://www.lordi.fi/2010/10/04/announcement-from-the-band-ilmoitus-bandilta-2/
 19. https://twitter.com/MrOXOFFICIAL/status/27544676113
 20. http://www.lordi.fi/2010/10/26/lordis-new-drummer-is-otus/
 21. http://www.lordi.fi/2012/02/15/our-drummer-otus-mr-tonmi-lillman-has-passed-away/
 22. http://www.lordi.fi/2012/04/25/new-drummer-has-joined-the-ranks-of-lordi/
 23. Lordi’s keyboardist Awa will leave the band
 24. https://twitter.com/AmenOfficial/status/241984516594466816
 25. http://www.lordi.fi/2013/01/22/album-release-dates/
 26. http://www.lordi.fi/2012/12/17/lordis-new-members-are-mana-and-hella-new-album-to-beast-or-not-to-beast-out-on-march-8th/
 27. http://www.lordi.fi/2013/01/25/the-first-the-riff/
 28. http://www.lordi.fi/tour/tour-2013/