LNB

Allikas: Vikipeedia
Satelliitantenni külge monteeritud LNB

LNB - lühend sõnadest low-noise block converter või low-noise converter (siit ka mõnikord kasutatav lühend LNC) on seade, mida kasutatakse satelliitsides (enamasti satelliitringhäälingu) signaali vastuvõtmiseks. LNB on enamasti kinnitatud satelliitantenni külge.

Kasutamise põhjused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Satelliitsides kasutatakse signaali edastamiseks suhteliselt kõrge sagedusega raadiolaineid. Kuna kõrgsageduslik signaal ei läbi eriti kergesti seinu, katuseid või aknaklaase, peab satelliitantenn paiknema õues ja signaal tuleb siseruumidesse tuua kaabli abil. Kui raadiosignaali saadetakse kaablisse, siis mida kõrgema sagedusega on signaal, seda suurem on signaali kadu iga kaabli pikkusühiku kohta. Satelliitsides kasutatavad signaalid on nii kõrge sagedusega (mitu gigahertsi), et nende edastamiseks oleks vaja väga spetsiifilist (kallist) kaablit ja vähegi pikema kaabli korral muutuks signaal ikkagi väga nõrgaks.

Tööpõhimõte[muuda | redigeeri lähteteksti]

LNB ülesandeks on superheterodüünvastuvõtja põhimõttel töötades võtta üks lai vahemik (ehk sagedusriba) suhteliselt kõrgeid sagedusi, võimendada neid ja muundada nad sarnasteks signaalideks mida edastatakse palju madalamal sagedusel (ehk vahesagedusel). Need madalamad sagedused läbivad kaablit palju väiksema signaalikaoga. Samuti on palju lihtsam ja odavam valmistada elektroonikakomponente sellise sagedusega signaali töötlemiseks (võrreldes komponentidega, mis suudaksid vahetult töödelda kõrgsageduslikku signaali).

Müravaba ("Low-noise") tähendab, et LNB valmistamisel kasutatakse spetsiifilist tehnoloogiat, kus võimendamine ja miksimine leiab aset enne amplituudi vähendamist kaablisse suunamiseks, ning et seade ei sisalda täiendavat elektroonikat nagu toiteplokk või digitaalne vastuvõtja. Tänu sellele on signaali väljundis palju vähem müra (soovimatut signaali) kui oleks võimalik saavutada lihtsamat tehnoloogiat kasutades. Üldreeglina on müra vähendamine seda olulisem, mida kõrgemal sagedusel peab elektroonikakomponent töötama. Kui "low-noise" tehnoloogiat ei kasutataks, oleks satelliittelevisiooni pilt ja heli väga kehva kvaliteediga, kui seda üldse oleks võimalik ilma palju suurema antennita vastu võtta.

Otselevi satelliitantennid (DBS antennid) kasutavad kiirgurit (feedhorn), mis on LNB-sse integreeritud.

Erineva sagedusega signaalid samas kaablis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Väljastatava vahesagedusel signaali edastamiseks kasutatakse tihti diplekserit, mille abil signaal liidetakse samasse kaablisse koos maapealse TV signaaliga. Vastuvõtja poolel eraldatakse need signaalid siis üksteisest teise diplekseriga, mis suunab maapealse TV signaali TV vasuvõtjasse (või televiisorisse) ja satelliittelevisiooni signaali satelliit-TV vastuvõtjasse.

Laineala ja signaali polarisatsiooni valik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Paljudesse tavakasutuses olevatesse LNB'desse on sisseehitatud võimalus erineva polarisatsiooniga signaalide vastuvõtuks. Singaali polarisatsiooni ja laineala ning sellega vastuvõetavate tele- ja raadioprogrammide valik toimub LNB'ga ühes kestas paikneva elektroonilise lülitiga mida juhitakse sateliidivastuvõtjaga.

Satelliitringhäälinguprogrammide vastuvõtt Eestis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Enamuse Eestis vastuvõetavate satelliitringhäälinguprogrammide signaali vastuvõtmiseks on vaja Ku-sagedusala (universaalset) LNB-d. Mõningate Venemaa saatjate signaali vastuvõtuks on aga vaja teistsugust, C-sagedusala LNBd.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]