Kuopio linn

Allikas: Vikipeedia
Ambox outdated serious.svg See artikkel vajab ajakohastamist.
Palun ajakohasta selle artikli sisu ning pärast ajakohastamist eemalda see märkus.
Kuopio asukoht Soome kaardil
Vaade Kuopio kesklinnale

Kuopio on linn Soomes Põhja-Savo maakonnas, Ida-Soome lääni suurim linn.

Kuopio asub Kallavesi järve ääres. Mõned linnaosad asuvad järve saartel.

Kuopio elanike arv on 92 649 (31. märts 2010), pindala 1730 km², millest 602,2 on veekogud ja mets. Rannajoone pikkus on 2490 km. Kuopio on Soome rahvaarvult 9. ja Ida-Soome lääni suurim linn. Rahvastiku tihedus on 81 inimest ruutkilomeetri kohta, kuid kesklinn on väga tihedalt asustatud (1617,6 in/km²) ja see on Soomes 2. kohal Helsingi järel. Kogu Kuopio regiooni rahvaarv on umbes 120 000.

Linna asutas 1653 kuberner Peter Brahe, kuid ametlikult käskis linna asutada 17. novembril 1775 Rootsi kuningas Gustav III.

Kuopio linnaga ühendati halduslikult 1969 Kuopio vald, 1973 Riistavee vald ja 2005 Vehmersalmi vald. 2011 ühendati Kuopioga Karttula vald, mis siiski säilitas oma nime ja sümboolika. 1. jaanuarist 2013 liideti Nilsiä ja 1. jaanuarist 2015 liidetakse Kuopioga Maaninka vald.

Kuopio oli Kuopio lääni pealinn, kuni Kuopio lään ühendati Põhja-Karjala ja Mikkeli lääniga Ida-Soome lääniks ning selle pealinnaks sai Mikkeli.

Linna tänavavõrk on selle poolest eriskummaline, et iga teine tänav on mõeldud üksnes jalakäijatele ja jalgratturitele. Selliseid tänavaid nimetatakse soome keeles "rännikatu" ('vihmaveetorutänav'). Nende tänavate ajalugu ulatub aastasse 1776, kui Pehr Kjellman lõi esimese linnaplaani. Asja mõte oli selles, et tollal oli linn ehitatud peamiselt puust ja siis oli lootust, et tulekahju korral ei põle kogu linn maha: suur hulk tänavaid takistab tule levikut.

Kuopio on üks esimesi linnu, kus hakati andma soomekeelset haridust: 1871 asutati seal pimedate kool ja 1887 kaubanduskool. Linnas on 1966. aastal asutatud Kuopio ülikool (1983. aastani Kuopio kõrgkool), mis 2010 ühines koos Joensuu ülikooliga Ida-Soome ülikooliks. See keskendub tervisele, lastes välja rohkem tervishoiutöötajaid kui ükski teine Soome kõrgkool, toidutehnoloogiale ja toitumisteadlastele (kõik Soome toitumisteadlased on lõpetanud ülikooli Kuopios), ohutusele (Kuopios on hädaabiteenuste väljaõppekeskus) ja heaoluelukutsetele.

Kuopios asub Soome õigeusu kiriku peakorter ning seal resideerib Soome ja Karjala peapiiskop Leo. Soome õigeusu kirik allub Kaonstantinoopoli patriarhaadile. Soome suurimal kirikul, evangeelsel luterlikul kirikul on samuti Kuopio diötsees, mida juhib piiskop.

Kuopiost Puijo tornist toimub igal aastal suusahüpete maailma karika etapp.

Kuopiol on neliteist sõpruslinna: Besançon (Prantsusmaa), Bodø (Norra), Castrop-Rauxel (Saksamaa), Craiova (Rumeenia), Gera (Saksamaa), Györ (Ungari), Jönköping (Rootsi), Minneapolis (USA), Opole (Poola), Pihkva (Venemaa), Pitkäranta (Venemaa), Svendborg (Taani), Trabzon (Türgi) ja Winnipeg (Kanada).

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislink[muuda | redigeeri lähteteksti]