Kolonel Tom Parker

Allikas: Vikipeedia

"Kolonel" Tom Parker (pärisnimega Thomas Andrew Parker, sünninimega Andreas Cornelius van Kuijk; 26. juuni 1909 Breda, Holland21. jaanuar 1997 Las Vegas, Nevada osariik) oli USA meelelahutusimpressario. Tuntud kui Elvis Presley mänedžer.

"Kolonel" Tom Parker sündis 26. juunil 1909 Breda linnas Hollandis Adam van Kuijk ja Maria van Kuijk viienda lapsena. Noorelt immigreerus ta Ameerika Ühendriikidesse, kus ta tsirkuses raha teenis ja pärast seda neli aastat armees oli, pärast mida jälle tsirkuseelu poole pöördus. Oma nime oli ta Thomas Andrew Parkeriks muutnud.

"Enne muusikabisnisesse tulekut pidas ta ponitsirkuses viineriputkat. Kord arutasid tsirkuse omanikud pikalt, kas poleks mõistlik lasta pileti hinda neljandikule dollarile. Parker tegi aga sootuks teistsuguse ettepaneku: "Tõstame hoopis dollarini ja kes pärast rahul pole, saavad poole rahast tagasi!" Teine kord ajas Parker tsirkusesse viivatele teedele lehmakarja. Teed olid nõnda pasased, et tsirkusest lahkuvad pealtvaatajad pidid kasutama Parkeri poni. Ja muidugi mitte tasuta. See võiks pakkuda mõtteainet ärimeestele, kes murravad pead selle üle, kuidas publikult kõrget sissepääsumaksu koorida - miks mitte rakendada ka väljapääsumaksu!" [1] Samas võib sedalaadi lood aga kahtluse alla seada, sest mõningatel andmetel olevat need vaid kõlakad, mida "kolonel" kasutas, et kontrollida inimeste kergeusklikkust.

Neljakümnendatel aastatel töötas ta ka koerapüüdjana ning on olnud isegi lemmikloomasurnuaia eraettevõtja.

1939. aasta lõpus sai "kolonelist" Gene Austini, 1944. aastal Eddy Arnoldi ja 1955. aastal Hank Snow mänedžer. Samuti hakkas kirjutama Elvis Presley't Hank Snow soendusesinejaks. Oktoobris 1955 sai "kolonelist" Elvise nõuandja ja 1956. aastal mänedžer ja oli seda kuni Elvise surmani 1977. aasta 16. augustil.

Palju on laidetud ja samapalju kiidetud "koloneli" tööd Elvise mänedžerina. On heidetud talle ette, et ta üsna röövellikul kombel Elvise tuludest 50% endale organiseeris ja et ta häbiväärseid nippe Elvise populaarsuse tõstmise nimel kasutas, kuid samas peab tunnistama, et "kolonelita" poleks ehk Elvis tänaseks see, kellena me teda teame.

Pärast Elvise surma oli ta Barron Hiltoni personaalne meelelahutuskonsultant kuni oma surmani 21. jaanuaril 1997 Hiltoni hotellis Las Vegases Nevada osariigis. Talle pakuti küll mitmete teiste artistide mänedžeriametit, kuid ta alati keeldus öeldes, et "on vaid Elvis ja "kolonel"".

Tiitli "kolonel" on Tom Parker saanud nooruses tuletõrje päästetöödel ülesnäidatud vapruse eest.

  1. Tõnu Tuulas, Elvis Presley - rockikuninga elu ja muusika (Tallinn, 1999), lk 20-21