Kinect

Allikas: Vikipeedia
Kinect for Xbox 360
Kinect sensor
Kinect sensor seade
Tootepere Xbox
Generatsioon seitsmes generatsioon
Väljatulemise kuupäev

Flag of the United States.svg 4. november 2010
Euroopa 10. november 2010,
Flag of Colombia.svg 14. november 2010,
Flag of Australia.svg 18. november 2010,

Flag of Japan.svg 20. november 2010
Platvorm Xbox 360
Ühenduvus USB 2.0 (type-A originaalsel mudelil; eraldi kaabel Xbox 360 S)
Lahutusvõime 640×480 piksel @ 30 Hz (RGB kaamera)
640×480 piksel @ 30 Hz (Ühevärvilised sügavuse mõõtmise kaamerad)
Eelkäijad Xbox Live Vision

Kinect ehk Kinect for Xbox 360 (algne koodnimi Project Natal) on Microsofti puldita välisseadmete komplekt, mille abil kasutaja saab suhelda mängukonsooliga ning tulevikus võib-olla operatsioonisüsteemi Windows 8 kasutavate personaalarvutitega, ilma et ta peaks midagi käes hoidma või katsuma. Juhtimiseks ja suhtlemiseks saab kasutada kehaliigutusi, häält ning esemete ja piltide näitamist.

Kinect töötati välja selleks, et mängukonsooli Xbox 360 ostaksid ka need, keda arvutimäng- või konsoolimängud ei huvita.

Kinecti konkurendid on Wii Remote, Wii MotionPlus ja PlayStation Move, mis kuuluvad mängukonsoolide Wii ja PlayStation 3 juurde.

Kinect tuli müügile USA-s ja Kanadas 4. novembril 2010, Euroopas 10. novembril 2010, Austraalias, Uus-Meremaal ja Singapuris 18. novembril 2010 ning Jaapanis 20. novembril 2010.

Müügil on ka Kinecti komplektid konsoolimänguga "Kinect Adventures" või 4- või 250-gigabaidise konsooliga Xbox 360 ning mänguga "Kinect Adventures".

Detsembris 2010 selgus, et Microsoft laiendab Kinecti kasutusala ka personaalarvutitele, kui Korea mänguarendusfirma GamePrix teatas, et nende MMORPG Divine Souls saab olema üks esimestest mängudest, mis kasutab sisendseadmena Kinecti. [1]

Tehnoloogia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kinect põhineb tarkvaratehnoloogial, mis töötati välja Microsoftile kuuluvas ettevõttes Rare, ja Iisraeli ettevõttes PrimeSense välja töötatud tehnoloogial, mis võimaldab saada infrapunasest struktureeritud valgusest kolmemõõtmelist infot.

Kinecti on horisontaalselt asetsev pikliku kujuga seade, mis on ühendatud motoriseeritud jala külge. See asetatakse monitori peale või alla. Seadmel on rohe-sini-punakaamera, sügavussensor ja mitu mikrofoni, mis kasutavad suletud tarkvara. See võimaldab kolmemõõtmeliselt tuvastada liigutusi kogu keha ulatuses ning tunda ära inimese nägu ja häält. Jaapanis, Suurbritannias, Kanadas ja USA-s tuleb toode müügile hääle äratundmise võimalusega, Mandri-Euroopas esialgu selleta. Mikrofonid võimaldavad Xboxil määrata heliallika asukoha ja summutada keskkonnamüra, mis võimaldab kuulariteta suhtlemist võrgus Xbox Live.

Sügavussensor koosneb infrapunalaser projektorist koos ühevärvilise CMOS sensoriga ja laseb Kinecti sensoritel näha 3D-s ükskõik millistes valgustingimustes. Tunnetamiskaugus sügavuse sensoritel on muudetav ning Kinecti tarkvara kalibeerib automaatselt sensorit sõltuvalt mängust, mängija füüsilistest liigutustest ja mööbli olemasolust. Microsofti töötajate kinnitusel on Kinecti peamine uuendus tarkvara tehnoloogia, mis võimaldab edasi arenenud liigutuste, näo ja hääle äratundmist. Jaemüüjate informatsiooni järgi on Kinect võimeline jälgima ühel ajal kuni kuut inimest ning samal ajal kahte aktiivset mängijat liigutuste analüüsiks. Läbi pöördprojekteerimise on kindlaks tehtud, et Kinecti sensor väljastab videot 30 hertzi sekundis. RGB-kaamera video jookseb 8 bit VGA lahutusega (640x480 pikselit) koos Bayeri värvifiltriga. Ühevärviline kaamera, mida kasutatakse sügavuse tunnetamiseks, jookseb 11 bit VGA lahutusega(640x480 pikselit ja 2048 tunnetus tasandit). Kinecti sensoril on praktiline kauguse limiit: 1,2 kuni 3,5 meetrini koos Xbox tarkvaraga, kuigi sensor saab jälgida kaugemale (0,7 kuni 6 meetrit). Sensori nurgaline nägemisraadius on 57° horisontaalselt ja 43° vertikaalselt, kuid motoriseeritud jalg on võimeline liigutama sensorit kuni 27° alla või üles. Kinect sisaldab nelja mikrofoni ning need opereerivad igaüks 16 bit helikanalil sämplimissagedus 16 kHz juures. Kuna Kinecti sensorite automatiseeritud jala kasutamine vajab rohkem voolu, kui saab anda Xbox 360 USB-portide kaudu, siis Kinect sisaldab erilist ühendusotsa, mis ühendab USB ja lisavoolu nõude. Ümber kujundatud Xbox 360 S moodulid sisaldavad erilist AUX-porti, et kohandada otsikut, samas vajavad vanemad mudelid erilist voolujuhet. See tähendab, et vanematel mudelitel on USB ja voolu juhtmed eraldi. Vool tagatakse elektrivoolu aukudest AC-adapteriga.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jaanuar 2010 reklaamibänner, mis viitab Kinecti tulekule 2010 pühadeks

Kinecti tutvustati esimest korda 1. juunil 2009 E3 2009 koodnime “Project Natal” all. Microsoftil on traditsioon panna enda projektidele koodnimed, “Project Natal” nimi võeti ühest Brasiilia linnast, mille nimi oli Natal, kui tänuavaldus selle maa Microsofti juhatajale Alex Kipmanile, kes alustas projekti ja on ise pärit Brasiiliast. Nimi Natal valiti ka sellepärast, et see tähendab “Sünnist päris”, peegeldades Microsofti vaadet projektist, kui “Järgmise generatsiooni kodumeelelahutuse sündi”. Neli demot näidati Kinectist, kui see avalikustati Microsofti E3 2009 meedia infotunnis: Richochet, Paint Party, Milo & Kate ja “Mega Ring Ring, Mega Ring Ring “. Demo, mis põhines Burnout Paradisel näidati väljaspool Microsofti meedia infotunnis. Algeline kaardistamistehnoloogia, mida näidati E3 2009 oli võimeline üheaegselt jälgima kuni nelja inimest ning leidis 48 punkti inimkehal 30 hertzi kiirusel.
Kuulujutud käisid, et Porject Natal tuleb koos uue Xbox360 konsooliga (see tähendab täiesti uue disainiga või riistvaralise uuendusega Xbox). Microsoft vaigistas kuulujutud ning rõhutas korduvalt, et Project Natal on täielikult ühilduv kõikide Xbox360 konsoolidega. Microsoft andis mõista, et kompanii peab seda tähtsaks ning sama fundamentaalseks Xbox brändile nagu seda on Xbox Live. Kinecti kutsuti uueks Xboxiks Microsoft juhi Steve Ballmer poolt Chicago Executives Club kõnes. Kui Shane Kimmi käest küsiti, kas Kinecti väljatulek pikendab järgmise generatsiooni konsooliplatvormi väljalaskmist(Mis on ajalooliselt umbes iga 5 aasta tagant platvormil), siis Microsofti asepresident Shane kinnitas, et kompanii usub, et Xbox360 elutsükkel kestab kuni 2015. aastani(s.o 10 aastat).
Kinecti arendamise käigus kohandasid projekti meeskonnaliikmed eksperimentaalselt mitmeid mänge Kinecti juhtimissüsteemile, et aidata hinnata selle kasutamist. Nende mängude seas oli Beautiful Katamari ja Space Invaders Extreme, mida demonstreeriti Tokyo Game Showl septembris 2009. Loomejuhi Kudo Tsunoda sõnul nõuab olemasolevate mängude sobitamine Kinectiga suuri koodimuutusi, mis teeb ebatõenäoliseks, et neile jagatakse Kinecti tuge tarkvara uuendustega. Kuigi Kinect pidi alguses sisaldama protsessorit, mis tegeleb operatsioonidega, nagu näiteks luude kaardistamist, siis avaldati jaanuaris 2010, et Kinect ei sisalda sisseehitatud protsessorit. Selle asemel on arvutab kõik Xbox 360 Xenon protsessor. Alex Kipmani sõnul kasutab Kinecti süsteem umbes 10–15% Xbox arvutusvõimest. Kuid Novembris Alex Kipman avaldas, et uus liikumise jälgimisseade kasutab ainult ühekohalise arvu protsendi võrra Xbox 360 arvutusvõimest, mis on vähem, kui varem öeldud 10%- 15 %. Mitmed pealtvaatajad kommenteerisid, et arvutusvõime, mida Kinect vajab Xboxilt, teeb olemasolevate mängude uuendamise Kinecti toega veel vähem tõenäoliseks.
25. märtsil saatis Microsoft välja “Save the Date” flaieri üritusele “Maailma esietendus “Project Natal” Xbox 360 elamusele” E3 2010. Sündmus toimus pühapäeval, 13. juunil 2010 Galen Keskuses. Sündmus sisaldas Cirque du Soleil esinemist. Teatati, et süsteemi hakatakse ametlikult kutsuma Kinectiks: see on ühendus sõnadest “Kinectic”(Kineetiline energia) ja “Connect”(ühendama). Microsoft teatas ka, et Põhja -Ameerikas lastakse Kinect turule 4. novembril 2010. Kuigi Microsoft teatas varem, et Kinectiga ei kaasne uut Xboxi, tutvustas Microsoft E3 2010 uue disainiga Xbox 360, millel on olemas Kinecti jaoks õige port. Lisaks kuulutas Microsoft 20. juulil 2010, et Kinecti väljatulekuga on võimalik osta ka Kinecti koos uue Xbox360-ga.

Väljalaskmine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Microsoft kulutas Kinecti reklaamimisele 500 millionit dollarit.See oli palju suurem summa, kui investeeriti Xbox konsooli väljatuleku reklaamimiseks. Plaanid sisaldavad Kinecti panna Youtube'i kodulehele. Toodet reklaamida Disney, Nickelodeons, ning Dancing with the Stars ja Glee saadetes. Pabertrükistega reklaame avaldatakse People Magazines, Instyles ning lisaks pannakse reklaame toodetele nagu Pepsi, Kelloggs ja Burger King. Suur Kinecti-sündmus organiseeriti Times Squarel, kus Kinecti reklaamiti mitmetel reklaamplakatitel. 19. oktoober. enne Kinecti väljatulekut reklaamis Microsoft Kinecti The Oprah Winfrey saates, andes saalis olevatele inimestele tasuta Xbox 360 ja Kinecte. Hiljem kingiti Kinecti-pakke koos Xboxidega pealtvaatajatele The Ellen Saates ja Late Night With Jimmy Fallon. 23. oktoober. Microsoft pidas väljalaskmiseelse peo Kinectile Beverly Hillsis. Pidu korraldati Ashley Tisdale pool ja külalisteks oli näiteks David Beckham ja tema 3 poega Cruz, Brooklyn ja Romeo. Külalisi kositati sessioonidega Dance Centralis ja Kinect Adventures, millele järgnes Tisdale dialoog Nick Cannoniga läbi Kinecti. 1 novembril 2010 hakkas Burger King andma klientidele "tasuta Kinecte iga 15 minuti tagant”. Võistlus lõppes 28. novembril 2010.

Tarkvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kinect vajab vähemalt 190 MB vaba mälu. Kinecti tarkvara laseb kasutajatel opereerida Xbox360 konsooliga häälkäskudega ja käteliigutustega. Erinevad tehnikaid, nagu näiteks hääle ja näo äratundmist kasutatakse, et identifitseerida kasutajaid. Kinecti rakenduste hulka kuulub ka Video Kinect, mis kasutab Kinecti suhtlemiseks läbi Windows Live Messengeri või teiste Xbox 360 kasutajatega. Rakendus saab kasutada Kinecti jälgimisvõimalusi ja Kinecti sensorite automatiseeritud jalga. Mängus saab liigutada kaamerat nii, et kasutajat hoitakse kaadris isegi siis, kui ta liigub. Teised rakendused, mis kaasnevad Kinectiga, on ESPN Xbox360 peal ja Zune Xbox live peal. Mängud, mida saab mängida ainult Kinectiga sisaldavad lillat karpi ja lillat lainet teiste roheliste lainete juures karbi päise peal, mille kohale on valgete tähtedega kirjutatud Kinect. Need mängud, mis vajavad Kinecti, on lilla kleepsuga. Need, millel näidatakse valget pilti Kinectist, mille all on kirjas “Vajab Kinecti Sensorit” valges tekstis. Mängud, millel on valikuline Kinecti tugi, ehk Kinecti ei ole vaja, et seda mängu mängida, kuid Kinectiga saab seda mängida, on tavaliselt roheline Xbox360 karp, millel on lilla riba päises. Seal ribal on näha Kinecti sensori pilti ja valget teksti all “Kinecti sensoriga parem”. Septemberis 2009 kinnitas Microsoft kolmandad tootjad, kes hakkavad tulevasi Kinecti tiitleid välja töötama, need on Activision Blizzard, Bethesda Softworks, Capcom, Disney Interactive, Electronic Arts, Konami, MTV Games, Namco Bandai, SEGA, Square Enix, THQ Inc., and Ubisof. Kinectile on välja kuulutatud 16 väljalaskmistiitlit ning lisaks mitu teist tiitlit on kinnitanud tuge Kinecti tehnoloogiale.

Avaliku koodiga draiver[muuda | redigeeri lähteteksti]

Novembris 2010 pakkus Adafruit Industries välja autasu avaliku koodiga draiveri eest Kinectile. Microsoft teatas avalikult enda halvakskiidust autasu kohta, öeldes, et nad ei andesta enda toote modifitseerimist ning nad on ehitanud mitmeid riistvaralisi ja tarkvaralisi kaitseid, mis vähendavad võimalusi toodet muuta. 10. novembril teatas Adafruit, et Héctor Martin, kes tootis välja Linuxi draiveri, mis lubab kasutada nii RGB kaamerat kui sügavuse tundlikuse funktsioone seadet, on võitja.

Vastuvõtt[muuda | redigeeri lähteteksti]

IGN andis seadmele 7,5 punkti 10st, öeldes, et “Kinect võib olla väga lõbus keskmisele mängijale ning loominguline, puldivaba kontseptsioon on kahtlematult köitev”, kuid samas lisas, et “149,99 $ eest on liikumist jälgivat kaamerat kui Xbox 360 lisaseadet raske müüa, kuna odavama Xbox360 hind on ainult 199,99 $“. Game informer andis Kinectile 8 punkti 10st, ülistades selle tehnoloogiat, kuid märkis, et Kinecti kogemusega harjumine vajab aega ning toa suurusenõuded võivad saada takistuseks. Computer and Video Games andis seadmele 8,8 punkti 10st, öeldes, et see on tehnoloogiline pärl, ülistades liigutuste ja hääle võimalusi, samas kritiseerides mängude valikut ning Kinect Hub’i.

CNET andis seadmele 3,5 punkti 5st ning tõi välja, et seade hoiab mängijaid aktiivsena, kuna jälgitakse kogu keha liikumist, samas kritiseerides ebaühtlast raskustaset, lisa toitejuhtme vajadust vanematele Xbox360 mudelitele ning suuri vaba ruumi nõudeid. Endgadget andis seadmele 6 punkti 10st, ülistades selle seadme võimsat tehnoloogiat ning potentsiaali jooga- ja tantsumängudes, kuid kritiseeris suure ruumi vajadusi, käežestide kasutajaliidese aeglust ning kehva mänguvalikut. Kotaku pidas seadet esimesel kasutuskorral revolutsionäärseks, kuid märkis, et mängud ei olnud mõnikord võimelised liigutusi ära tundma või reageerisid aeglaselt. Nenditi, et kogemus ei ole täielik, kuna puudub väga hea mäng või rakendus ning sellise hinnaga seade peaks olema rohkem kui puldi asendaja. TechRadar ülistas häälkäsklusi ning nägi seadmes suurt potentsiaali, kuigi aeglane reageerimisaeg ja ruumi suuruse nõuded olid probleemideks. Gizmodo märkis, et Kinectil on potentsiaali ning väljendas huvi, kuidas populaarsemad mängud tehnoloogiat ära kasutama hakkavad.

Ars Technica ülevaade avaldas muret, et Kinecti põhiline omadus, puldi puudumine, pärsib mängude arendamist kaugemale mängudest, kus on paigalseisvad mängijad või kus mängija liigub automaatselt, seega võivad mängud liiga sarnaseks muutuda. Nad spekuleerisid, et Microsoft peab lõpuks välja laskma puldi, et sellest takistusest üle olla.

Kinecti hindasid ka mitmed populaarsed meediaväljaanded. Usa Today võrdles seda Minority Report-i futuristliku juhtimisskeemiga, öeldes, et “mängude mängimine annab vägeva tunde” ja andis seadmele hinde 3,5/4. David Pogue New York Times-ist ennustas, et sa hakkad tundma “segast, maagilist tungi esimene kord, kui sa Kinecti proovid.” Sellegipoolest märgiti ära, et liikumisjälgimine on vähem täpsem, kui Wiis. Kokkuvõttes sõnas Pogue, et “Kinecti suurepärane tehnoloogia loob täiesti uue tegevuse, mis on sotsiaalne, sobiv kõigile vanusegruppidele ja isegi sportlik.“ The Globe and Mail tituleeris Kinecti „liikumisjälgimise uueks standardiks“. Väikest reaktsiooniaeglust füüsiliste liigutuste ja Kinecti liikumise registreemise vahel ei loetud enamuste mängude juures suureks probleemiks ja ülevaade kutsus Kinecti „heaks ning uuenduslikuks tooteks“, andes talle hindeks 3,5/4.

29. novmebri 2010 seisuga on müüdud 2,5 miljonit Kinecti sensorit, millest 1 miljon müüdi Põhja-Ameerika väljalaskmisele järgnenud 10 päeva jooksul. Microsoft ennustab, et 2010. aasta lõpuks jõuavad müüginumbrid 5 miljonini.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]