Keit Pentus-Rosimannus

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Keit Pentus)
Keit Pentus-Rosimannus
Keit Pentus-Rosimannus

Ametis
Ametisse asumise aeg
17. november 2014
Eelnev Anne Sulling (kt)

Ametiaeg
6. aprill 2011 – 17. november 2014
Eelnev Jaanus Tamkivi
Järgnev Mati Raidma

Riigikogu liige
Ametiaeg
2007 – 2011

Sünniaeg 3. märts 1976 (39-aastane)
Sünnikoht Tallinn, Eesti
Erakond Eesti Reformierakond (alates 1998)

Keit Pentus-Rosimannus (kuni 2012 Keit Pentus; sündinud 3. märtsil 1976) on Eesti poliitik, alates 17. novembrist 2014 Eesti välisminister.

Ta on Eesti Reformierakonna aseesimees[1]. Ta oli Riigikogus Reformierakonna fraktsiooni esimees 2007–2009. Alates 15. juunist 2009 oli ta ühtlasi Riigikogu esimene aseesimees. 6. aprillil 2011 sai temast Andrus Ansipi kolmanda valitsuse keskkonnaminister. Samal ametikohal jätkas ta ka Taavi Rõivase valitsuses, kuni nimetati Euroopa Parlamenti lahkunud Urmas Paeti asemel novembris 2014 välisministriks.

Haridus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Keit Pentus-Rosimannus on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis klaverit ja Bakalaureuse Erakoolis (tänane Akadeemia Nord), mille lõpetas 1995. aastal hõbemedaliga. Aastal 2000 sai Tallinna Pedagoogikaülikoolist (tänane Tallinna Ülikool) bakalaureusekraadi haldusjuhtimises ja Euroopa Liidu suhetes. Aastal 2000 alustas ta magistriõpinguid Tartu Ülikooli politoloogia erialal, mis on veel lõpetamata.

Poliitiline tegevus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pentus-Rosimannuse esimene kokkupuude Reformierakonnaga oli 1996. aastal, kui ta ülikooli teisel kursusel alustas valimiskorraldajana. 1997. aastal pani Keit Rosimannus aluse noorteklubile, millest hiljem kasvas välja Eesti Reformierakonna Noortekogu.

Alates 1998. aastast on Keit Rosimannus Reformierakonna liige.

Keit Pentus-Rosimannus kandideeris 1999. aasta Riigikogu valimistel Tallinnas valimisringkonnas nr 3 ja sai 26 häält. Reformierakonna üleriigilises nimekirjas oli ta 111. kohal.

Poliitilise nõunikuna on töötanud sotsiaal-, justiits- ja välisministri juures. 2003. aastal sai Pentus Tallinna kesklinna vanemaks. Selles ametis töötas ta 2 aastat. Kesklinna vanemana algatas kõrghoonete teemaplaneeringu, miljööväärtuslike alade kaitsmisele suunatud osaüldplaneeringud ning vanalinna tuleviku teemalised arutelud; lasi korrastada Musumäe ja valgustada Snelli ja Lembitu pargid; aitas kaasajastada mitme kesklinna lasteaia ruumid ning kutsus kokku koolijuhtide, lasteaedade juhatajate ja korteriühistute ümarlauad.

2005. aastast töötas peaminister Andrus Ansipi büroo juhatajana.

Riigikogu liige[muuda | redigeeri lähteteksti]

2007. aastal kandideeris Keit Pentus riigikogu valimistel ja sai 7049 häälega isikumandaadi. Ta oli XI Riigikogu liige, kuulunud Riigikogu rahandus- ja Euroopa Liidu asjade komisjoni. Alates 2009. aasta juunikuust oli ta Riigikogu esimene aseesimees.

Ta valiti ka XII Riigikogu liikmeks.

Keit Pentus-Rosimannus on Eesti-Suurbritannia, Eesti-USA, Eesti-Hiina, Eesti-Ukraina, Eesti-Aserbaidžaani, Eesti-Slovakkia, Eesti-Saksamaa ja Eesti-Türgi parlamendirühma ja Muinsuskaitse ühenduse liige. Samuti on ta Riigi Kinnisvara AS nõukogu liige, SA Tallinna Toomkiriku kristliku kultuuri ning eetiliste väärtuste õppe- ja konverentsikeskuse nõukogu liige ja Vanavanemate toetamise ühingu nõukogu liige.

2009. aasta kohalike volikogude valimistel osales Pentus-Rosimannus Reformierakonna Tallinna linnapeakandidaadina, kogudes 3396 häält.

Arvamusfestival 2014, "Eesti tark võim".
John Kerry ja Keit Pentus-Rosimannus NATO peakorteris 2014. aastal.

Keskkonnaminister[muuda | redigeeri lähteteksti]

2013. aastal avalikustati Pentus-Rosimannuse kava luua riiklik ilmateenistus Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituuti Keskkonnateabe Keskusega liites ilma-, looma- ja jäätmeseirega tegelev ühendasutus, mis tekitas teadlaste seas ägeda vastuseisu.[2]

Autorollo skandaal[muuda | redigeeri lähteteksti]

Keskkonnaministri vastu esitati[viide?] kohtusse ligi 500 000 eurone tsiviilhagi seoses tema isale, Väino Pentusele kuulunud autofirma Autorollo pankrotiprotsessis, mis käsitleb firmale kahju tekitamist ja firma tühjaks kantimist. Kõige suurem võlausaldaja oli riiklik KredEx, mis andis käenduse Autorollo Swedbanki laenule. KredExil jäi pankrotipessa kinni üle 300 000 euro. KredEx on oma võlanõude loovutanud, saadud kahju täpset suurust ei ole aga KredEx nõus avalikustama. Samuti varjab KredEx nende inimeste nimesid, kes otsustasid Reformierakonna juhatusse kuuluva poliitiku isa firma äritegevust toetada.[3] Harju maakohus ei rahuldanud 27.06.2014 Autorollo pankrotitoimkonna hagi Keit Pentus-Rosimannuse suhtes, kohus jättis Keit Pentus-Rosimannuse menetluskulud pankrotitoimkonna kanda.[4]

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

10. augustil 2012 abiellus ta Rain Rosimannusega. Tema vend Sten Pentus on vormelisõitja.

Eelnev:
Jaanus Tamkivi
Keskkonnaminister
20112014
Järgnev:
Marko Pomerants
Eelnev:
Anne Sulling
(kohusetäitja)
Välisminister
2014. aastast
Järgnev:

Artiklid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]