Katedraal

Allikas: Vikipeedia

Katedraal (ladina keeles ecclesia cathedralis, 'piiskopitooli kirik') ehk piiskopkonna (diötseesi või eparhia) peakirik ehk toomkirik ehk piiskoplik kirik on kirik, kus tavaliselt teenib piiskop, kus on piiskopitool ja mis on seega diötseesi või eparhia kese.

Piiskopitool asub tavaliselt kõrgemal kohal altariruumi apsiidis.

"Katedraal" on katoliku kirikus, õigeusu kirikus, anglikaani kirikus ja vanakatoliku kirikus kiriklik tiitel. Evangeelses kirikus nimetatakse kõige tähtsamaid kirikuid peakirikuteks, enamasti on need peapiiskoppide või analoogsete ülemvaimulike kirikud. Mõnikord kasutatakse ka protestantismis nimetust "piiskoplik kirik" või reformatsioonieelseid nimetusi.

Eestis on neli õigeusu peakirikut ja kaks katedraali – Tallinna Aleksander Nevski katedraal ja Narva Issandamuutmise katedraal (kuni 1944. aastani).

Nimetused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nimetust "katedraal" (ecclesia cathedralis) kasutati esimest korda aastal 516 Tarragona kirikukogul (see ei olnud oikumeeniline kirikukogu). Piiskoplikke kirikuid nimetati mõnikord ka ecclesia maior ('suur kirik').

Katedraale võidakse nimetada ka toomkirikuteks (saksa keeles Dom, itaalia keeles duomo). Toomkirikuks võidakse nimetada ka suurt või olulist kirikut, mis ei ole katedraal.

Katedraale[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]