Katedraal

Allikas: Vikipeedia

Katedraal (ladina ecclesia cathedralis 'piiskopitooli kirik') ehk piiskopkonna (diötseesi või eparhia) peakirik ehk toomkirik ehk piiskoplik kirik on kirik, milles on piiskopitool ning mis on seega diötseesi või eparhia kese.

"Katedraal" on katoliku kirikus, õigeusu kirikus, anglikaani kirikus ja vanakatoliku kirikus kiriklik tiitel. Evangeelses kirikus nimetatakse kõige tähtsamaid kirikuid peakirikuteks, enamasti on need peapiiskoppide või analoogsete ülemvaimulike kirikud. Mõnikord kasutatakse ka protestantismis nimetust "piiskoplik kirik" või reformatsioonieelseid nimetusi.

Õigeusu kirikus on katedraal selline piiskoplik peakirik, milles aujärjetaguse seina juures asub piiskopiistmega kõrgendik. Eestis on neli õigeusu peakirikut ja kaks katedraali – Tallinna Aleksander Nevski katedraal ja Narva Issandamuutmise katedraal (kuni 1944. aastani).

Nimetused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nimetust "katedraal" Bezeichnung (ecclesia cathedralis) kasutati esimest korda 516 Tarragona kirikukogul (see ei olnud oikumeeniline kirikukogu). Piiskoplikke kirikuid nimetati mõnikord ka ecclesia maior('suur kirik').

Katedraale võidakse nimetada ka toomkirikuteks (saksa Dom, itaalia duomo). Toomkirikuks võidakse nimetada ka suurt või olulist kirikut, mis ei ole katedraal.

Katedraale[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]