Kasutaja:Bioneer1

Allikas: Vikipeedia
Harrastusentsüklopedist Margus poseerimas teatmeteoste keskel, 2013


Kasutaja keelteoskus
et-N See kasutaja valdab eesti keelt emakeelena.
en-3 This user has advanced knowledge of English.
ru-2 Этот участник владеет русским языком на среднем уровне.
de-2 Dieser Benutzer beherrscht Deutsch auf fortgeschrittenem Niveau.
fi-2 Tämä käyttäjä osaa suomea kohtalaisesti.
fiu-vro-2 Taa pruukja mõist küländ häste võro kiilt.
fr-1 Cet utilisateur dispose de connaissances de base en français.
la-1 Hic usor simplici latinitate contribuere potest.
grc-1 Ὅδε ὁ χρώμενος στοιχειώδη γνῶσιν τῆς ἀρχαίας ἑλληνικῆς ἔχει.
sv-1 Den här användaren har grundläggande kunskaper i svenska.
da-1 Denne bruger har grundlæggende kendskab til dansk.
no-1 Denne brukeren kan litt norsk (bokmål).
lv-1 Šis lietotājs latviešu valodu prot pamatlīmenī.
Kasutajad keelteoskuse järgi
PA120016.JPG See kasutaja pooldab rohelist mõtte- ja eluviisi.
Tiger in the water.jpg See kasutaja hoolib keskkonnakaitsest. Ophrys apifera.jpg
No smoking symbol.svg Sellele kasutajale ei meeldi suitsetamine.
Open Access logo PLoS transparent.svg See kasutaja toetab avatud juurdepääsu põhimõtet
Tartu coatofarms.png See kasutaja elab Tartus.
Noia 64 apps karm.svg
90 000 See kasutaja on teinud eestikeelses Vikipeedias üle 90 000 redaktsiooni.
9000 See kasutaja on loonud eestikeelses Vikipeedias rohkem kui 9000 artiklit.
Ehkki Homo sapiens on küll Maal elanud üle 40 000 aasta, siis juba praegu on selge, et traditsioonilisel kujul kaua meie elu siin planeedil kesta ei saa. Ümmarguselt (aastast 2000) on järgnevad 50–100 aastat kõige kriitilisemad inimkonna ajaloos. Suure tõenäosusega on siis ka esimesed inimesed või vähemalt nende geenid Marsil. Siiski on looduse austamine (sh selle müstilisuse aktsepteerimine) ja eetilisus ka välisplaneedil probleem number 1, sest oma Maalgi ei suuda me ilmselt seda kvalitatiivset hüpet teha. See on optimistlik lähenemine. Pessimistliku kohaselt pole vahet mida me Maal ka teeks, kultuuri evolutsioneerumise objektiivse trendina lähenev lõplik allakäik viib meie liigi hävimisele. Ma tõesti loodan, et ma eksin, aga ka viljakad eksiarvamused on väärtuslikud

Minu nimi on Margus Mägi. Ma sündisin 1986. aastal. Vikipeedias alustasin 1. jaanuaril 2005. Aastatel 2006–2014 olin Vikipeedia administraator.

Tõdemus (2013, täiendatud 2014): "Eestikeelne Vikipeedia saab tulevikus kindlasti kõige tähtsamaks Eesti teemat kajastavaks andmekoguks ehk Estopeediaks, kus enamik eestikeelseid maailma temaatikat kajastavaid artikleid kustutatakse või enne kustutamist arhiveeritakse ning asendatakse lingua franca linkidega (vt näidet järgmises lauses). Veel kaugemas tulevikus eestikeelne Eesti temaatikat kajastav tekst automaattõlgitakse lingua franca'ks, et seda huvipõhises (mitte rahvuspõhises!) avatud maailmaühiskonnas (lingua franca link), nt kasvõi Marsil, võiks igaüks lugeda". (Täiendav asjakohane info siit.)

Ma tegelesin peaasjalikult futuroloogiliste (eriti jätkusuutliku arenguga seonduva) ja loodusteadustesse puutuvate teemadega. Praegu Eesti etnograafia ja Eesti ajalugu, erihuvid on terminoloogia (eriti mõistesüsteemid (-väljad)), kategoriseerimine, märksõnastamine ja võõrvikides (eriti enwiki, dewiki, fiwiki, ruwiki, svwiki, nowiki) Eestiga seotud märksõnade ja kategooriate intervikide ühtlustamine. Olen tunnetuslik (?) visionäär.

Ma õppisin Eesti Maaülikoolis, kust loodusteaduse magistrikraad (MSc); lõpetamata jäi TÜ keeletoimetamise eriala magistrantuur. Olen tegutsenud Eesti Rahva Muuseumis ja Eesti Kirjandusmuuseumis; eesti kultuuri huvides võiks kiirendada nende kahe asutuse taas (löödi lahku 1940) ühendamist. Praegune osaline dubleerimine võib olla ressursiraiskamine.

Pean lugu eesti keelest ja selle unikaalsusest globaalses kultuuriruumis; taunin lokkavat anglomaaniat. Samuti taunin USA initsieeritud neokapitalistliku majanduskasvu kontseptsiooni ja ameerikalikku hüpnotiseeritud elu- ja mõtteviisi; seda käsitleb geniaalselt ja objektiivselt (?) eesti juurtega keskkonnaaktivist ja meediategelane Kalle Lasn teoses "Kultuuritõkestus".

Ma loodan, et Lääne ühiskond ja kultuur suudab ületada kunstlikult tekitatud tarbimissõltuvust, elamist tulevaste põlvkondade arvelt ning minimeerida ebaeetiliste investeeringute ulatust; ühtlasi loodan, et maailm pole jäänud hiljaks jätkusuutliku arengu juurutamisega, ja et kõik teadustööd ei peaks kantama unustuse hõlma, juhul kui peaks lõpetatama ökokatastroofiga. (Ainuüksi selle stsenaariumi võimalikkus peaks väga väga tõsiselt mõtlema panema!)

Mõtteid elamisest maailmas versioon 2 ja elufilosoofiast[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kui kaob keel, kaob ka rahvus, jäävad vaid muuseumieksponaadid (A. Maastik). Minu jaoks on eestikeelne Vikipeedia muuseumieksponaat, ja olgu see eksponaat vaatamistväärt! (21.12.2012; new era)

"Tuleb uurida väikerahvaste kultuure, et päästa suured" (Mäetagused 53:2013)

Kulus 27 aastat mõistmaks, et loodus on vähem ohustatud kui väikekeeled ja -kultuurid; rääkimata sellest, et looduse kaitsmine ja hoidmine on hoopis lihtsam (ta kaitseb ennast ka ise) (18.06.2013)

Pean ennast harrastusentsüklopedistiks, -terminoloogiks, -etnograafiks

Peaaegu kõik, mis me teeme, on nii lapsik ja naeruväärne, ent inimloomusele on omane end ülehinnata ja reageerida alles siis, kui miski nähtus on käes. (2013, dets)

Mis siis, kui Universum ongi statistiline hüpermoodustis? – Intellektuaalsel fundamentaaltasemel täiesti mõttetu

Teades liiga palju (komplekssest maailmast ja filosoofiast) ja ühtlasi olles või olles saanud introverdiks, sead oma olemasolu ohtu

(järgnev tõdemus on siiski küsitav; juuni 2013) "Inimesed, kellest ei õhku religioossust (?) (eetilise inimese alus (?)) ja rohelist mõtteviisi, pole tõsiseltvõetavad ega usaldusväärsed, sest inimkonna ainus päästerõngas on kõrgtehnoloogial baseeruv roheline ja eetiline ühiskond." (13.11.2012)

täiustatud: "Kui jätta kõrvale religioon, siis on ühiskonna ainus päästerõngas kõrgtehnoloogial baseeruv (tehis?)eetilis-roheline ühiskond" (14.01.2013)

Mida tähendab "bioneer"? Nimetuse "bioneer" võttis kasutusele ökoaktivist ja filmitegija Kenny Ausubel. Bioneerid on inimesed, kes otsivad koos uusi innovaatilisi lahendusi eesseisvatele keskkonna- ja sotsiokultuurilistele probleemidele, mille juured asuvad meie väärtushinnangutes ja maailmavaates. Allikas: [1]/

Vikipeedia on üks parimaid kohti, kus kõrge intellektiga inimene saab rahuldada oma loominguvajadusi ja leevendada maailmavalu.

Mida rohkem inimene teadvustab elu, seda enam ta tunnetab, et kogu elu on kannatus. Tahe püüdleb rahulduse ja lõpetatuse poole. Kumbki pole aga maailmas võimalik: ükski rahuldus ei kesta kaua ja ühegi sihi saavutamine ei lõpeta püüdlust. Kannatuse määr on ammendamatu ning suureneb koos teadlikkusega. Ainult kunstile omases ideede kaemuses leiab tahe lühikeseks ajaks rahu. Sellist äratundmisest lähtudes on võimalikud vaid kaks ellusuhtumist. Tahet jaatades võtab inimene selges teadmises elu sellisena, nagu see on, ning jaatab oma elukäiku koos kõige sellega, mis on juhtunud ja mis on tulemas. Tahet eitades püütakse kannatusest üle saada eluiha kustutamise kaudu. Seda teed läksid Schopenhaueri arvates India ja kristlikud askeedid

A.SCHOPENHAUER (võetud allikast: A ja O taskuteatmik Filosoofia:161)

Kuldmõtteid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kui mõistad kogu elusa väärtuslikkust, peatud üha vähem minevikul ning keskendud tuleviku kaitsele (Dian Fossey, 1985; mõni aeg enne mõrvamist salaküttide läbi).

Oleme elanud teadmises, et see, mis on hea meile, on hea kogu maailmale. Kuid me eksisime. Me peame muutma oma elu nõnda, et oleks võimalik elada vastupidises teadmises: see, mis on hea maailmale, on ka hea meile. Ning see eeldab pingutusi, et maailma tundma õppida ja saada teada, mis on talle hea. Me peame õppima tema protsessidele kaasa aitama ning leppima tema piiridega. Kuid mis veelgi tähtsam, me peame õppima tunnistama, et maailma loomine on müstiline; me ei suuda seda kunagi täielikult mõista. Me peame loobuma kõrkusest ja tundma aukartust. Peaksime taasavastama maailma loomise majesteetlikkuse ning pidama seda austusväärseks. Sest ainult alandlikkuse ja aukartusega maailma ees saab meie liik püsima jääda (Looduskapitalismi autorid).

Eesti koondandmed ja sõnastikud[muuda | redigeeri lähteteksti]

 1. Kasutaja:Bioneer1/Estopeedia projekt (paljude keelte Vikipeediate Eesti teemat kajastav seletav märksõnastik, kus on peamiselt tähelepanekud ja kategooriad, mis Vikipeedias puudu või probleemsed) (alustatud 2005, alustatud teadlikult 2012)
 2. Kasutaja:Bioneer1/Pooleliolev VARIA (viited ja varia; alustatud 2010)
 3. Kasutaja:Bioneer1/Teatmeteoste märksõnad (teatmeteostest saadud märksõnad, millest Vikipeedias pigem 0 siselinki; alustatud 2015)
 4. Kasutaja:Bioneer1/Puuduolevaid Eestiga seotud märksõnu (lingid neile, millel vähemalt 6+ linki, sh sport, välismaa ülikoolid, Eesti koolid, aadlisuguvõsad) (seisuga 2014)
 5. Kasutaja:Bioneer1/Oskussõnastikud valdkonniti (alustatud 12.09.2012)

Bioloogia/ökoloogia/jätkusuutlik areng (nimestikud, millega enam ei tegele)
 1. Kasutaja:Bioneer1/Pooleliolev B (jätkusuutlik areng, futuroloogia, tehnoloogia, bioloogia, ökoloogia, veega seonduv)
 2. Kasutaja:Bioneer1/Ökoloogialeksikoni algupärane register + Zooloogialeksikon (ÖL, Auli zooloogia leksikon)
 3. Kasutaja:Bioneer1/Mereviki märksõnad ajutiselt, et E välja noppida
 4. Kasutaja:Bioneer1/Ürglooduse_raamatu_projekt (andmed EELISest, täiendatud)
 5. Kasutaja:Bioneer1/Eesti (mage)veekogude elustik
 6. (Kasutaja:Bioneer1/Pooleliolev E (Läänemeri)
 7. Kasutaja:Bioneer1/Pooleliolev D (SEI sõnastiku terminid, mida pole veel vikis)
 8. Kasutaja:Bioneer1/Spikker (siin oli SEI andmebaas X seisuga)
 9. Kasutaja:Bioneer1/Pooleliolev B_sõnad sisse jäetud (siin oli: SEI andmebaas seisuga 15.10.201))
 10. Kasutaja:Bioneer1/Pooleliolev C (varia + teatmeteostest sõnu)
 11. Kasutaja:Bioneer1/Pooleliolev BHYDRO_enne integreerimist (VESI)
 12. Kasutaja:Bioneer1/Pooleliolev BHYDRO (VESI)
 13. Kasutaja:Bioneer1/Estopeedia_osa EE12 kd mõisteväljadena
 14. Kasutaja:Bioneer1/ERMi ja MuISi märksõnad (Vikipeedias)
 15. Kasutaja:Bioneer1/Pooleliolev EPE (ETBLi nimekiri inimestest; varem oli: EPE + EME)
 16. Kasutaja:Bioneer1/Metapeedia ülekandmine
 17. Kasutaja:Bioneer1/Estopeedia mõistesüsteemikeskselt
 18. Kasutaja:Bioneer1-bot ja tehtud kaastööd leiab siit: [2]
 19. Kasutaja:Bioneer1/Liivakast

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Wildlife Barnstar (V5) Alt.png Fauna Tunnustäht
Suure hulga elusa looduse teemaliste artiklite eest. - WooteleF 2. jaanuar 2008, kell 13:17 (UTC)
Barnstar anime manga 4.png
Puhta vikipeedia auhind
Suure töö eest vikipeedia artiklite koristamisel. Sa ei ole üksi, aga meil on koos sinuga kergem.
Puhta vikipeedia auhind Taivo 19. juuni 2009, kell 16:42 (UTC)
Environment Barnstar Hires.png Tunnustäht kaastöö eest
Suure töö eest keskkonnateemaliste artiklitega. --Iifar 7. juuli 2011, kell 08:25 (EEST)
Loodusteemaliste artiklite eest Artiklilooja tunnustäht
Märgatava panuse eest eestikeelse Vikipeedia arendamisesse ja usina artikliloome tunnustamiseks. Ivo (arutelu) 23. august 2012, kell 16:50 (EEST)
Tireless Contributor Barnstar.gif Väsimatuse tunnustäht
Hoogsa juubelieelse tegevuse eest! Adeliine 25. august 2012, kell 22:31 (EEST)