Kartulileib

Allikas: Vikipeedia
Poolik päts kartulileiba, valmistatud pärmiga kergitatud tainast, milles kasutati täisteranisujahu ja punaseid kartuleid

Kartulileib on leib, mille põhikomponent pole mitte rukki- ega nisujahu, vaid kartul.

Kartulileiba valmistatakse mitmel viisil, näiteks küpsetatakse seda pannil või ahjus. Tainast võib pärmiga kergitada või mitte, lisada võib ka muid komponente. Sageli segatakse kartulijahu nisujahuga, vahekorrad varieeruvad suuresti. Kartulileivas võib kasutada kartuliputru, kuid mõnes retseptis on ka kartulihelbed. Paljudes maades on kartulileib müügil kaubandusvõrgus.

Variandid[muuda | muuda lähteteksti]

Saksamaa[muuda | muuda lähteteksti]

Kartoffelbrot

Kartoffelbrot on kartulileib, milles võib olla rukki- ja speltajahu.

Iirimaa[muuda | muuda lähteteksti]

Iiri kartulileivas pratie oaten'is pruugitakse kartuli lisandina nisujahu asemel kaerajahu, mis annab küpsetisele rohkem tekstuuri.

Ulsteris on populaarne lameleib potato farl – nelinurkne viilakas pehmet kartulileiba (tavaliselt 0,5–1 cm paksune), mis on kergelt jahune. Tavaliselt tarvitatakse neid inglise hommikusöögi kohalikus versioonis nimega Ulster Fry, kus leivaviile praetakse kergelt mõlemalt poolt ning serveeritakse koos samamoodi töödeldud soodaleivaviilakatega. Neid võib ka grillida ning katta või ja muu võileivakraamiga.

Šotimaa[muuda | muuda lähteteksti]

Šoti tattie scone ehk potato scone ("kartuliküpsis") sarnaneb iiri kartulilameleivaga, kuid on mitte kandiline, vaid kas väike ja ümar või suur ratas, mis lõigatakse neljaks veerandikuks nagu traditsioonilised šoti kaerakoogid.

Peruu[muuda | muuda lähteteksti]

Peruu kohalikku kartulileiba nimetatakse papa-pan'iks ("kartulileib"). 2008. aastal hakati nisuhinna järsu tõusu tõttu Peruus rohkem kartuleid sööma. Lootuses muuta tarbijate harjumusi anti kartulileiba koolilastele, vangidele ja sõjaväelastele.[1].

Poola[muuda | muuda lähteteksti]

Poola köögis on okrągły chleb kartoflany ehk ümar kartulileib on kerge ja õhuline, kuna seda kergitatakse pärmi abil kolm korda. Tainas tarvitatakse kartuliputru, piima, võid, suhkrut ja soola.

Ameerika Ühendriigid[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Ühendriikides müüakse kerget ja õhulist kartulileiba, mis sarnaneb tavalise saiaga, kuid on kollakas ja kerge kartulimaitsega.

Tšerokiide maguskartulileivas pruugitakse kartuli asemel maguskartulit ehk bataati.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. New York Times, 15. aprill 2008

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]