Jørgen Smit

Allikas: Vikipeedia
Joergen Smit.jpg

Jörgen Smit (Jørgen Faye Smit) (21. juuli 1916 Bergen10. mai 1991 Arlesheim) oli Norra õpetaja, kõrgkooli dotsent, lektor ja publitsist, eelkõige waldorfpedagoogikas ja Antroposoofilise Seltsis. Ta oli tegev Norra Antroposoofilise Seltsi peasekretär, Järnas (Rootsi) Rudolf Steineri Seminari rajaja ja Üldise Antroposoofilise Seltsi eestseisuse liige Goetheanumis.

Elu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jörgen Smit kasvas seitsmest pojast teisena Bergenis, hiljem Oslos. Ta õppis klassikalist filoloogiat Oslos ja Baselis.

1941 kuni 1965 töötas ta Bergeni Rudolf Steineri koolis õpetajana. Õpetajategevuse kõrval sai temast juba noore õpetajana loengupidaja väga erinevatel teemadel, enamasti siiski seoses antroposoofia ja waldorfpedagoogikaga. 1966 kuni 1975 tegutses ta otsustava jõuna Rudolf Steineri Seminari asutamisel Järna, ehitades üles sealse õpetajate seminari. Koostöös kunstniku Arne Klingborgiga, arhitekti Erik Asmusseni ja ettevõtja Âke Kumlanderiga tekkis Järnas mõne aastaga suurim antroposoofiline keskus.

1975 kutsuti ta Dornachisse, Üldise Antroposoofilise Seltsi eestseisusesse, kus ta juhatas noortesektsiooni, hiljem ka pedagoogilist sektsiooni. Enam kui pool tema peetud 4889 loengust pidas ta 16 aasta jooksul kuni oma surmani 1991. Ta käis loengureisidel kõikidel kontinentidel, enamasti küll Euroopas. Tema trükitud kirjutised on enamasti ületöötatud loengud.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Jörgen Smit Seiten täieliku bibliograafia ja loengute nimistuga (saksa keeles)
  • Jörgen Smit Saksa Rahvusraamatukogus (Deutsche Nationalbibliothek)(saksa keeles)
  • Biograafia Forschungsstelle Kulturimpulsis (saksa keeles)