Jõuluhani (kulinaaria)

Allikas: Vikipeedia
Jõuluhani

Jõuluhani on valdavalt hanelihast (Anser anser domesticus) paljude Euroopa maade rahvusköökides jõulude ajal erilisel viisil valmistatud, ahjus röstitud ja hiljem söögiks tarbitav linnulihapraad.

Hane saab kaasajal osta sügavkülmutatuna (pooltootena) paljudest kaubanduskeskustest. Hani tuleks valida sobiva suurusega, et jaguks kõigile jõulusöömaaja osalistele ning arvestada tuleks ka hanekasvanduste eripäradega - kasvanduse haned on regulaarselt toidetud ning ahjus küpsetamisega võib kadu väljasulava hanerasva näol ulatuda 1/3 kogukaalust.

Ettevalmistustööd[muuda | redigeeri lähteteksti]

Enne jõuluhane valmistamist tuleks sügavkülmutatud linnul külmikus 2–3 päeva ülesse sulada lasta.

Seejärel lind hoolikalt puhastada ja eemaldada nähtavad rasvapadjad. Kuivatada hoolikalt köögipaberiga ja asuda maitsestama.

Lisakoostiained[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lisakoostisainete ja nende kombinatsioonide kasutamine oleneb jõuluhane retseptidest ning traditsioonidest. Erinevalt paljudest teistest liharoogadest, mil maitseainesegu hõõrutakse lihale väljastpoolt toimub jõuluhane valmistamisel maitseainesegu ehk täidis asetada hane kehaõõnde.

Enimlevinud on sidrun, apelsin, õun, ploom, aprikoos ja paljud juurviljad (seller, sibul). Maitseainetena kasutatakse tavaliselt soola ja purustatud ehk jahvatatud pipart.

Koduhane valmistamisel ei ole alkohoolsete lisakoostisainete tarvitamine nii oluline kui metshane puhul. Metshaneliha on ülimalt keerukas, ka tundide kaupa küpsetades, pehmeks saada, seetõttu oleks soovitav kasutada lihapehmendajana kas veini, viina, brändit ehk viskit.

Hani praad ehk pardi praad (1912)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Hani puhastatakse pealt, seest ja pestakse puhtaks. Siis õerutakse liha pealt ja seest soolaga, täidetakse seest poolenise pehmeks keedetud hapukapsastega, ehk poolite kapsaste, poolite hapude õuntega. Pandakse siis hani rinna poolega panni peale ja lükatakse palavasse ahju. Kui hanist liiga palju rasva välja sulab, kallatakse seda vähemale ja kui pann pruuniks on läinud, lisatakse üks kortel keeva vett juurde ja praetakse hani sagedasti üle valades mõlemilt poolt pruuniks ja pehmeks. Tahetakse, et praadil rabe koor saab, siis peab lõpu poole ainult rasvaga üle valama. Kaste jääb niisama, ainult üleliigset rasva peab pealt ära võtma. Niisama valmistatakse ka pardi praadi.[1]

Serveerimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Serveerida sobivalt maitsestatud ahjukartulite, ahjuõunte, valmishautatud hapukapsaste vms.

Muu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sarnaselt saab ka kodupardi praadi ahjus valmistada.

Tõeline gurmaan sööb ära ilmselt jõuluhane kõhuõõnes paikneva paradiisiõuna.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Proua A. Hoffmann, "Keetmise õpetus", K.Sööt´i trükikoja trükk ja kirjastus, Tartus, lk 127 – 128, 1912

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]