Irén Lovász

Allikas: Vikipeedia

Irén Lovász on üks tuntumaid ungari rahvalaulikuid maailmas. Ta pole mitte ainult laulja, vaid ka uurija, kel on akadeemiline teaduskraad (PhD). Tema esinemistes ühinevad teaduslik ettevalmistus ja laulja esinemisanne.

Irén Lovász

Õpingud[muuda | redigeeri lähteteksti]

1979–1981 Attila Józsefi Teadusülikool, Szeged (MA)

1991–1995 Ungari Teaduste Akadeemia Doktorinõukogu doktoristipendium: etnograafiakandidaat

Dissertatsioon: Sakraalne kommunikatsioon. Rahvalike palvete antropoloogiline uurimus.

Eluloolist[muuda | redigeeri lähteteksti]

Irén Lovász on üles kasvanud Alföldis ungari peres, kus laul oli igapäevase elu loomulik osa, nõnda õppis ta esimesed rahvalaulud oma vanematelt. Filoloogiatudengina Szegedis läks ta oma esimestele rahvalaulukogumisretkedele erinevatesse ungari elanikkonnaga paikadesse Ungaris, Rumeenias, Horvaatias ja Slovakkias. Rahvalaulude laulmise kohta on ta enim õppinud oma perelt ja välitööde käigus talunaistelt külades.

1987–1995 oli Irén Lovász teadustöötaja Etnograafiamuuseumi Rahvamuusika Arhiivis, kus tal oli võimalus vahetult tutvuda Béla Bartóki, Zoltán Kodály ja László Lajtha ning Zsuzsanna Erdélyi kuulsate kogudega.

1986–1995 õpetas ta Pécsi Janus Pannoniuse nimelises teadusülikoolis semiootikat, kommunikatsiooniteooriat ja kultuurantropoloogiat.

1980ndatel aastatel osales Ungari tantsutubade liikumises. Talle on omistatud Rahvakunsti Noore Meistri tiitel ning ta on edukalt esinenud erinevatel folkloorifestivalidel Wales´ist Soomeni.

Ta on ungari rahvalaulu ja kombestikufolkloori õpetajana osalenud Ungari Waldorf lasteaiakasvatajate koolitamises.

Ta on olnud vanamuusika kollektiivide solist, kuid on teinud ka kaasaegset muusikat, töötanud koos džässmuusikutega ning käinud Euroopa-turneel džässkitarrist Ferenc Snétbergeriga.

Muusikaline teekond[muuda | redigeeri lähteteksti]

Esimese sooloplaadi (Világfa, Ilmapuu 1995, 1999 Fonó Records) tegi ta Ungari Etnograafiamuuseumi palvel Ungari riigiloomise tuhande aasta arheoloogianäituse saatemuusikaks. Muusika autor oli László Hortobágyi. Lovászi esimene välismaine sooloplaat, Világfa ümbertöötatud väljaanne (Rosebuds in a Stoneyard, Erdenklang 1996) sai Saksa muusikakriitikute auhinna rahvamuusika/maailmamuusika kategoorias. Eesti helilooja Peeter Vähi on tema häälele komponeerinud modernse muusikateose, milles Lovász laulab tiibeti- ja sanskritikeelseid tekste. (Supreme Silence, CCn’C Records 1998)

1998–2003 töötas ta koos ansambliga Makám. Etnodžässi võtmes koostöös kasutavad nad ungari rahvamuusika ja erinevate traditsiooniliste kultuuride etnilisi kõlasid ja pille. Nende ühised plaadid on Skanzen 1999, 9 Colinda 2001 ja Szindbád 2002. (Fonó Records).

Aastal 2000 oli ta solistina ringreisil koos Hungarian World Music Orchestra-ga, mis koosneb ungari džäss- ja rahvamuusikutest. Aastal 1999 sai alguse koostöö Brno tšehhi-morava-slovaki kaasaegse rahvamuusikagrupiga Teagrass. Aastal 2000 ilmus nende ühine plaat Ida-Euroopa regiooni erinevatest rahvamuusikatest inspireeritud maailmamuusikaga. (Irén Lovász – Teagrass: Wide is the Danube, CCn'C Records 2000)

2001. aastast on ta eksperimentaalse Euroopa muusika ühingu e-jam liige. See annab kontserte peamiselt Austrias.

2001. aastal sündis koostöös lüüramängija István Kónyaga edukas programm ungari renessanssluulest ja lauludest.

2001 sai alguse eriline projekt kontrabassimängija Attila Lőrinszkyga: akustiline duo, meditatiivne muusika, siserännakud nelja loodusliku ürgelemendi, maa, vee, tule ja õhu esilemanamisega.

2005. aastal lõi ta uue muusikalise vormi ning andis oma uue ansambliga välja plaadi Fellegajtó (Pilveuks, Hungaroton Classic 2005), mis ehitab arhailiste ungari rahvalaulude, sakraalsete laulude ja gregoriaani viiside põhjal uue muusikalise maailma.

2006. aastal käivitas ta neljaosalise plaadiprojekti, mille aluseks on inimhääle ravivägi. Sarja esimene plaat kannab nime Égi hang (Taevane hääl, autori väljaanne). Plaadil on Ungari Muusikateraapia ühingu soovitus ning sellel teevad kaasa Zoltán Mizsei lauluühinguga Voces ja Balázs Szokolay Dongó.

Aastaks 2008 on sarja kaks esimest plaati (Taevane hääl 2006 ja Sisemine hääl 2007) saavutanud kuldplaadi staatuse.

Peale selle laulab Lovász erinevate väljaandjate maailmamuusika kogumikplaatidel ja teeb kaasa mitmesugustes muusikalistes projektides.

Irén Lovászi plaadid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • Világfa (Ilmapuu, muusika: Hortobágyi László) Magyar Nemzeti Múzeum (Ungari Rahvusmuuseum 1995)
 • Rosebuds in a Stoneyard (muusika: Hortobágyi, Erdenklang Musikverlag 1996)
 • Supreme Silence (muusika: Peeter Vähi, CC’nC Records 1998)
 • Világfa (Ilmapuu, muusika: Hortobágyi, Fonó Records 1999)
 • Skanzen (muusika: Makám, Fonó Records 1999)
 • Wide is the Danube (muusika: Teagrass, CC’nC Records 2000)
 • 9 Colinda (muusika: Makám, Fonó Records 2001)
 • Szindbád (muusika: Makám, Fonó Records 2002).
 • Fellegajtó (Pilveuks, muusika: Mizsei, Lukács, Szokolay, Lovász, Hungaroton Classic 2005)
 • Égi hang (Taevane hääl, muusika: Lovász, VOCES3, SIREN VOICES 2006)
 • Belső hang (Sisemine hääl, muusika: Lovász, Balázs, Pintér, Gesztelyi, SIREN VOICES 2007)

Auhinnad[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • 1996 Saksa muusikakriitikute auhind
 • 2003 aasta parim lauljanna, eMeRTon
 • 2006 Béla Bartóki Preemia
 • 2008 Tallinna Filharmoonia kontserdisarja "Diplomaatilised noodid" publikumenu kategooria esikoht (Kontserdid "Igaviku hääl" Tartus ja Tallinnas 14. ja 15. veebruaril 2008)

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]