Indulis Emsis

Allikas: Vikipeedia
Indulis Emsis (2007)

Indulis Emsis (sündinud 2. jaanuaril 1952) on Läti bioloog, metsamees ja poliitik. 9. märtsist kuni 2. detsembrini 2004 oli ta Läti peaminister. Alates 7. novembrist 2006 oli ta Saeima esimees. 21. septembril 2007 astus ta sellest ametist tagasi seoses tema vastu alustatud kriminaaljuurdlusega.

Emsis on alates 1995. aastast Läti Rohelise Partei (Latvijas Zaļā Partija) kaasesimees. Ta oli Keskkonna- ja regionaalse arengu ministeeriumis keskonnakaitse riigiminister Valdis Birkavsi ja Māris Gailise, hiljem Andris Šķēle valitsuses. Ta oli Läti parlamendi (Saeima) 8. koosseisu liige, juhtides rahvamajanduse, regionaal- ja keskkonnakaitse komisjoni ning olles Roheliste ja Talurahva Liidu fraktsiooni aseesimees. Oktoobris 2006 valiti ta ka Saeima 9. koosseisu.

Ta on pikka aega töötanud Läti metsamajanduses ning olnud keskkonnakaitse ja regionaalarengu minister.

Elulugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Indulis Emsis sündis 2. jaanuaril 1952 Limbaži rajooni Salaca vallas. Lapsepõlve veetis ta maal Vidzeme rannikul.

1970 lõpetas ta Riia 1. keskkooli ning astus Läti Riikliku Ülikooli bioloogiateaduskonda. 1975 lõpetas ta bioloogiaosakonna.

Ta asus tööle metsamajanduse uurimisinstituudi looduskaitselaboris. Hiljem pühendaski ta suurema osa oma tegevusest keskkonnakaitsele. Eriti on ta tegelnud mere- ja rannalooduse kaitsega.

1986. aastal kaitses ta Moskvas bioloogiakandidaadi kraadi ökoloogia alal (Läti Ülikoolilt sai ta hiljem bioloogiadoktori kraadi). Seejärel juhatas ta looduskaitselaborit teadus- ja tootmiskoondises "Silava". Samal ajal õpetas ta interdistsiplinaarses kvalifikatsiooni tõstmise instituudis ning lõi kaasa Loodus- ja Muinsuskaitseseltsis.

Teadlasena avaldas ta üle 30 artikli ja kaks monograafiat.

Alates 1989. aastast töötas ta Riikliku Looduskaitsekomitee esimehe esimese asetäitjana. 1990. sai temast Keskkonnakaitsekomitee esimees. Läti Rohelise Partei (LZP) aktivistina valiti ta 1990. aastal Ülemnõukogu saadikuks. 1990–1993 osales ta keskkonnakaitse haldussüsteemi kujundamises.

Ta oli LZP asutaja (1990) ning on alates 1995. aastast partei kaasesimees. 1995. aastal valiti ta Saeima 6. koosseisu saadikuks. Ta töötas majandus-, põllumajandus, keskkonna- ja regionaalse arengu komisjonis. Teda valiti mitu korda Balti Assambleesse.

Alates 1998. aasta sügisest töötas ta peaministri välisnõunikuna.

1999 asus ta tööle konsultatsioonifirma "Eirokonsultants" juhatuse esimehe asetäitjana.

1997 valiti ta Läti Jalgrattaföderatsiooni presidendiks.

Emsis valiti Saeima 8. koosseisu saadikuks. Ta juhtis majandus-, regionaal- ja keskkonnakaitse komisjoni.

Ta kandideeris Euroopa Parlamenti.

20. veebruaril 2004 nimetas president Vaira Vīķe-Freiberga ta peaministriks. Emsis oli kompromisskandidaat, kes pidi aitama ületada pärast Einars Repše valitsuse tagasiastumist tekkinud kriisi. Kuigi president lootis viie partei koalitsiooni, õnnestus moodustada vaid kolmest parteist koosnev vähemuskoalitsioon: Uus Aeg ning Isamaa ja Vabaduse Eest jäid koalitsioonist kõrvale.

Peaminister[muuda | redigeeri lähteteksti]

9. märtsil 2004 kinnitas Saeima 56 poolt- ja 33 vastuhäälega ametisse Indulis Emsise paremtsentristliku vähemusvalitsuse. Koalitsioonil, kuhu kuulusid Talurahva ja Roheliste Liit, Rahvaerakond ja Esimene Partei, oli 100-liikmelises parlamendis 47 kohta.

Tegemist oli esimese rohelise peaministriga Euroopas.

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • 1991. aasta barrikaadidel osaleja mälestus-märk
  • 1996 Rahvusvaheline Läänemere auhind
  • 1998 Läti Vabariigi ministrite kabineti aukiri
  • 2000 Kolme Tähe orden (III klass)

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

Abikaasa Anita õpetab ülikoolis "Turība". Tütar Līna on õpilane (2000. aasta seisuga).

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eelnev:
Einars Repše
Läti peaminister
9. märts 20042. detsember 2004
Järgnev:
Aigars Kalvītis