Hyundai Motor Company

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Hyundai)
Ambox outdated serious.svg See artikkel vajab ajakohastamist.
Palun ajakohasta selle artikli sisu ning pärast ajakohastamist eemalda see märkus.
Hyundai Motor Company
현대자동차
Bandeau avertissement silver 3.svg
Tõlkimata parameetritega infokast tuleb asendada. Malli kasutamise kohta loe siit.
Liik Börsiettevõte (KRX: 005380, LSE: HYUD)
Asutatud 1967
Asutaja Chung Ju-Yung
Peakorter Seoul, Lõuna-Korea
Piirkond Rahvusvaheline
Juhid Chung Mong-Koo, esimees ja tegevdirektor
Majandusharu Autotööstus
Tooted Autod
Käive 29,5 miljardit USD
Puhaskasum 2,5 miljardit USD
Töötajaid umbes 68 000 kogu maailmas
Emafirma Hyundai Kia Automotive Group
Kodulehekülg Hyundai-Motor.com
Tunnuslause Mõtle sellele.

Hyundai Motor Company (korea keeles 현대자동차(주); 現代自動車(株) [hjondee džadongtša (džu)]) on tehnikaseadmeid, eriti autosid tootev korporatsioon Lõuna-Koreas.

Hyundai [hjon dee] (korea uus omaladina: hyeondae; 현대; 現代) tähendab 'tänapäev; tänapäevane'.

Hyundai Motor Company algus ulatub 60 aasta taha, mil algselt kuivainete ladustamise ja turustamisega tegelev Chung Ju-yung otsustas 1940. aastal aluse panna autoremonditöökodade ketile. Koreas tunti seda ketti Ado autoteeninduse nime all.

Pärast II maailmasõda ja Jaapani okupatsiooni lõppu keskendusid Chungi autoremonditöökojad riiki jäänud USA sõjaväe masinapargi hooldusele. Aastal 1947 loodi uus ettevõte Hyundai Engineering & Construction. Hyundai Motor Company rajati 29. detsembril 1967.

Aasta-aastalt laienes Hyundai grupi tegevusväli, ulatudes ehitusmaterjalide tootmisest infotehnoloogia ja elektroonika arendamiseni välja.

Eesti turul on Hyundai olnud alates aastast 1995.

1998 omandas Hyundai Kia Motorsi. Samal aastal investeeris Saudi Araabia prints Al-waleed Hyundai Motorsisse 50 miljoni dollarit. 2000 rajati strateegiline liit DaimlerChrysleriga. 2001 rajati Daimler-Hyundai Truck Corporation.

Motosport[muuda | redigeeri lähteteksti]

Hyundai sisenes motosporti 1998. aastal, osaledes sel ja järgmisel aastal autoralli maailmameistrivõistlustel F2 klassis. 1999. aastal võttis ta kasutusele auto Hyundai Accent WRC, mis oli Accenti MM-iks kohandatud variant.

Hyundai debüteeris ralli MM-il 2000. aastal Rootsi rallil. Esimese esikümnekoha saavutas ta sama aasta Argentiina rallil, kui Alister McRae ja Kenneth Eriksson lõpetasid vastavalt 7. ja 8. kohaga. Eriksson saavutas hiljem Uus-Meremaa rallil 5. ja Austraalia rallil 4. koha.

2001. aastal oli autole tehtud väikseid täiustusi, kuid ta polnud veel nii hea, et võidelda nelja suurega (Ford, Mitsubishi, Peugeot ja Subaru). Parim tulemus saavutati hooaja lõpus Suurbritannia rallil, kui McRae oli 4. ja Eriksson 6.

2002. aastaks palkas Hyundai kolmekordse maailmameistri Juha Kankkuse, Freddy Loix' ja Armin Schwartzi. Meeskonna parimaks jäi Kankkuse 5. koht Uus-Meremaa rallil, kuid konstruktorite karika arvestuses suutis Hyundai punktiga edestada Škodat ja Mitsubishit ning tulla 4.-ks.

Järgmisel aastal oli Hyundail suuri probleeme eelarvega ja ta teatas sama aasta septembris, et loobub autoralli maailmameistrivõistlustest. Hyundai teatas esialgu, et loobub ajutiselt ja tuleb tagasi, kuid 2009. aastani pole seda juhtunud.

Hyundai autode tootmise kronoloogia[muuda | redigeeri lähteteksti]

i30
Sonata 2008
H1
i30cw

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

37.4641127.0423