Henry III

Allikas: Vikipeedia

Henry III (1. oktoober 1207, Winchesteri loss – 16. november 1272, Westminster) oli Inglismaa kuningas, Iirimaa lord ja Akvitaania hertsog 1216–1272. Oli võimule saades 9-aastane, kuni 1227. aastani valitsesid tema eest sisuliselt regendid. Tema isa oli kuningas John Maata ja ema Angoulême'i Isabella.

Kuna keskajal ei kasutatud kuninga nime järel numbrit, tundsid kaasaegsed teda Winchesteri Henryna. Hoolimata pikast valitsusajast, olid ta isiklikud saavutused nõrgad ja poliitilisel ning sõjaliselt oli ta ebaõnnestunud. Kuid Inglismaa edenes siiski majanduslikult ja Henry III ajal rajati Westminster (valitsuste linnaosa Londonis), kuhu ta rajas oma valitsuse ning kuhu tekkis klooster Edward Usutunnistaja auks.

Henry III võttis trooni populaarse William Marshalli regendiameti ajal, aga Inglismaa, mille ta sai, oli ta isa ajal läbinud mitmeid drastilisi muutusi. Suure osa oma valitsusajast võitles ta parunitega Magna Charta ja kuninglike õiguste pärast ning oli viimaks sunnitud 1264. aastal kokku kutsuma esimese parlamendi. Henry III ebaõnn jätkus ka mandril, kus ta püüdis taastada Inglismaa kontrolli Normandia, Anjou ja Akvitaania üle.

Abielu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Henry III oli abielus Provence'i Eleanoriga ning selle liidu kaudu tõusid paljud Henry Prantsusmaal elavad sugulased kõrgemaltele positsioonidele.

Lapsed[muuda | redigeeri lähteteksti]


Eelnev:
John Maata
Inglismaa kuningas
12161272
Järgnev:
Edward I