Glenn Close

Allikas: Vikipeedia
Glenn Close
Glenn Close 2012 1.jpg
Glenn Close (2012)
Sünniaeg 19. märts 1947 (67-aastane)
Sünnikoht Greenwich, Connecticut, USA
Tegev alates 1975
Auhinnad
Emmy auhind
Parim lühisarja naisnäitleja
"Serving in Silence: The Margarethe Cammermeyer Story" (1995)
Parim draamasarja naisnäitleja
"Damages" (2008)
Kuldgloobus

Parim lühisarja või telefilmi naisnäitleja
"Lõvi talvel" (2005)
Parim draamasarja naisnäitleja
"Damages" (2008)
Ekraaninäitlejate Gildi auhind
Parim lühisarja või telefilmi naisnäitleja
"Lõvi talvel" (2005)

Glenn Close (sündinud 19. märtsil 1947 Connecticuti osariigis Greenwichis) on ameerika näitleja, kes on 5 korda "Oscari" kandidaadiks esitatud. Ta on võitnud "Emmy" ja kolm "Tony" auhinda.

Elulugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Glenn sündis arsti perekonnas. 1974. aastal tegi ta debüüdi New Yorgi teatrilaval, mängides näidendis "Love for Love".

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

1980 mängis Close muusikalis "Barnum" ja nimetati parima teatrinäitleja auhinna "Tony" kandidaadiks muusikalinäitleja kategoorias, aga ei võitnud seda.

1982 mängis ta esimest korda filmis. Selle pealkiri oli "Garpi maailm". Ta mängis seal feministi, kes otsustab saada vallaslapse ja selle ilma mehe abita üles kasvatada. Selle rolli eest nimetati ta "Oscari" kandidaadiks.

1983 mängis ta filmis "Suur vapustus" ja nimetati "Oscari" kandidaadiks naiskõrvalosas.

1984 mängis ta filmis "The Natural" andeka pesapalluri kallimat. Selle rolli eest nimetati ta kolmandat aastat järjest "Oscari" kandidaadiks naiskõrvalosas ja kolmandat korda ta ei võitnud.

1984 mängis ta telefilmis "Something About Amelia" Gail Bennettit. Selle rolli eest nimetati ta "Emmy" ja "Kuldgloobuse" kandidaadiks telefilmi- või lühiseriaalinäitleja kategoorias, aga ei võitnud kumbagi.

1984 mängis ta näidendis "The Real Thing" ja võitis "Tony" näidendinäitleja kategoorias.

1985 salvestati näidend "The Real Thing" albumile, mis osutus väga edukaks, ja Close nimetati "Grammy" kandidaadiks jutualbumi kategoorias, aga ei võitnud seda.

1985 mängis ta filmis "Maxie" topeltrolli: noorelt hukkunud 1920-ndate filminäitlejat Maxie't ja 1980-ndate abielunaist Jani, kelle keha Maxie vaim oma kontrolli alla võtab. Selle rolli eest nimetati Close "Kuldgloobuse" kandidaadiks muusikali- või komöödianäitlejanna kategoorias ja parima ulmefilmi auhinna "Saturn" kandidaadiks naisnäitleja kategoorias. Ta ei võitnud kumbagi.

1987 mängis ta filmis "Saatuslik veetlus" hullu armukest, kes keeldub maha jätmast abielumeest, kellega tal oli üheöösuhe. Selle rolli eest nimetati ta "Oscari" ja "Kuldgloobuse" kandidaadiks, võitmata kumbagi.

1988 mängis ta filmis "Ohtlikud armusuhted" amoraalset manipulaatorit, kes kasutab oma ilu ja tarkust ühiskonnas tähtsa koha säilitamiseks ning teiste inimeste maine hävitamiseks, viimast sageli lõbu pärast. Selle rolli eest nimetati ta "Oscari" ning BAFTA auhinna kandidaadiks, aga ta ei võitnud kumbagi.

Samal aastal salvestati Washington Irvingi jutt "Keiser ja ööbik", mille Close sisse luges. See nimetati "Grammy" kandidaadiks lastealbumi kategoorias, aga ei saanud seda auhinda.

1991 mängis ta peaosa telefilmis "Sarah, Plain and Tall", kus ta oli ühtlasi produtsent. Selle rolli eest nimetati ta "Emmy" ja "Kuldgloobuse" kandidaadiks telefilmi- või lühiseriaalinäitleja kategoorias ning see film nimetati "Emmy" kandidaadiks lühiseriaali kategoorias, aga ühtki neist ei võitnud.

1992 mängis ta Broadwayl näidendis "Death and the Mayden" naist, kes oli olnud poliitvang ja keda piinati, aga kes oma piinaja nägu ei näinud. Pärast oma kodumaa vabanemist diktatuurist usub ta, et on juhuslikult kohatud mehes oma piinaja ära tundnud, ja kavatseb ta võimude kätte anda. Selle rolli eest pälvis ta "Tony" näidendinäitleja kategoorias.

1993 mängis ta filmi "Sarah, Plain and Tall" järjes "Skylark", olles samuti produtsent. Ta nimetati "Emmy" kandidaadiks telefilmi- või lühiseriaalinäitleja kategoorias, aga ei võitnud.

1995 salvestati Washington Irvingi teine jutt "The Legend of Sleepy Hollow", mille Close sisse luges. Seegi nimetati "Gtammy" kandidaadiks lastealbumi kategoorias, aga ei pälvinud seda.

1995 mängis ta telefilmis "Serving in Silence: The Margarethe Cammermeyer Story" nimitegelast, olles ühtlasi filmi produtsent. Ta nimetati "Emmy" ja "Kuldgloobuse" kandidaadiks telefilmi- või lühiseriaalinäitleja kategoorias ning "Emmy" kandidaadiks lühiseriaali kategoorias. Ta pälvis "Emmy" näitlejana.

1995 mängis ta muusikalis "Sunset Boulevard" kunagist tummfilmitähte, kes püüab pärast aastatepikkust pausi avalikkuse ette tagasi tulla. Close pälvis "Tony" muusikalinäitleja kategoorias.

Alates 1995 on Close aeg-ajalt kaasa teinud multifilmisarjas "Simpsonid". Ta annab hääle Homer Simpsoni emale Mona Simpsonile. Mona Simpsoni teksti on lugenud teisedki näitlejad, aga kriitikud ja fännid on pidanud Close'i esitusi õnnestunumaks teiste näitlejate omast.

1996 mängis Close filmis "101 dalmaatsia koera" peamist pahategijat Cruella de Vili. Selle rolli eest nimetati ta "Kuldgloobuse" kandidaadiks muusikali- või komöödianäitleja kategoorias ja "Saturni" kandidaadiks kõrvalosatäitja kategoorias. Ta ei pälvinud kumbagi.

Glenn Close (1997)

1997 mängis ta telefilmis "In the Gloaming" ema, kelle laps on suremas AIDSi. Selle rolli eest nimetati ta "Emmy" kandidaadiks telefilmi- või lühiseriaalinäitleja kategoorias, aga ei võitnud.

2002 mängis ta seriaalis "Will and Grace" Fanny Lieberit. Selle eest nimetati ta "Emmy" kandidaadiks komöödiaseriaali külalisnäitleja kategoorias, aga ei võitnud.

2004 mängis ta seriaalis "Lõvi talvel" Akvitaania Eleanori. Ta nimetati "Emmy" ja "Kuldgloobuse" kandidaadiks telefilmi- või lühiseriaalinäitleja kategoorias, võites neist viimase.

2005 mängis ta politseiseriaalis "The Shield" kapten Monica Rawlingit. Ta nimetati "Emmy" ja "Kuldgloobuse" kandidaadiks draamaseriaalinäitleja kategoorias, aga ei võitnud kumbagi.

Alates 2007 on Close mänginud juristide elu kujutavas draamaseriaalis "Damages" advokaadibüroo omanikku Patty Hewesit. Selle rolli eest on ta nimetatud "Emmy" kandidaadiks draamaseriaalinäitleja kategoorias 4 korda, millest on võitnud 2 korda, ja "Kuldgloobuse" kandidaadiks samas kategoorias 3 korda, millest on võitnud 1 korra.

Glenn Close (2012)

2011 valmis film "Albert Nobbs", milles Close oli produtsent, stsenarist ja filmi nimiosatäitja. Ta nimetati "Oscari" kandidaadiks näitlejanna kategoorias ning "Kuldgloobuse" kandidaadiks draamanäitlejanna kategoorias ja originaallaulu kategoorias, sest oli laulu "Lay Your Head Down" sõnade autor. Ta ei saanud neid auhindu.

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

Veebruaris 2006 abiellus ta David Shaw'ga. Paar elab praegu Maine'i osariigis.

Varem oli ta abielus Cabot Wade'iga (1969–1971) ja James Marlasiga (1984–1987). Tal on tütar Annie Maude Starke (sündinud 26. aprillil 1988), kes sündis abieluväliselt. Lapse isa on produtsent John Starke, kellega ta esimest korda kohtus oma esikfilmi "Garpi maailm" võtetel. Nad elasid mitu aastat koos, aga asusid 1991 lahku elama.

Glenn Close on annetanud raha paljude demokraatlike poliitikute valimiskampaaniaks. Nende hulka kuuluvad Hillary Clinton, Howard Dean, John Edwards ja Barack Obama.

Filmid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aasta Pealkiri Eestikeelne pealkiri Roll
1982 The World According to Garp Garpi maailm Jenny Fields
1983 The Big Chill Suur vapustus Sarah Cooper
1984 Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes Tarzan – ahvide valitseja Jane Porter (hääl)
The Stone Boy Ruth Hillerman
The Natural Iris Gaines
1985 Jagged Edge Üle noatera Teddy Barnes
Maxie Jan / Maxie
1987 Fatal Attraction Saatuslik veetlus Alex Forrest
1988 Light Years kuninganna Ambisextra (hääl)
Dangerous Liaisons Ohtlikud armusuhted markiis Isabelle de Merteuil
1989 Immediate Family Suur pere Linda Spector
1990 Hamlet Hamlet Gertrude
Reversal of Fortune Muutlik õnn Sunny von Bulow
1991 Meeting Venus Kohtumine Veenusega Karin Anderson
Hook Kapten Konkskäsi piraat
1993 The House of the Spirits Vaimude maja Ferula Trueba
1994 The Paper Ajaleht Alicia Clark
1996 Mars Attacks! Marss ründab Esimene leedi Marsha Dale
101 Dalmatians 101 dalmaatsia koera Cruella de Vil
Mary Reilly Mary Reilly proua Farraday
1997 Air Force One Presidendi lennuk asepresident Kathryn Bennett
Paradise Road Adrienne Pargiter
1999 Tarzan Tarzan Kala
Cookie's Fortune Camille Dixon
2000 Things You Can Tell Just by Looking at Her Elaine Keener
102 Dalmatians 102 dalmaatsia koera Cruella de Vil
2001 The Safety of Objects Esther Gold
2003 Le Divorce Abielulahutus prantsuse moodi Olivia Pace
Roberto Benigni's Pinocchio Pinocchio sinine haldjas (hääl)
2004 The Stepford Wives Stepfordi naised Claire Wellington
Heights Kõrgused Diana
2005 Hoodwinked Täitsa metsas! vanaema (hääl)
Nine Lives Üheksa elu Maggie
The Chumscrubber Nurjunud rööv Carrie Johnson
2007 Evening Õhtu proua Wittenborn
Thérèse Raquin Thérèse Raquin madame
2011 Hoodwinked Too! Hood VS. Evil vanaema (hääl)

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]