Geiša

Allikas: Vikipeedia
Geišad traditsioonilises riietuses

Geiša (jaapani keeles 芸者 geisha) on kõrgelt haritud Jaapani naine, kes tunneb hästi kirjandust, kunsti ja muusikat ning teenib elatist eskortteenusega, kuid mitte prostitutsiooniga, nagu väljaspool Jaapanit ekslikult arvatakse.

Geišalt oodatakse, et ta on vallaline. Kui geiša abiellub, siis peab ta sellest elukutsest loobuma.

Geiša mõiste tekkis 18. sajandil. Geišade ühiskondlik staatus oli pisut parem kui tavalistel naistel. Sellepärast müüsid vaesed inimesed oma tütreid geišadeks. Sel ajal pidid geišad sageli pakkuma seksuaalteenuseid, kuigi nendega võisid kaasneda keerulised rituaalid ja mehed, kes neid rituaale ei tundnud, ei saanud neid teenuseid kasutada.

Pärast Teist maailmasõda käis geišakultuur alla, sest Jaapani majandus oli madalseisus ja polnud enam neid, kes geišade teenuste eest oleksid maksta jõudnud. Ühtlasi võeti vastu hulk geišasid kaitsvaid seadusi. Kui varem võeti tüdrukuid geišadeks 4-5 aasta vanuselt, siis tänapäeval peavad nad enne omandama keskhariduse tavalises koolis. Samuti keelustati tüdrukute geišadeks müümine. 1908 keelustati Jaapanis organiseerimata prostitutsioon ja 1956 ka organiseeritud prostitutsioon.

1920. aastatel oli Jaapanis üle 80 tuhande geiša. Tänapäeval on neid palju vähem, hinnanguliselt 1000–2000. Enamik naisi, kes turismipiirkondades geišaks riietatuna liiguvad, ei ole geišad, vaid vastavalt riietatud näitlejad.