FTA vastuvõtja

Allikas: Vikipeedia
FTA-vastuvõtja

FTA-vastuvõtja[1] on krüpteerimata satelliittelevisiooni- ja -raadiosaadete vastuvõtmise seade. Tänapäevased dekoodrid vastavad tavaliselt digitaaltelevisiooni MPEG-2/DVB-S-standardile ning viimasel ajal ka MPEG-4/DVB-S2-standardile, samas kui vanemate, analoogsatelliitülekannete toega FTA-vastuvõtjate osakaal on viimasel ajal hakanud kiiresti kahanema.

Kasutusalad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tavasaadete edastamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mõnes riigis on peamiste saadete edastajatel tavaks edastada oma kanaleid satelliidi vahendusel krüpteerimata kujul (FTA).[2] Kõige levinum on see saksa keelt kõnelevates maades. Paljudes maades kogutakse saadete edastamiseks vastuvõtuseadmete omanikelt televisioonimaksu.

Autoriõiguse rikkumine[muuda | redigeeri lähteteksti]

FTA-vastuvõtjad kasutavad tavaliselt samu tehnoloogilisi standardeid (nagu DVB-S, MPEG-2) kui tasulised telekanalidki. FTA-vastuvõtjatel aga puuduvad tasuliste telekanalite vastuvõtmiseks vajalikud kiipkaardilugejad ja dekrüptimismoodulid, sest FTA-vastuvõtjad on ette nähtud üksnes dekrüptimata ülekannete vastuvõtmiseks.

Üldomadused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Installimismenüü[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kasutajaliides võimaldab kasutajal konfigureerida vastuvõtja vastastikuseks toimimiseks LNB-de, lülitite, paraboolantenni liigutavate mootorite ja muude seadmetega. Kasutaja valib välja LNB tüübi, lokaalse ostsillaatori sageduse, sobiva DiSEqC kommutaatori pordi ja mootori konfiguratsiooni. Korrektse häälestuse korral ilmuvad ekraanile signaali tugevust ja kvaliteeti näitavad indikaatorribad. Seejärel saab vastuvõtjat kasutada satelliidi skaneerimiseks kanalite leidmiseks.

Pimeskaneerimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Põhja- ja Lõuna-Ameerika kohal on orbiidil 63 satelliiti, Euroopa kohal 57 ja Aasia kohal veel 64 satelliiti. Igal satelliidil on erineval hulgal aktiivseid transpondereid. Iga transponder töötab erineval sagedusel ja sümbolite edastamise kiirusel. Paljud FTA-vastuvõtjad on kavandatud leidma neilt transponderitelt mistahes aktiivseid transpondereid ja mistahes kanaleid. Kuna FTA-vastuvõtjad teevad seda nii, et vastuvõtja ei pea olema eelprogrammeeritud transponderi informatsiooniga iga satelliidi kohta, siis nimetatakse sellist meetodit pimeskaneerimiseks, vastandina satelliit-skaneerimisele, mis skaneerib kanaleid vastavalt transponderi ettemääratud väärtustele.

Õiguslikud küsimused[muuda | redigeeri lähteteksti]

FTA-vastuvõtjad on näivalt kavandatud krüpteerimata andmeside vastuvõtuks, kuid neid saab kohandada ka muuks otstarbeks.

Vanemlik järelevalve[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kõik FTA-vastuvõtjad on varustatud vanemate aktiveeritava lukufunktsiooniga.

Eestikeelsed kanalid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. FTA on akronüüm ingliskeelsest väljendist "Free-to-air", mis tähendab krüpteerimata andmeedastust, vastandina tasulistele andmeedastuskanalitele.
  2. SatcoDX satelliiditabel vaadatud 2012-08-01
  3. European Union TV service, Europe by Satellite, expands satellite reach with switch to EUTELSAT 9A vaadatud 2012-08-02

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]