Erika Nõva

Allikas: Vikipeedia
Erika Nõva maja Tähetorni tänaval

Erika Nõva (sündinud Erika Volberg, 1934–1937 Erika Breiberg; 4. aprill 1905 Muuksi22. aprill 1987 Tallinn) oli eesti arhitekt.

Elulugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Erika Nõva sündis Muuksi külas Toomani talus pere kaheksanda lapsena. 1931. aastal lõpetas ta Tallinna Tehnikumi arhitektuuriosakonna Eesti esimese naisarhitektina.

Kuigi Erika Nõva sai tuntuks ka kui paljude ühiskondlike hoonete looja, jäi ta eelkõige truuks oma juurtele ja tundis kõige rohkem huvi taluehituse traditsioonide ja rahvusliku maa-arhitektuuri vastu. 1930. aastatel Põllutööministeeriumi Asundusametis töötades projekteeris ta põllumajanduslikke uudisasundusi ja tüüpelamuid Pillapalus, Peressaares, Pikaveres ja Lepplaanes. Oma projektides lähtus ta praktilistest vajadustest ja maaelu traditsioonidest. Samadele põhimõtetele jäi ta truuks ka pärast sõda sovhoosiasulaid planeerides.

Muuhulgas on Erika Nõva kavandanud 1937. aastal August Mälgule kingitud Lagle talu. Tema projektid said auhindu ka paljudel konkurssidel.

Erika Nõva looduslähedast ja traditsioonilist stiili esindab ka tema enda maja Nõmmel.

Erika Nõva on kavandanud ka mööblit.

Suuremad tööd[muuda | redigeeri lähteteksti]

Isiklikku[muuda | redigeeri lähteteksti]

1934. aastal abiellus ta Ilmar Nõvaga, järgmisel aastal sündisid kaksikud Tiiu ja Ants.

Erika Nõva vend oli arhitekt August Volberg.

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Läänemaa koolide jätkusuutlikkus. 2005-12-13. TLÜ/Lääne Maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakond. Kasutatud 2014-03-14.