Ene-Liis Semper

Allikas: Vikipeedia

Ene-Liis Semper (sündinud 4. aprillil 1969 Tallinnas) on eesti video-, performance'i- ja teatrikunstnik.

Ene-Liis Semper lõpetas 1995. aastal Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia erialal ning on loonud arvukalt lava- ja kostüümikujundusi erinevates Eesti teatrites (sh ooperilavastustele). 2004. aastal lõid nad koos Tiit Ojasooga teatri NO99 ja on samast aastast selle kunstilised juhid ning lavastajad, samuti enamiku originaallavastuste tekstide autorid.

2010/2011 õppeaastal oli ta Tartu Ülikooli vabade kunstide professor.

Ene-Liis Semper on neljal korral pälvinud aasta parima lavastuskunstniku tiitli, lisaks erinevaid preemiaid kujutava kunsti vallas. Koos Tiit Ojasooga on mitmel korral pälvitud aasta parima lavastaja/lavastuse preemia.

Ene-Liis Semper on rahvusvaheliselt üks tuntumaid Eesti kunstnikke. Tema 2012. aastal Kumus toimunud isikunäitus hõlmas terve viienda korruse. Ruumiinstallatsiooni ja videokunsti süntees oli Semperi kunstniku sõnul senistest isikunäitustest töömahukaim ning mastaapseim, olles samas ka Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 kunstiprogrammi üks olulisem projekt. Semper on oma videoloominguga osalenud tervel real näitustel mitmel pool maailmas, sh kaasaegse kunsti festivalil „Manifesta“ (2000, Ljubljana) ja Veneetsia biennaalil (2001.

Ene-Liis Semperi loomingut on pärjatud arvukate auhindadega, sh Eesti Teatriliidu parima kunstniku aastapreemiaga aastatel 2002, 2003, 2006 ja 2007. Koos Tiit Ojasooga nimetati ta 2004. aasta parimaks lavastajaks ja DRAAMA festivalil parima lavastuse autoriks ning parimaks lavastajaks („Julia“, Eesti Draamateater, 2004). Samal aastal pälvis Semper Eesti Vabariigi Valgetähe V klassi teenetemärgi. Rahvusooper Estonias on ta loonud kujunduse ja kostüümid Tüüri ooperile „Wallenberg“, mille kunstiline meeskond pälvis silmapaistva töö eest Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2007). Lisaks on Semper pälvinud Eesti Vabariigi kultuuripreemiad ka 2002. ja 2010. aasta loominguliste saavutuste eest.

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]