E-riik

Allikas: Vikipeedia

E-riik (e-valitsus) – riigi valitsuse informatsiooniline aspekte meetod, mis põhineb IKT-süsteemide kasutamisel, samuti uut tüüpi riik, mis põhineb sellise tehnoloogia kasutamisel. Elektrooniline riik tähendab toetust nii täitevvõimu ("e-valitsus") kui ka parlamendi ("e-parlament") ja kohtunike ("e-õiguskeskkond") IKT tegevuse abil.

Mõiste "elektrooniline riik" kõige rohkem vastab ingliskeelse mõistele “e-valitsus”. Mõningatel juhtudel, see tähendab tõlkes "e-valitsus". Sellel tõlkel on õigus, kuid see on vaid üks selle väärtustest. Kaasaegsetes rahvusvahelistes õigusaktides, eriti Euroopa Inimõiguste Kohus, termin “valitsus” kasutatakse, et esitada riiki tervikuna. Samamoodi, väljendis «kolm valitsemisharu» räägitakse kolmest osast riigi harudest tervikuna, mitte ainult täitevvõimust[1].

E-riik on e-majanduse osaks.

Muud "e-valitsuse" mõisted[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • "Elektrooniline riik" tähendab info-ja kommunikatsioonitehnoloogiat kasutamist ,et et muuta valitsust kodanikutele kättesaadavam ja tõhusam. Kuid see mõiste ei tähenda, et üleminek "e-valitsusele peab kaasnema ametnikkude kontorides suureneva hulgaga arvuteid. Vastupidiselt, selle määratluse kohaselt, see peab muutuma suhet riigiametnikkude ja teiste kodanikkude vahel[2] (Demokraatika ja Tehnoloogia Keskuse direktor[3] (Center for Democracy and Technology, CDT) James Dempsey[4]).
  • "E-valitsus – valitsussüsteem mis põhineb elektrooniliste töötlemise ja teabe levitamise vahenditele".[5]
  • "Elektrooniline riik" - on objektiivne reaalsus, mis kajastab e-valitsuse institutsioonide väljendus ja enesearendus, mis tekivad infoühiskonnas. E-valitsuse institutsioonide areng on tänapäevas suunatud ühiskonna liikmete sotsiaalsete vajaduste rahuolu saavutusele. Genereeritud “e-valitsuse” alusel virtuaalne reaalsus leiab praktilist rakendamist e-äri võrkude põhjal. Selle pärast tekib uus ühiskonna arengu vorm, mille aluseks on immateriaalsete varade kasutamine (peamiselt isikuomadused, teadmised ja informatsioon).

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]