Def Leppard

Allikas: Vikipeedia
Def Leppard
DefLeppard1.JPG
Info
Päritolu Sheffield, Inglismaa
Stiil(id) Rock, Hard rock
Tegev 1977 – praeguseni
Plaadifirma(d) Mercury, Universal, Phonogram, Vertigo, PolyGram, Island (US), Frontiers (EU)
Veebileht http://www.defleppard.com/
Koosseis
Joe Elliott
Rick Savage
Phil Collen
Rick Allen
Vivian Campbell
Endised liikmed
Steve Clark (kitarr 1977–1991)
Pete Willis (kitarr 1977–1982)
Tony Kenning (trummid 1977)
Frank Noon (trummid 1977–1978)
Jeff Rich (trummid 1977)

Def Leppard on inglise hard rock-ansambel, mis asutati Sheffieldis 1977. aastal.

1977 Rick Savage (basskitarr), Pete Willis (kitarr) ja Tony Kenning (trummid) tegid bändi "Atomic Mass". 1977 aastal tuli bändi lauljaks Joe Elliott, tehes seega teoks oma ammuse unistuse. Juba koolis disainis Joe oma unelmate rockbändile "Deaf Leopard" plakateid ja plaadiümbriseid. Tegelikkuses sai nimeks siiski Def Leppard ja paistab, et sarnasus Led Zeppeliniga pole mitte juhus…

1978/79 Elliotti ja Savage arvates peaks bändis olema veel üks kitarrist ja Pete kutsub sinna Steve Clarki. Samal aastal lüüakse bändist minema Kenning, sest ta polevat küllalt ambitsioonikas. Kuna neil on plaanis salvestada EP, on vaja uut trummarit. Seekord aitab hädast välja Frank Noon, mängides bändi esimesel EP plaadil "The Def Leppard". Üle ootuste edukas EP plaat toob bändile plaadikompanii Vertigoga lepingu salvestada tõeline album. Selleks ajaks ühineb bändiga 15 aastane Rick Allen.

1980 Ilmub esimene singel Hello America ja produtsent Tom Allomi käeall salvestatakse esimene album On Through the Night. Britid teevad kõva lärmi, kuna paljude arvates on plaat tehtud ameerika turgu silmas pidades. Sellegipoolest saab Def Leppardist Briti Heavy Metali uue laine kandja.

1981/1982 Teise albumi High 'n' Dry produtsent on Mutt Lange. Album saab esimesest veidi pehmem, kuid britid on veel siiski kahtleval seisukohal. Ameerikas saab bänd aga väga kuulsaks, esinedes tihti koos Sammy Hagari ja AC/DC'ga. Pete Willis saab kinga, asemele tuleb Phil Collen.

1983 Pyromania on ühendriikides lõplikuks läbimurdeks ja saab Michael Jacksoni Thrilleri järel teiseks müüdaivamaks albumiks. Lühikest aega on bänd siiski "mustas nimekirjas", sest Joe laseb lendu paar käredamat sõna mehhiklaste aadressil. See tituleeritakse rassismiks, kuid peale vabandamist antakse Joele andeks.

1984/1985/1986 Bänd tahab ka kolmanda albumi teha koos Mutt Langega, kuid mees on juba hõivatud. Proovitakse Jim Steinmaniga, aga koostöö ei suju kuigi hästi. Kolmandaks proovitakse ise produtseerida, kuid tulemused ei ole ootuspärased. Lõpuks vabaneb Mutt, kuid siis tuleb katastroof, Rick Allen kaotab oma vasaku käe. Sellegipoolest ei lahku ta bändist, vaid jätkab tänu uuele trummikomplektile.

Def Leppard Dublinis 12. juuni 2009

1987/1988/1989 Hysteria saab lõpuks valmis ja teda saadab suur edu, müüakse ligi 13 miljonit plaati. Esmakordselt saadab edu ka Britannias müüdavaid singleid. Tuleb turnee 227 kontserdiga ja tehakse kaks videoalbumi, Historia (kokkuvõte kõikidest Leppardi videotest) ja Live: In The Round In your Face (kontsertvideo kahest õhtust ameerikas).

1990/1991 Tänu väga pikaks veninud salvestustele mässib Steve end üha rohkem alkoholivõrku ja bänd annab talle 6 kuud puhkust, et end välja puhata. Kahjuks leitakse Steve 8. Jaanuaril 1991 aastal surnuna omaenda majas. Talle sai saatuslikuks liigne kogus alkoholi koos mõnuainetega. "Lahingus pudeliga jäi Steve kaotajaks", oli bändikaaslaste kommentaar.

1992 Ilmus uus album Adrenalize, kus Phil mängis kõik kitarrisoundid üksinda sisse. Ka Adrenalizet saadab suur edu (tõsiküll veidi väiksem kui Hysterial) Ameerikas, Britannias ja Euroopas. Steve vabale kohale võetakse Vivian Campbell kes on juba tuntud pillimees. Jätkuvad kontserttuurid ja valmib uus video Visualize (videod, interviuud, live'd ja pajud muud võtted).

1993 Ilmunud Retro Active sisaldab paar "erilist" lugu ja vanade singlite B- pooli.

1995 Ilmub Vault, Greatest Hits album, kus on vähemalt üks uus lugu (Jaapani väljaandel on neid kaks). Def Leppard purustab maailmarekordi, andes kontserti kolmel kontinendil (Aafrika, Euroopa ja Põhja- Ameerika) ühe päeva jooksul.

1996 Slang, mis on Def Leppardil juba kuues stuudioalbum, näeb ilmavalgust. Bänd on valinud uue muusikalise suuna, milles segunevad industriaal, Indie ja R&B muusika mõjud. Jätkub kontserttuur.

Def Leppard Sweden Rock festivalil 2008

1997/1998 Salvestati uut albumit, mis pidi 1998 aasta sügiseks müügile jõudma, kuid ei jõutud valmis.

1999 Sissejuhatav tuur algab Euroopast ja veereb siis Ameerika mandrile. Ilmub kauaoodatus album "Euphoria".

2000 "Euphoria" tuur viib bändi Ühendriikidesse ja Kanadasse. Tuur lõppeb 147. kontserdiga 30.septembril West Springfieldis.

2002 Def Leppardi kümnes album "X" saab valmis.

2006 Nende järgmine album "Yeah!" sisaldab cover lugusid 70ndate aastate roki tähtedelt, kes olid suureks inspiratsiooniks.

2008 Ilmus uus album "Songs from the Sparkle Lounge". Algab uuele albumile pühendatud maailmaturnee. Turnee käigus külastatakse ka 11.juunil Eestit.

2010 Pärast pikka tuuri võtab Def Leppard aastaks pausi.

2011 Valmis uus album "Mirrorball". See on esimene live album Def Leppardilt.

Praegune koosseis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Albumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]