Dana International

Allikas: Vikipeedia
Dana International
Dana International 2008 Eurovision.jpg
Info
Sünninimi Yaron Cohen
Sündinud 2. veebruar 1972 (42-aastane)
Päritolu Tel Aviv, Iisrael
Stiil(id) Pop
Amet(id) Laulja
Tegev 1992

Sharon Cohen (heebrea keeles שרון כהן‎) tuntud kui Dana International (heebrea keeles דנה אינטרנשיונל‎, sündinud nimega Yaron Cohen 2. veebruaril 1972) on iisraeli poplaulja.

Ta sai tuntuks 1998. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võiduga, lauluga "Diva". Ta on väidetavalt maailma üks tuntumaid transseksuaalist kuulsus. Ta karjäär algas aastal 1992 ja alates sellest on ta ilmutanud kaheksa albumit ja kolm kogumikalbumit, mis teeb tema üheks aegade edukaimaks artistiks Iisraelis. Ta osales samuti 2011. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel lauluga "Ding Dong", mis finaali edasi ei pääsenud.

Karjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

1992–93: Dana International[muuda | redigeeri lähteteksti]

18-aastasena teenis Cohen (seaduse silmis veel meesoost) elatist Iisraeli esimese drag queen'ina. Ta parodeeris palju kuulsaid lauljaid ja naisi. Ühe esinemise ajal avastas Coheni Offer Nissim, kes on Iisraeli üks kuulsam DJ. Nissim produtseeris Coheni debüütsingli "Saida Sultana" ("Mu nimi ei ole Saida"), mis on satiiriline versioon Whitney Houstoni laulust "My Name Is Not Susan". Tänu sellele laulule algas Coheni karjäär professionaalse lauljana.

Aastal 1993 lendas Dana Londoni, et teha soovahetusoperatsioon ja muutis oma nime ametlikult Sharon Coheniks. Naastes koju Iisraeli uue nimega, ilmutas Cohen oma esimese albumi Danna International. See album ilmus ka Kreekas, Jordaanias ja Egiptuses.

1994: Umpatampa ja Aasta Naisartist[muuda | redigeeri lähteteksti]

1994. aastal ilmutas Dana oma teise albumi Umpatampa, mis oli isegi veel edukam. Album sai plaatina staatuse ja seda müüdi rohkem kui 50 000 koopiat. Tänu oma populaarsusele ja albumi edule sai Dana Iisraelis Aasta Naisartisti tiitli.

1995: Eurovisiooni lauluvõistlus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aastal 1995 proovis Dana täita oma lapsepõlveunistust esineda Eurovisiooni lauluvõistlusel. Ta laul "Layla Tov, Eropa" ("Head Ööd, Euroopa") sai rahvuslikus eelvoorus teise koha, kuid sellest sai järjekordne hittsingel.

1996–97: Maganuna[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aastal 1996 Dana ilmutas oma kolmanda albumi Maganuna. Hoolimata sellest, et see ei olnud nii edukas nagu tema eelmised albumid, sai album müüginumbrite järgi kulla staatuse. Albumis olid ka hitid nagu "Don Quixote" ja "Waving". Järgmisel aastal töötas Dana koos Eran Zur'iga albumi kallal Ata Havera Heli. Nad laulsid koos duette "Shir Kdam-Shnati (Sex Acher)" ja ("Pre-Bed Song (A Different Kind of Sex)"), millest sai suur hitt.

1998: Diva ja Eurovisiooni võit[muuda | redigeeri lähteteksti]

Dana valiti Iisraeli esindama Eurovisooni lauluvõistlusel lauluga "Diva". Õigeusklikud juudid ja teised konservatiivsete vaadetega inimesed olid vastu Dana osalemisele Eurovisioonil. 1998. aasta mais, Dana esines lauluga "Diva" Birminghamis Eurovisiooni lauluvõistlusel ning võitis selle 174 punktiga.

Dana avaldas Euroopas singli "Diva", millest sai hittlugu. "Diva" oli Suurbritannia edetabelis 11s ja esikümnesse sai Rootsis, Belgias, Soomes, Iirimaal ja Hollandis. Albumit müüdi rohkem kui 400 000 üle maailma.

1999–2001: Laval kukkumine, Streisandi cover ja uued albumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aastal 1999 Dana avaldas Woman In Love, Barbra Streisandi coveri, aga see ei olnud selline hitt nagu "Diva" oli. Mais 1999 osales Dana uuesti Eurovisioonil Jeruusalemmas vahenumbri peaesinejana. Ta laulis Stevie Wonderi laulu "Free". Samuti pidi ta üle andma võitjatele auhinna. Samal ajal, kui ta kandis rasket trofeed, astus üks Rootsi heliloojatest kogemata Dana pika kleidi peale, mille tõttu Dana kukkus lavale pikali üle miljardi televaataja ees. Väidetavalt on see üks mälestusväärsemaid hetki Eurovisiooni ajaloos.

Ta avaldas Euroopas albumi Free 1999. aastal.

Aastal 2001 avaldas Cohen oma seitsmenda albumi Yoter Ve Yoter (Veel ja veel).

2002–06: HaHalom HaEfshari[muuda | redigeeri lähteteksti]

2002. aastal ilmutas Dana uue plaadi HaHalom HaEfshari. 2005. aastal osales Dana Eurovisiooni juubeliüritusel Kopenhaagenis.

2007–: Tagasitulek muusikasse[muuda | redigeeri lähteteksti]

2007. aasta märtsis ilmutas Dana albumi Hakol Ze Letova.

Dana on 2008. aasta Iisraeli Eurovisiooni laulu viisi ja sõnade autor. Laulu esitaja oli Bo'az Ma'uda ja see sai poolfinaalis viienda koha ja finaalis üheksanda koha.

Aastal 2009 sai Danast Kokhav Nolad'i (Iisraeli versioon "Eesti otsib superstaari"ist) žürii liige.

Ta osales 2011. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel lauluga "Ding Dong".

Aastal 2013 ilmus uus hitt "Loca".

Diskograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Albumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Dana Internationali ametlik koduleht