Cosa nostra

Allikas: Vikipeedia
Cosa nostra
Teise nimega sitsiilia maffia
Päritolu Palermo (Sitsiilia)
Mõjupiirkond SitsiiliaItaalia
Ajavahemik XIX sajandi algus – kaasaeg
Tegevusalad uimastikaubandus
relvakaubandus
ökomaffia
liigkasuvõtmine
väljapressimine
rahapesu
hasartmängude korraldamine
sisseimbumine lepingutesse
kunstiteostega kauplemine
terrorism (iseäranis 1992–1993 aastate pommide perioodil)
Patu­kahetsejad Tommaso Buscetta
Salvatore Contorno
Giovanni Brusca
Gaspare Spatuzza
Gaspare Mutolo
Nino Giuffrè
Calogero Ganci

Cosa nostra (FBI kasutas väljendit La Cosa Nostra) ehk Sitsiilia maffia on algselt Itaalia Sitsiilia saare Itaalia organiseeritud kuritegevuse maffiaorganisatsioon, kuid koos itaallaste emigratsiooniga Ameerika Ühendriikidesse 20. sajandi aluses levis Cosa Nostra kuritegelik organisatsioon ka Põhja-Ameerikasse. Kuigi Ameerika Cosa Nostra juured pärinevad Itaaliast, on rühmituse USA "harukontorist" saanud täiesti sõltumatu ja iseseisvalt tegutsev kuritegelik organisatsioon.

Cosa nostra tekkis Itaalias, mandrist eraldatud Sitsiilia saarel umbes poolteist sajandit tagasi 1860. aastatel Palermo ümbruses, kus maffia omandas suure kontrolli valitsusasutuste ning ühiskonna üle, kasutades ähvardusi ja mõrvu.

Cosa nostra organisatsioon on püramiidisarnane organisatsioonistruktuur, millel on pealik ehk capo ning neil on oma organisatsioonisisesed käitumisreeglid nn. Maffia „10 käsku“[1]

Teise maailmasõja ajal sõlmis USA valitsus kokkuleppe Cosa Nostra harudega USA-s, mille eesmärgiks oli võitlus natsismiga. Itaalia maffia pidi oma sidemete kaudu kodumaaga tagama ameeriklaste sõjalise edu Sitsiilias ja Itaalias tervikuna.

Sitsiilia maffia peamine tuluallikas on jätkuvalt narkokaubandus, kuid rühmitus otsib taas kontakte Ameerika-Itaalia organiseeritud kuritegelike perekondadega, et leida rahategemise võimalusi muudes valdkondades nagu online-kasiinod ja mängupõrgud.

Kurikuulsamad Sitsiilia maffia juhtfiguurid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ameerika-Itaalia organiseeritud kuritegevus[muuda | redigeeri lähteteksti]

1970ndatel aastatel kontrollisid New Yorgi linna organiseeritud kuritegevust viis perekonda: Gambino, Genovese, Lucchese, Bonnano ja Colombo. Laias laastus kontrollisid Gambinod mängupõrguid, Genovese omad dokke, Bonnanod aga tegelesid väljapressimiste ja „hailaenudega”. Kõik nad olid väga tegevad uimastikaubanduses ja olid isegi oma territooriumid ära jaganud. Colombod tegutsesid peamiselt Brooklynis, Gambinod ja Genovesed Brooklynis ja Ida-Harlemis.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Avastati maffia „10 käsku“, Eesti Päevaleht, 10. november 2007
  2. Käib sõda maffiaga, Õhtuleht, 17.11.2009
  3. Itaalia maffia tegeleb tõsiselt taastuvenergia arendamisega, Õhtuleht, 15.09.2010

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]