Case modding

Allikas: Vikipeedia

Case modding ehk arvutikorpuse modifitseerimine, on arvutikorpuse või mängukonsooli korpuse muutmine. Seda teevad tavaliselt riistvara entusiastid, et näidata oma arvuti riistvara ning muuta välimust vastavalt enda soovile. Korpusi võib muuta ka, et tõsta arvuti jõudlust, see piirdub jahutuse ja riistvara komponentide muutmisega.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kui personaalarvutid turule tulid, ei olnud korpuste värvivalik väga suur. Kuigi korpustel endil ei olnud mitte midagi viga (vähemal tavakasutaja seisukohalt), tundus nende välimus osadele kasutajatele olevat igavavõitu ning osa omanikest hakkas arvutikorpusi muutma või isegi uusi ehitama. Tootjad nägid, et tarbijad soovivad tavapärasest erinevaid korpuseid ning tänasel päeval on võimalik osta väga erinevates värvitoonides ja stiilides korpusi. Korpuste modifitseerimisest on saanud suur äri ning üle maailma peetakse võistusi, kus hinnatakse erinevate inimesete töid antud valdkonnas.

Üldised modifitseerimised[muuda | redigeeri lähteteksti]

Akna lisamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

See tähendab mingi arvutikorpuse paneeli vahetamine aknaga. Tavaliselt vahetatakse korpuse vasak pool aknaga, harvem pealmine pool. See on nii populaarne, et paljud korpuse tootjad pakuvad juba selliseid korpuseid, kus vasak paneel on vahetatud aknaga. Mõned tootjad müüvad korpuseid, mis on tehtud täielikult läbipaistvast materjalist.[1]

Akna modifitseering

Valguse lisamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

See viitab tavaliselt valgustuse paigaldamisele korpuse sisse või korpuse peale. Vahepeal ühendatakse valgustid heli kontrolleritega, et valguse intensiivsus muutuks vastavalt helile. Valguse modifikatsioon tehakse tavaliselt koos akna lisamisega, et näidata komponente ja valgustust. Harvem paigaldatakse valgustus aknata korpustesse, lastes valgusel paista korpuse erinevatest avadest välja. Sisemised komponenitidele(näiteks toiteplokkidele ja emaplaatidele) on mõningatel juhtudel valgustus paigaldatud juba tootja poolt.[2]

Valguse modifikatsioon


Spray värviga ülevärvimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Korpuse ülevärvimine on üks viis, kuidas muuta oma arvutikorpust. Seda eelistavad tavaliselt algajad modifitseerijad. On olemas palju värvimis juhiseid algajatele. Kuigi see ei ole nii tõhus kui vinüülvärvidega või autovärvidega värvimine on see hea viis alustamiseks

Vinüülvärviga ülevärvimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Korpuse, hiire, klaviatuuri või kõlarite värvimine vinüülvärviga, on veel üks võimalus oma arvutisüsteemi teistest esiletõsta. Vinüülvärvi eelis teiste värvide ees on, et see on vastupidavam ja see ei tule kriipides nii lihtsalt maha kui teised värvid.

Funktsiooni muutmine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jahutuse meetodid[muuda | redigeeri lähteteksti]

On olemas palju muudatusi mis kuuluvad jahutuse meetodi alla. Kõige tavalisem on uue ventilaatori paigaldamine või ventilaatori ees oleva võre äravõtmine. Veel on võimalusi lisada vesijahutus, uusi õhukanaleid või õhutus avade kinni panemine, et õhk liiguks üle soojade osade. Vahest lisatakse jahutusse süsinikdioksiid või toiduõli, aga seda teevad peamiselt overclockijad, et vähendada arvuti sisest kuumust ja hoida lärmi kontrolli all.

Vähem levinud modifikatsioonid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Autovärv ja muud lõpuviimistlused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Autovärv viitab tavaliselt värvile, mida kasutatakse autodel ja muudel liiklusvahenditel. Niisugune viimistlus vajab kompressori ja värvipüstoli olemasolu. See viis on kallim kui spray värvide kasutamine, aga kui oskad kasutada seda, siis lõpp näeb parem välja kui spray värvide kasutadamisel. Põhiline eelis spray värvide ees on autovärvi suurem vastupidavaus kriimude ja muude kahjustuste ees. Samuti kasutatakse pulbervärvimist ja isegi galvaneerimist.

Pahteldamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pahteldamine on kaheosaline kittimine, mil esimeses etapis kaetakse korpus pahtliga, lastakse kuivada ja hiljem kujundatakse sellest endale meelepärane kuju. Samas kasutatakse ka fiiberklaasi, millest tehakse terve korpus.

Korpuse modifikatsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Väline modifikatsioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Arvuti lisaseadmeid, näiteks klaviatuure, hiiri ja kõlareid tavaliselt värvitakse või modifitseeritakse, et need sobiksid kokku arvutiga. Mõned modifitseerijad vahest lisavad LCD ekraane või muid lisasid klaviatuuri või korpusesse.

Uue korpuse ehitamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Osad modifitseerijad ehitavad uue korpuse nullist. Mõned üritavad sellest teha kunstilise meistriteose. Mõned üritavad sellest teha tavalise asja, mis on kodus ja ei näe välja nagu arvuti, näiteks mõmmi, kapp või isegi seinariiul. Vahepeal on korpuse muutmise eesmärgiks, et see näeks välja nagu antiikese: Macintosh Plus, Atari 2600 mängu konsool või midagi muud.

Pambusest tehtud korpus

Komponentide modifitseerimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nagu nimigi ütleb, on selle modifitseerimise eesmärk muuta komponentide välimust ja jõudlust. Näiteks optilistel seadetel nuppude ümber tõstmine. Seda tehakse tihti koos peitmisega, mis peidab seadme ja ei ole silmale nähtavas kohas. Ekstreemsem versioon on muuta kõvaketta välimust, pannes sellele läbipaistva korpuse, aga seda peab tegema puhasruumis, kus on tolmutase viidud minimaalsele tasemele.

Sülearvuti modifitseering[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sülearvuteid saab muuta nagu tavalist arvutikorpust. Kui tavaliselt piirdub sülearvuti modifitseering kleepsude kleepimisega või korpuse ülevärvimisega, mõned on isegi graveerinud erinevaid kujundeid korpusele (monitori taha). Vahest on sülearvutitest tehtud digitaalsed pildiraamid. Viimaste modifitseerimiste probleem on sellest, et see rikub garantii tingimusi. Et pääseda garantii probleemidest, kasutatakse lihtsalt eemaldatavaid skinne ja kleepse.

Otstarbekas modifitseerimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ebatavalised jahutus meetodid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Overclockijad paigutavad oma arvutisse tihti jahutussüsteeme, mille eesmärgiks on purustada rekordeid. Niisugused süsteemid kasutavad jahutuseks vett kui ka vedelat lämmastikku. Nende süsteemide peamiseks miinusteks on lärmakus, keerukus ja kõrge hind.

Ülevärvitud sülearvuti

Võistlused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Paljud interneti leheküljed ja firmad peavad võistlusi korpuste modifitseerimisel. Mõningaid võistlusi sponsoreerivad arvuti ajakirjad ja isegi jaemüüjad. Üks kuulsamaid võistluse korraldajaid on Cooler Master Co, kes peab igaaastaseid modifitseerimise võistlusi, kus osa võivad võtta kõik, kes soovivad. [3]

Konsoolide korpuse modifitseerimine[muuda | redigeeri lähteteksti]

See tähendab peamiselt konsooli korpuse muutmist vastavalt oma soovile. Kõige rohkem modifitseeritakse Xbox ja Xbox 360 konsoole, sest nendel on sees kõige rohkem ruumi, et paigaldada tulesid, jahutusi jne. Xbox 360 vajab lisa jahutust, kuna tehas kasutab pliivaba joodist, mis ei ole võimeline kannatama kuumusi, mida tavaline joodis suudab. See konsool ja pult on väga lihtsasti lahtivõetavad. Nendele, kes ei taha ise ehitada modifikatsioone on võimalik osta erinevatest poodidest endale sobiva kujundusega korpus, lisajahutus või valgustussüsteem. Konsoolide korpuse muutmine algas 1980-ndate aastate alguses kui NES ja Sega Genesis välja tuli. Paljud omanikud panid tavalisi kleepse ja muid kaunistusi neile peale, kuni Playstation välja tuli. Paljud modifitseerijad hakkasid muutma riistvara, et mängida piraatmänge (tuntakse kui "chippimine"). Kui Nintendo 64, Dreamcast ja Playstation 2 välja tulid, siis paljud kiipisid, muutsid nende välimust ja lisasid lisajahutuse. Kui Xbox Ja Xbox 360 tulid välja, hakkasid modifitseerijad lisama neoon valgusteid, läbipaistvaid korpuseid, ventilaatoreid ja PC kõvakettaid (Xboxi kõvaketaste asemel). Paljudele modifitseerijatele oli Xbox 360-ne sisemuse muutmine raske, kuna seal ei olnud toitekaablit. Raskustele vaatamata leiti viis, kuidas valgustada neoone ja muid lisasid kasutades DVD-ROMi toidet. Kuna see põhjustav ebapiisava toite DVD-ROM-ile, jooksis seade tihti kokku. Üks levinud meetod sisemiseks modifikatsiooniks on jahutuse ventilaatori toitejuhtme vahetamine jagajaga, mis võimaldab ühendada lisasid.


Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]