Buckeye Bullet

Allikas: Vikipeedia

Buckeye Bullet (tinglikult ka Buckeye Bullet 1) on Ohio osariigi ülikooli üliõpilaste poolt valmistatud väga kiiresti liikuv elektriauto. Alates 2003. aasta oktoobrist hoiab auto enda käes kiireima maismaal elektrijõul liikuva sõiduki tiitlit.

Kere[muuda | redigeeri lähteteksti]

Autol on süsinikfiibrist kere, mis on kinnitatud kroom-molübdeenist valmistatud raamile. Kere pikkus on umbes 9 meetrit, laius 60 cm ja kõrgus 90 cm. Põhi on maapinnast poole tolli ehk umbes 1,2 sentimeetri kõrgusel. Auto mass on veidi üle 1,5 tonni. Auto kõik neli ratast on sõltumatu vedrustusega.

Mootor[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jõuallikaks on üle 500-hobujõuline kolmefaasiline vahelduvvoolumootor. Mootori tootjaks on Saminco, kes on ka üks Buckeye projekti sponsoritest. Toiteallikana kasutatakse 12 000 NiMH akude energiat, mis kombineeritud rööp- ja jadaühendust kasutades annavad alalispinget 1000 volti. See pinge muundatakse kolmefaasiliseks vahelduvpingeks efektiivväärtusega samuti 1000 V. Kolmefaasilise mootori kasutamise põhjuseks on umbes 15% suurem võimsuse ja massi suhe võrreldes ekvivalentse alalisvoolumootoriga, vaatamata muunduri lisakaalule.[1]

Mootoriga on ühendatud 5-käiguline manuaal-käigukast.

Pidurid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pidurdamiseks kasutatakse kahte langevarju, lisaks on olemas tavalised pidurid.

Rekordid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Buckeye Bulletile kuuluvad nii Guinnessi rekordite raamatu, rahvusvaheline kui ka USA elektriautode maismaal liikumise kiirusrekord.

Rekordid ületati esimest korda 2003. aasta oktoobris, neid parandati 2004. aasta oktoobris.

Erinevad institutsioonid tunnustavad rekordeid erinevalt. Guinnessi rekordite raamatusse on läinud tippkiirus üle 510 km/h. Peale selle märgitakse veel USA ja rahvusvahelist rekordit erinevate kriteeriumite järgi: esimene neist on 503 km/h ja teine 435 km/h.

Enne Buckeye Bulletit kuulusid rekordid elektriautole nimega White Lightning.

Ohio osariigi ülikool ehitab uut kütuseelemendiga elektriautot Buckeye Bullet 2, millega loodetakse Buckeye Bullet 1 rekordid ületada.

Kiireim maismaal liikunud sõiduk on ThrustSSC, mille jõuallikateks on kaks reaktiivmootorit.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]