Bertil Ohlin

Allikas: Vikipeedia
Bertil Ohlin

Bertil Gotthard Ohlin (23. aprill 18993. august 1979) oli Rootsi majandusteadlane ja poliitik.

1917 kaitses Ohlin Lundi ülikoolis bakalaureusekraadi, 1923 Harvardi ülikoolis magistrikraadi ja 1924 Stokholmi ülikoolis doktorikraadi. 1925 sai ta Kopenhaageni ülikoolis professoriks.

1929 väitles Ohlin John Maynard Keynesiga selle üle, missugused on Esimese maailmasõja järel Saksamaale määratud reparatsioonide tagajärjed. Keynes ennustas, et raske võlakoorem kutsub esile uue sõja, Ohlin seevastu arvas, et Saksamaa saab endale reparatsioonide maksmist lubada. Tulevik näitas, et õigus jäi Keynesile. See väitlus oli oluline ühepoolsete rahvusvaheliste maksete teooria loomisel.

19291965 oli ta Stockholmi majanduskooli majandusteaduse professor. Selle ametikoha võttis ta üle oma õpetajalt Eli Heckscherilt. Ohlin ja teised Stockholmi koolkonna majandusteadlased arendasid Knut Wickselli majandusanalüüsi ja lõid keinsismile vastanduva makroökonoomikateooria.

19441967 oli Bertil Ohlin Liberaalse Rahvapartei juht. Sel ajal olid liberaalid peamine opositsioonijõud sotsiaaldemokraatide vastas. 1944–1945 oli ta Rootsi kaubandusminister, kui Rootsis oli laiapõhjaline Per Albin Hanssoni valitsus.

Tema järgi sai nime rahvusvahelise vabakaubanduse Heckscher–Ohlini mudel, mille ta lõi, arendades Eli Heckscheri varasemaid töid ja kasutades oma doktoritööd. See mudel oli läbimurdeline, sest näitas, kuidas suhteline eelis on seotud riigi kapitali ja tööjõu üldiste omadustega ning kuidas need omadused võivad aja jooksul muutuda. See mudel oli aluseks hilisemale tööle reaalpalga kaitse mõjude kohta ning see pakkus ennustuste ja analüüside võimalusi.

Ohlin kasutas seda mudelit, et välja töötada Heckscher-Ohlini teoreem, mille järgi riigid spetsialiseeruvad nendele tööstusharudele, kus nad saavad kõige tõhusamalt kasutada enese käsutuses olevat ressursside komplekti. Kuigi see teoreem on tänapäeval suuresti ümber lükatud, jääb see siiski kasulikuks raamistikuks rahvusvahelise kaubanduse mõistmiseks.

Ohlin pälvis 1976 Nobeli majanduspreemia koos briti majandusteadlase James Meade'iga ("nende teedrajava panuse eest rahvusvahelise kaubanduse ja rahvusvahelise maksebilansi teooriasse").

1959. ja 1964. aastal oli Bertil Ohlin Põhjamaade Nõukogu president.

Tema tütar Anne Wibble oli 199194 Rootsi rahandusminister Carl Bildti valitsuses, esindades samuti liberaale (Bildt kuulus Mõõdukasse Koalitsiooniparteisse).

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eelnev:
Nils Hønsvald
Põhjamaade Nõukogu president
1959
Järgnev:
Gísli Jónsson
Eelnev:
Nils Hønsvald
Põhjamaade Nõukogu president
1964
Järgnev:
Sigurður Bjarnason