BSD-litsents

Allikas: Vikipeedia

BSD-litsents on tarkvaralitsents, mida algselt kasutati operatsioonisüsteemi BSD kaitsmiseks.

BSD-litsentsideks kutsutakse ka modifitseeritud ja lihtsustatud variante algsest litsentsist[viide?].

BSD seab vähe piiranguid tarkvara ja selle lähtekoodi kasutamisele. BSD all olevat lähtekoodi kasutades või muutes ei ole kohustust seda vabalt levitada. Samuti võib muudetud tarkvarale rakendada teistsuguse litsentsi ning kasutada seda kommertstoodetes ning suletud lähtekoodiga tarkvaras tingimusel, et jääb alles tekst originaalautori autoriõiguse kohta ning tekst vastutuse ja garantii puudumise kohta. See on erinev GNU GPL-ist, mis ei luba kasutamist omanduslikus tarkvaras.

Tingimused[muuda | muuda lähteteksti]

4-osaline litsents (algne)[muuda | muuda lähteteksti]

Algne litsents sisaldas tingimust, et tarkvara reklaamtekstides peab sisalduma allikale viitav lause: "This product includes software developed by the <organization>." See tekitas olukorra, kus eri asutuste/organisatsioonide loodud tarkvara kombineerimisel ühes tarkvaratootes pidi iga asutuse/organisatsiooni kohta välja kirjutama eraldi litsentsi.[1]

3-osaline litsents (uus ehk modifitseeritud)[muuda | muuda lähteteksti]

22. juulil 1999 võeti litsentsist välja reklaamtekstide kohta käiv lause. Uus litsents sai ühilduvaks GPL-iga. OSI kinnitas selle vaba tarkvara litsentsiks.

2-osaline litsents (lihtsustatud või FreeBSD-litsents)[muuda | muuda lähteteksti]

Kaheosaline BSD-litsents erineb kolmeosalisest selle poolest, et puudub tingimus, mille kohaselt ei tohi tuletatud toodete reklaamimisel kasutada algsete autorite nimesid ilma loata. Samuti lisati lause, mis selgitab, et toote autori vaated ei pruugi kokku langeda FreeBSD projekti omadega. Teised projektid, näiteks NetBSD, kasutavad samasugust litsentsi, kuid ilma viimase lauseta.

0-osaline litsents[muuda | muuda lähteteksti]

BSD 0-osalisel litsentsil puuduvad lisaks tingimused autoriõiguse märgise ning litsentsi-, vastutuse- ja garantiialase teksti säilitamise kohta nii lähtekoodis kui ka kahendkoodis. 0-osaline litsents on efektiivselt avaliku omandi litsents.[2] Litsentsi lõi Rob Landley, kes kasutas seda esmakordselt Unix-käskude kollektsioonis Toybox.[3]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "To All Licensees, Distributors of Any Version of BSD". University of California, Berkeley. 22. juuli 1999. Vaadatud 22. sept 2012.
  2. "BSD 0-Clause License (0BSD) Explained in Plain English". tldrlegal.com. Vaadatud 15. veebruaril 2019.
  3. "Toybox vs BusyBox - Rob Landley, hobbyist". The Linux Foundation (inglise). Vaadatud 28. aprillil 2023cit. via YouTube.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]