Andreas

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib apostlist, samanimeliste pühakute kohta vaata lehekülge Püha Andreas, eesnime kohta vaata artiklit Andreas (eesnimi).

Püha Andreas.
Saltiir püha Andrease ristina Šotimaa lipul.
Püha Andrease ristist ehk sidemetest Šotimaaga inspireeritud Venemaa merelipp.

Andreas (1. sajandil Betsaidas – umbes aastal 60 Patrases) oli kristlik apostel, Peetruse vend ja Jeesus Kristuse esimesi jüngreid.

Andreas sündis Uue Testamendi järgi kalamees Joona pojana Betsaidas Galileas. Jeesuse rändjutlustamise ajal elas ta koos vend Siimoniga Kapernaumis.

Enne kui Andreas järgnes Jeesuse kutsele, oli ta Ristija Johannese jünger. Evangeeliumi järgi oli ta protokleet ehk esmakutsutu – üks esimesest neljast apostlist. Rooma kiriku kaanonis on ta Peetruse ja Pauluse järel kolmas apostel.

Andrease esimeseks misjonitööks oli tuua oma vend Siimon Jeesuse juurde. Siimon sai uueks nimeks Peetrus. Vennad ristiti Jordani jões. Jeesuse jüngrina tegi ta misjonitööd Väike-Aasias ja Sküütias.

Hukati 62. aastal Patrases Ahhaias diagonaalristil (vaata artiklit saltiir), mis saanud tema sümboliks: X – Andrease rist.

Andreas on:

  • Kuldvillaku Ordu kaitsepühak
  • kaevurite patroon
  • Venemaa kaitsepühak – õigeusu kirikus Andreas Esikutsutu või Andreas Esmakutsutu, Vene kirikus Andrei Pervozvannõi
  • Šotimaa kaitsepühak

Eestis on pühale Andreasele pühitsetud Reomäe õigeusu kirik Saaremaal ning luterlikud Äksi kirik, Sangaste kirik ja Pilistvere kirik.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]