Alexander Rybak

Allikas: Vikipeedia
Alexander Rybak (2009)

Alexander Rybak (vene keeles Александр Игоревич Рыбак; valgevene keeles Аляксандр Ігаравіч Рыбак; sündinud 13. mail 1986 Minskis) on valgevene-vene[1] päritolu Norra laulja, viiuldaja, helilooja ja näitleja.

Elulugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Alexander sündis Valgevene NSV pealinnas Minskis viiuldaja Igor Rõbaki (sündinud 1954) ja pianisti Natalia Rõbaki (sündinud 1959) perekonnas. Kui Alexander oli nelja-aastane, emigreerus perekond Norrasse. Nad asusid elama Oslo lähedale Nesoddenisse.

Muusikaga hakkas Alexander tegelema juba viieaastasena, õppides vanemate eeskujul mängima klaverit ja viiulit. Formaalse muusikahariduse omandas ta Norra Muusikaakadeemias professori Isaac Schuldmani juures. Aastal 2012 lõpetas Oslo muusika kõrgkooli Barratt Due ja sai bakalaureusekraadi viiuli meister-esineja erialal.

2009. aasta Eurovisioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

16. mail 2009 võitis ta Norra esindajana Eurovisiooni lauluvõistluse Moskvas.

Laulu "Muinasjutt" ("Fairytale") eest sai ta 387 punkti, ületades senise Eurovisiooni rekordi 292 punkti, mille oli püstitanud 2006. aastal Soome ansambel Lordi. Võit oli ülekaalukas, sest teisele kohale jäänud Islandi lugu teenis 218 punkti.

Laul oli Rybaki enda kirjutatud ja inspireeritud norra rahvamuusikast. Võistlusel esitas ta seda koos kaasaegse rahvatantsu ansambliga Frikar.

Pärast Eurovisiooni[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pärast Eurovisiooni sai "Muinasjutust" hitt kogu Euroopas. Juba järgmisel nädalal oli see kolmandal kohal Euroopa Billboardi edetabelis, esikohal Belgias, Taanis, Kreekas, Islandil, Norras, Rootsis ja Venemaal ning teisel kohal Iirimaal, Soomes ja Hollandis, lisaks Briti edetabeli esikümnes. Rybaki esinemist Eurovisioonil vaadati Youtube'is üle 10 miljoni korra kõigest mõne nädala jooksul. "Muinasjuttu" on maailmas müüdud üle 400 tuhande eksemplari. Rybak tõi oma debüütalbumi "Fairytales" välja kohe varsti pärast seda ja 2009. aasta augustiks oli see saadaval enam kui 25 Euroopa riigis. Seda on müüdud Norras 120 tuhat eksemplari ja kogu Euroopas kuni 300 tuhat. Album oli top 3 seas alates hetkest, kui see ilmus Norras, jõudis esikohale ja püsis sellel nädalate viisi, saavutades kolmekordse plaatinaplaadi kõigest kahe kuuga. Samuti saavutas see kuldplaadi Rootsis ja Poolas ning topeltplaatinaplaadi Venemaal, kus Alexander oli 2009. aasta augusti keskel Vene Billboardis esinumber.

Teine singel albumilt "Fairytales", "Funny Little World", sisenes Norra edetabelitesse 2. kohale, jäädes alla ainult "Muinasjutule", mis oli esikohal. See oli esimene kord, kui Norra laulja saavutas Norra edetabelis kaks esimest kohta.

Pärast Eurovisiooni käis Rybak Euroopa-tuuril, andes üle saja etenduse enam kui 300 tuhandele inimesele. Ta osales suurtel telešõudes Saksamaal, Kreekas, Hollandis, Belgias, Venemaal, Ukrainas, Valgevenes, Rootsis, Soomes, Taanis ja Norras, sealhulgas Nobeli rahupreemia kontserdil – seda nägid miljonid vaatajad üle maailma.

Raadio Uuno aasta hiti valimisel tuli "Muinasjutt" 9. kohale. [2]

2009. aasta detsembris tuli välja dokumentaalfilm "Muinasjutt – film"[3], mis räägib Rybaki elust viimase poole aasta jooksul. 2009/2010. aasta vahetusel näitas ETV tema kontserti Oslo ooperimajas 2009. aasta augustis.

Alexander Rybak töötab praegu uue albumi kallal, mis tuleb välja 2010. aasta kevadel.

8. märtsil 2010 andis Rybak kontserdi Tallinnas Nokia kontserdimajas.[4][5]

Aastatel 2009-2012 on ilmunud kokku Alexander Rybaki viis albumit, mis valmisid koostöös erinevate autorite, muusikute ja produtsentidega Vene Föderatsioonist, Rootsist, Ukrainast ning Norrast. Ukrainas on tehtud ka kolm videot hittidele "Europe´s Skies", "Cupid´s Arrow" ja “Leave Me Alone” [6]. Aastal 2011 osales laulja ühel hooajal Rootsi telesaates "Tantsud tähega" ning paralleelselt laulis ka duette koos Ukraina noore lauljaga muusika-tv-saates "Sirka+Sirka". Samas võttis Rybak külastajana osa Ukrainas noorte muusikute konkursil ja valmistas ette suurt kontserti, esines ühel laval Kiievi internaatkooli lastega. Vahepeal andis artist kaks aastat järjest mitu kontserti erinevates Norra kirikutes Jõulu-programmiga; matkas läbi Norra ka suvel, andes meistriklassi etendusi koos noorte tantsijate ja esinejatega. Rootsis pakkus Alexander Rybak koos koolimuusikutega publikule kaks suurt kontserti suvelaval oma laulude ja klassikapaladega, esinedes Stockholmis ja teistes linnades ja kohtades, samuti Norras. Aastal 2011 algas koostöö Rumeenia laulja Paula Seling'uga X-factor valimistel ning edasi uue laulu "I´ll Show You" [7] kallal töötades. Koostöö rumeenia lauljaga jätkus 2012. aasta suvel, kui nad esinesid ühel laval Pride´il Antverpenis ja Moldova pealinnapäeva peol Kishinevis sügisel.

2013. aasta alguses Rybak esitas oma klubi programmi, andes mitu kontserti Leedus [8] ja Eestis [9] ning võttis osa žürii-liikmena Kooride lahing projektis Vilniuses[10] ja samas Vene muusika festivalil Londonis[11]. Vahepeal ilmus Rybak'il uus lugu "I´m With You", mida ta pakkus Eurolaulu konkursi Norra voorus esitada algavale lauljannale Annsofi'le ning ta pääses finaali [12]. Alanya ja Mersin linnades (Türgi) Alexander pakkus laiale publikumile oma uut pikka programmi, mis koosneb tema paladest ja klassika instrumentaal-teostest.[13] Artisti pea-aegu kuupikkune viibimine erinivate kohtades Ameerika Ühendriikides mais kandis privaatset omapära.[14] Esinemine Craiova linnas (Rumeenia) juunis jätkas ta koostööd lauljanna Paula Seling'uga.[15] Juunist oktoobrini jätkas Rybak aktiivselt esineemist Norras osaledes kontsertide seerias veel kahe norralasest Euroopa laulukonkursi osavõtjaga ning viies läbi meistri-õppetunde ja ühiseid kontserte[16] Norra muusikakoolides. Samuti esines ta suvelavadel koos tantsugrupiga Leedust ning võttis osa ühe Norra TV projekti salvestusest koos teiste esinejatega, lisaks oli ta partneriks veel ühele Eurovisiooni võitjale Maria Sherifovitsh (Serbia) projektis. Alexander esitas oma klassikalist programmi augustis Norra publikule väikesel laval Oslo muuseumis ning septembri alguses Vilniuses[17], kus esitas mõned laulud oma albumitest ja lisaks veel osa oma diplomitöö programmist koos Leedu kammerorkestriga Donatas Katkus'e juhatusel ja noore Norra klaverimängijaga Stefan Zlatanos'iga. Septembris ja oktoobris rõõmustasid riialased ning Saksamaa publik tema klubikontsertide üle. Selle aasta mitu uut Valgevene külastust oli seotud osalemisega kuraatorina Minski telekonkursil Поющие города (Laulvad linnad). Sügisel vältel jätkab Rybak tööd lausa mitme projektiga: salvetab videot[18], valmistub ette jõuluturneeks Norras ning oma muusikali väljalaskmiseks.

Diskograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

"Fairytales"[muuda | redigeeri lähteteksti]

Laulu pealkiri Autorid Laulu pikkus
1. "Roll With The Wind"[19] Mårten Eriksson, Lina Eriksson 3:34
2. "Fairytale"[20] Alexander Rybak 3:05
3. "Dolphin" Rybak 4:16
4. "Kiss And Tell" Rybak, Kim Bergseth, Piotr Andrej 3:20
5. "Funny Little World"[21] Rybak 3:46
6. "If You Were Gone" Henning Sommerro, Rybak 4:31
7. "Abandoned" Rybak, Kirill Moltchanov, Andrej 4:09
8. "13 Horses" Rybak 5:42
9. "Song From A Secret Garden" Rolf Løvland 3:30
Lisa
"500 Miles" The Proclaimers 3:24
"Vocalise" Sergei Rahmaninov 4:31

"Зимняя сказка" [22][muuda | redigeeri lähteteksti]

"No Boundaries"[muuda | redigeeri lähteteksti]

Laulu pealkiri Autorid
1. "First Kiss" Alexander Rybak / Alexander Rybak, Thomas Wærnes
2. "Europe's Skies'"[23] Alexander Rybak / Alexander Rybak, Thomas Wærnes
3. "I'm In Love" Umberto Carli
4. "Oah"[24] Alexander Rybak, Markus Eriksen, Sebastian Dankel, Åsmund Berge Jenssen / Alexander Rybak
5. "Kaja's Letter"
6. "5000 Letters" Konstantin Meladze / Alexander Rybak, Thomas Wærnes
7. "Dare I Say'" Alexander Rybak
8. "Suomi" Alexander Rybak / Alexander Rybak, Thomas Wærnes
9. "Barndance" Alexander Rybak
10."Why Not Me?" Alexander Rybak
11."Disney Girls" Bruce Johnston

"Небеса Европы" [25][muuda | redigeeri lähteteksti]

"Visa vid vindens ängar" [26][muuda | redigeeri lähteteksti]

"Christmas Tales"[27][muuda | redigeeri lähteteksti]

Teistele lauljatele kirjutanud lugusid[muuda | redigeeri lähteteksti]

2011 "You"[28], Didrik Solli-Tangen (Norra)

2011 "Atlantis"[29] , ansambel Russe[30] (Norra)

2012 "I'll Show You"[31], Paula Seling (Rumeenia)

2013 "I'm with you"[32], Annsofi (Norra)

2014 "Gorka Hrabrost"[33], Marija Serfovic (Serbia), viiuli osa

2014 "Still Here"[34], Franklin Calleja (Malta)

2014 "Accent"[35], ansambel Milki (Valgevene)

Osalemine võistlustel ja auhinnad[muuda | redigeeri lähteteksti]

2004 Anders Jahres aasta kultuuripreemia Norras
2005 Pääses Norra talendisaate ("Idol") poolfinaali
2006 Võitis NRK telekanali konkursil "Kjempesjansen" oma looga "Foolin"
2007 Hedda preemia Norra teatri Oslo Nye Teater etenduses "Viiuldaja katusel" osalemise eest
2009 Võitis Norra Eurovisiooni finaalil oma looga "Fairytale"
2009 Võitis Eurovisioonil Moskvas
2010 Venemaa Kaasmaalaste aasta preemia "Khrustalny globus"[36]
2010 Norra Grammy aasta preemia Spellemanni raames
2010 Venemaa Muz-tv aastaauhind [37]
2013 Heategevusprojekti Minski linna top-50 ilusate ja edukate preemia [38] Valgevenemaal 2014 Atayurt Award[39] Türgis

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]