Albrecht Friedrich

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Preisimaa hertsogist; samanimeliste valitsejate kohta vaata lehekülge Albrecht Friedrich (täpsustus)

Albrecht Friedrich

Albrecht Friedrich (29. aprill 1553 Königsberg27. august 1618 Fischhausen) oli Preisimaa hertsog aastatel 1568–1618.

Albrecht Friedrichi isa oli esimene Preisimaa hertsog Albrecht, ema aga Braunschweig-Lüneburgi printsess Anna Maria. Tema mõlemad vanemad surid 20. märtsil 1568, kui Albrecht Friedrich oli alles 14-aastane. Seetõttu valitses tema eest esialgu regentnõukogu.

1571. aastal kuulutati Albrecht Friedrich täisealiseks, kuid ilmnes, et ta oli vaimselt tasakaalutu ning kannatas tugeva depressiooni all. Siiski valitses ta kuni 1577. aastani vähemalt nimeliselt hertsogkonda ainuisikuliselt. 1573. aastal abiellus ta Jülich-Kleve-Bergi hertsogi tütre Marie Eleonorega. 1577. aastal aga määras Poola kuningas Stefan Batory Preisimaa administraatoriks Albrecht Friedrichi onupoja Georg Friedrichi, kellele järgmisel aastal hertsogiriik ka läänistati. Siiski jäi Albrecht Friedrich kuni oma surmani Preisimaa hertsogiks. Tema ajal olid administraatoriteks veel Brandenburgi kuurvürstid Joachim Friedrich ja Johann Sigismund. Viimane abiellus Albrecht Friedrichi tütrega.

Hertsog Albrecht Friedrich suri 1618. aastal vaimuhaigena ja meessoost järglasteta. Seetõttu läks Preisimaa järgnevalt Brandenburgi kuurvürstide võimu alla.

Sugupuu[muuda | redigeeri lähteteksti]


Eelnev:
Albrecht
Preisimaa hertsog
15681618
Järgnev:
Johann Sigismund