Aktiivsüsi

Allikas: Vikipeedia

Aktiivsüsi ehk aktiveeritud süsi on suure poorsuse, eripindala (umbes 106 m2/kg) ja adsorbeerimisvõimega süsi (põhiliselt süsinik). See on efektiivne gaaside adsorbeerija.

Aktiivsüsi saadakse harilikult taimse materjali, enamasti mändide[1], söestamisel õhu puudusel, eelistatult vaakumis. Kasutatakse ka puusöe töötlemist happega, et suurendada selle adsorptsioonivõimet.

Aktiivsütt kasutatakse gaasimaskides, gaaside ja lahustiiaurude adsorbeerimiseks, vedelike puhastamiseks, katalüsaatorite ja elektroodide valmistamiseks, meditsiinis jm.

Meditsiinis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Meditsiinilise aktiivsöe tablette (ladina keeles carbo activatus) kasutatakse meditsiinis mitmete mürgistuste ja ka kõhulahtisuse korral. Aktiivsütt tuleks manustada teadvusel kannatanule (võimalusel ka enesemürgitajale) esimesel võimalusel.[2]

Meditsiinilise atiivsöe manustamisel tuleks jälgida ka apteekides müüdavate aktiivsöe tablettide toimeaine sisaldust, nii on 250 mg-sete aktiivsöe tablettide vajalik doos:

  • täiskasvanu jaoks orienteeruvalt 50 g = 200 tabletti
  • 10-kilose lapse annus aga 10 g = 40 tabletti.

Alkaloidimürgistuste korral antakse teadvusel inimestele esmaabina veega segatud aktiveeritud sütt: täiskasvanule 50 kuni 100 g ja lapsele 1 kuni 2 g/kg (3 spl 10 kg kohta).[3]

Kui tekivad krambid ja haige kaotab teadvuse, ei tohi patsiendile sütt joogiga manustada. Tuleb jälgida, et haige hingamine ei seiskuks. Vajadusel teha kunstliku hingamist. Kohe kutsuda kiirabi.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Mänd, Veebiversioon (vaadatud 05.04.2014)
  2. Mürgistusteabekesus, Veebiversioon (vaadatud 19.03.2014)
  3. "Vältimatu abi käsiraamat", Medicina , lk 446, 2010.