Abhisit Vejjajiva

Allikas: Vikipeedia
Abhisit Vejjajiva

Abhisit Vejjajiva (tai อภิสิทธิ์ เวชชาชีวะ; sündinud 3. augustil 1964 Suurbritannias Newcastle-upon-Tyne'is) on Tai poliitik.

Ta oli 17. detsembrist 2008 kuni 5. augustini 2011 Tai peaminister.

Abhisit Vejjajiva sündis Inglismaal arstide perekonnas. Ta omandas Oxfordi Ülikoolis bakalaureusekraadi filosoofia, politoloogia ja majandusteaduse alal; hiljem omandas magistrikraadi majandusteaduse ja bakalaureusekraadi õigusteaduse alal. Ta andis muu hulgas loenguid ka Tai ülikoolides.

Oma poliitilist karjääri alustas Abhisit Vejjajiva 1992. aastal, kui ta valiti Bangkoki esindajana parlamenti. Alates aprillist 2005 on ta Tai Demokraatliku Partei esimees. Pärast 2007. aasta parlamendivalimisi sai temast opositsioonijuht.

Pärast seda, kui Tai konstitutsioonikohus saatis 2. detsembril 2008 laiali valitseva Rahva Võimu Partei ja tema koalitsioonikaaslased ning keelustas nende parteide juhtide osalemise poliitikas, astus peaminister Somchai Wongsawat tagasi ning peaministri kohusetäitjaks sai Chaovarat Chanweerakul.

Seejärel valis Tai parlament 15. detsembril 2008 Abhisit Vejjajiva riigi peaministriks ning kuningas Bhumibol Adulyadej kinnitas ta ametisse 17. detsembril.


Eelnev:
Chaovarat Chanweerakul
kohusetäitja
Tai peaminister
17. detsember 20085. august 2011
Järgnev:
Yingluck Shinawatra