Žanna Friske

Allikas: Vikipeedia
Žanna Friske
Friske Schanna.jpg
Info
Sünninimi Žanna Vladimirovna Kopõlova
Tuntud kui Žanna Friske
Sündinud 8. juuli 1974 (40-aastane)
Moskva, Venemaa
Stiil(id) pop, disko
Amet(id) laulja, filminäitleja, fotomodell
Tegev 1996–tänaseni
Veebileht Žanna Friske ametlik koduleht

Žanna Friske (vene keeles Жанна Владимировна Фриске; sündinud 8. juulil 1974 Moskvas) on Venemaa filminäitleja, laulja ja fotomodell.

Žanna õppis Perovo rajoonis Moskva 406. keskkoolis, võttis aktiivselt osa kooli isetegevusest. Ta tegeles balleti, tantsude, akrobaatika ja iluvõimlemisega. Ta õppis pärast keskkooli lõpetamist Moskva Kultuuriinstituudi koreograafiaosakonnas ja seejärel ajakirjandust kaugõppes Moskva Humanitaarülikoolis, kuigi ei lõpetanud kumbagi kõrgkooli. Mõnda aega töötas ta sekretärina ettevõttes, mis müüs kontorimööblit.

Lauljakarjääri alustas Friske 1996 popbändis "Blestjaštšije". See oli Venemaa üks esimesi naistebände, mida võiks võrrelda "Spice Girlsiga". Bändiga sai ta väga populaarseks Venemaal ja esines ka välismaal. See bänd tegutseb tänapäevani, aga just seda koosseisu, milles Friske esines, nimetatakse kuldseks ja peetakse kõige kuulsamaks.

2003 osales Friske tõsielušõus "Последний герой-4" ("Viimane kangelane", Eestis "Robinsonid"), kus jõudis neljanda hooaja finaali. Saarelt tagasi koju jõudes teatas Friske, et lahkub bändist ja alustab soolokarjääri. 2005 osales ta "Viimase kangelase" viiendal hooajal ning seejärel projektides "Aafrika süda" ("Сердце Африки") ja "Impeerium" ("Империя").

4. oktoobril 2005 ilmus tema esimene sooloalbum "Žanna" ("Жанна"). 2008. aastal osales Friske projektis "Jääaeg 2" ("Ледниковый период 2", Eestis "Tantsud jääl"), kus ta uisutas esialgu Vitali Novikovi ja hiljem olümpiavõitja Maksim Marininiga.

Žanna Friske on võtnud osa ka filmidest. 2004 mängis ta Sergei Lukjanenko filmis "Öine vahtkond" ("Ночной дозор") ja 2006 filmis "Päevane vahtkond" ("Дневной дозор"). Mõlemas mängis ta peategelase Zavuloni armastatut nõida Alissa Donnikovat. Esimeses filmis lõigati enamik tema stseenidest välja, sealjuures pikk armastusstseen, aga teises filmis oli tal juba märksa suurem osa ja tema kehastatud tegelane oli filmi postritelgi. Üldiselt tegi ta kõik trikid ilma dublante kasutamata, sest on väga heas kehalises vormis.

Friske mängis naispeaosa krimifilmis "Kes ma olen?" ("Кто я?"), mis esilinastus 2010. See film räägib noormehest, kes avastatakse Sevastoopoli raudteejaamast, ilma et ta mäletaks oma varasemast elust midagi, ja tal pole ka dokumente.

Friske on poseerinud sellistele glamuuriajakirjadele nagu "Penthouse", "Maxime" ja "Elle".

Mõningaid Žanna Friske laule ("Ла-ла-ла", "Где-то летом") esitab eesti keeles Kairit Tuhkanen.

Friske elab koos saatejuhi Dmitri Šepeleviga. 7. aprillil 2013 sündis paarile Miamis poeg Platon.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]