Überlingeni lennuõnnetus

Allikas: Vikipeedia
Überlingeni lennuõnnetus
BashTuDHL757.png
Arvuti kujutis lennukitest mõni hetk enne kokkupõrget
Intsidendi ülevaade
Kuupäev 1. juuli 2002
Tüüp    kokkupõrge õhus
Koht    Saksamaa Saksamaa, Überlingen
Põhjus(ed)    Lennujuhi ja pilootide eksimus
Hukkunuid 71 (kõik)
Ellujääjaid 0
Esimene lennuk
Lennukitüüp Tupolev Tu-154 M
Lennufirma Bashkirian Airlines
Tõusis õhku Domodedovo lennujaam Venemaa Venemaa, Moskva
Sihtkoht Barcelona lennujaam Hispaania Hispaania, Barcelona
Reisijaid 57
Meeskond 12
Hukkunuid 69 (kõik)
Ellujääjaid 0
Teine lennuk
Lennukitüüp Boeing 757-23A PF
Lennufirma DHL
Tõusis õhku Bahreini rahvusvaheline lennujaam Bahrein Bahrein
Vahepeatus Orio al Serio lennujaam Itaalia Itaalia Bergamo
Sihtkoht Brüsseli lennujaam Belgia Belgia, Brüssel
Reisijaid 0
Meeskond 2
Hukkunuid 2 (mõlemad)
Ellujääjaid 0

Überlingeni lennuõnnetus oli 1. juulil 2002 Saksamaal, Überlingeni kohal juhtunud lennuõnnetus, kus kokku põrkasid Baškiiria rahvusliku lennukompanii reisilennuk ja DHLi kaubalennuk. Õnnetuses hukkus 71 inimest ja see oli Saksamaa rahuaja suurim õhukatastroof.

Eellugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Bashkirian Airlines lend 2937 oli tšarterlend Moskvast Barcelonasse. Lennuki pardal oli 57 reisijat ja 12 meeskonnaliiget. Enamik neist olid koolilapsed, kes sõitsid UNESCO korraldatud reisile. Lennuki kokpitis istus viis meest: kapten Aleksandr Mihhailovitš Gross (Александр Михайлович Гросс) ja piloot Oleg Pavlovitš Grigoriev (Олег Павлович Григорьев). Grigoriev oli tegelikult kaasas, et hinnata Grossi oskusi. Murat Ahatovitš Itkulov (Мурат Ахатович Иткулов) oli tavaliselt piloot, kuid tol päeval ei olnud ta tööl. Sergei Kharlov oli lennul pardainsener ja navigaator.

DHLi lend 611 oli DHLi kaubalend, mis startis Bahreini lennuväljalt ja tegi vahepeatuse Itaalias. Õnnetuse ajal oli see teel Brüsselisse. Lennukis oli kaks meeskonnaliiget: inglasest kapten Paul Phillips ja kanadalasest piloot Brant Campioni.

Õnnetus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mõlemad lennukid lendasid 36 000 jala kõrgusel ja asusid SkyGuide Aerial Control Centeri vastutusalas. Öises vahetuses oli tööl kaks lennujuhti, neist üks oli taanlane Peter Nielsen. Levinud oli rutiin, et üks lennujuht tegeles kahe ekraaniga, kui teine soovis puhkepausi teha. Varsti võttiski Nielseni kolleeg aja maha ja Nielsen jäi üksi liiklusega tegelema.

Pärast kella 23 tulid mehaanikud ja teatasid, et öösel toimuvad 6 tundi kestvad radari hooldustööd. Hooldustööde tõttu oli ekraanide värskendus aeglane – info lennukite kohta tuli 12-sekundiliste intervallidega ja STCA (Short Term Conflict Alert) ei töötanud. STCA on süsteem, mis annab vähemalt kaheminutilise varuga häire, kui tuvastatakse ristuvatel kurssidel olev liiklus. Varsti lülitasid mehaanikud välja ka tsentraalse telefonikeskjaama, mis tähendas, et Nielsenile jäid lauatelefonid. Nielsen tegeles kahe ekraaniga korraga ja ta ei märganud, et kaks lennukit olid ristuvatel kurssidel ja samadel kõrgustel. Seda märkas Karlsruhe lennujuht, aga reeglite kohaselt ei tohtinud ta sekkuda teise lennujuhtimiskeskuse alas ja teisel sagedusel oleva lennuki juhtimisse. Ta püüdis SkyGuide'i helistada, aga ei saanud ühendust.

Mälestusmärk õnnetuspaigas

Kui Nielsen ristuvat liiklust märkas, andis ta Tupolevi meeskonnale käsu laskuda kiirelt 1000 jalga ja hoiatas ristuva liikluse eest. Vene lennuki kabiinis andis TCAS (Traffic Collison Avoidance System) käsu tõusta. Venelased vaidlesid, mida teha, sest lennujuht käskis laskuda, aga TCAS tõusta. Nad jätkasid laskumist. DHL-i lennukis käivitus samuti TCAS ja andis käsu laskuda, mida piloodid kohe ka tegid. Nad üritasid ka lennujuhti informeerida, et sooritavad TCAS laskumist, aga lennujuht seda ei kuulnud. Nielsen arvas, et pärast tema korraldust olukord laheneb – Vene lennuk laskus ja DHL lendab samal kõrgusel. Boeingu TCAS manöövrist ta ei teadnud. Viimastel sekunditel lennukite meeskonnad nägid üksteist ja Tu-154 üritas tõusule minna. Meeskonnad jäid reageerimisega hiljaks ja Boeingu saba lõikas Tu kere eespoolt tiibu läbi. Tu ninaosa kukkus maa poole ühes tükis ja ülejäänud lennuk purunes õhus. Saba kaotanud Boeingu meeskond üritas õhus püsida, aga kontrollimatuks muutunud lennuk sööstis metsa.

Parajasti teise lennukiga tegelenud Peter Nielsen naasis oma ekraani juurde ja nägi lennukite kujutisi ekraanil. Ta üritas Tu meeskonda kutsuda, aga kutsungile ei vastanud enam keegi. Nielsen taipas, mis oli juhtunud.

Lennukite rusud kukkusid Überlingeni linna lähedusse 40 kilomeetri ulatuses. Ükski elumaja õnneks pihta ei saanud. Lennuki rususid leiti hiljem 350 ruutkilomeetriselt alalt. Rususid otsis üle 6000 Saksa politseiniku.

Järelm[muuda | redigeeri lähteteksti]

SkyGuide´i mälestusmärk lennuõnnetuse ja Peter Nielseni mõrva kuupäevadega.

Peter Nielsen ei naasnud pärast õnnetust enam tööle. SkyGuide tunnistas hiljem oma eksimusi ja vabandas ohvrite omaste ees.

Peter Nielseni mõrv[muuda | redigeeri lähteteksti]

24. veebruaril 2004 helises Peter Nielseni uksekell. Ukse taga oli Vitali Kalojev, kes kaotas õnnetuses kogu pere ning pidas oma naise ja kahe lapse surma eest vastutavaks Nielsenit. Ta tahtnud enda sõnul tol ööl tööpostil olnud lennujuhtimiskeskuse töötajale lihtsalt silma vaadata ning talle oma hukkunud laste ja abikaasa pilte näidata. "Ma läksin Nielseni juurde oma lapsi armastava isana, et ta võiks vaadata oma elusate laste kõrval minu surnud laste fotosid," ütles Kalojev kohtus. Meestel tekkis sõnelus ja rüselus ning pildid pudenesid maha. Ilmselt sai see endisele lennujuhile saatuslikuks, sest Kalojev tõmbas välja noa ja pussitas Nielseni tema naise silme all korduvalt kõhtu. Mees suri hiljem saadud vigastustesse. Kalojev ei üritanud ennast varjata ja ta peeti kinni. Kohtus nõudis prokurör, et Kalojev mõistetaks süüdi ettekavatsetud tapmises. Ta mõisteti tapmises süüdi ja saadeti kaheksaks aastaks vangi, kust ta 2007. aastal ennetähtaegselt vabastati. Kalojevit tervitati Põhja-Osseetias kui rahvuskangelast ja ta sai ehitusministri asetäitjaks. Kümme aastat pärast õnnetust tunnistas Kalojev, et tapmine kergendust ei toonud.[1]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]